Sinema

Malena Konusu, Oyuncuları ve Analizi

Malena Konusu, Oyuncuları ve Analizi

Malena, İtalyan Luciano Vincenzoni’nin senaristliğini yaptığı, yönetmen koltuğunda ise Sicilyalı Giuseppe Tornatore’nin oturduğu, İtalyan-Alman ortak yapımı bir sinema filmidir. Malena konusu ile birlikte müzikleriyle de akıllarda kalmıştır. 

Filmin etkileyici müziklerinin yaratıcısı, İtalyan müzisyen Ennio Morricone olarak karşımıza çıkıyor. Başrolde ise Monica Belluci, izleyicileri hayran bırakan oyunculuğuyla yer alıyor. 2000 yılında vizyona giren Manela, aynı yıl Oscar’a da aday gösterilerek büyük ilgi topladı.

1999 senesinde Sicilya Adası’nda bulunan Castelcuto sahilinde çekimleri yapılan filmin çekim süreci kısa sürmedi. Vizyona girmesinin ardından ise İtalya’nın önemli yerel sinema organizasyonları arasında yer alan David di Donetalla Ödülleri’nden birkaç kazanım elde ederek sevenlerini memnun etmeyi başardı. Biz de içeriğimizde, Malena konusu ve analizine dair merak edilenleri inceliyoruz. 

Malena Konusu ve Analizi

Malena Konusu, Oyuncuları ve Analizi
Malena, 2. Dünya Savaşı dönemi İtalya’ya ışık tutar.

Filmi özetlemek gerekirse, İkinci Dünya Savaşı esnasında, Sicilya’da bulunan minik bir kasabada, savaş sebebiyle dul kalan bir kadını anlatıyor. Toplumun bu kadına karşı olan bakış açısını ve davranışlarını, ergenlik çağına yeni girmiş bir çocuğun bu kadına karşı hissettiği yoğun platonik duyguları ve kurduğu hayallerini konu ediniyor.

Savaş şartları altında kasabanın baskısı, kendisiyle ilgili konuşulan dedikodular, iftiralar ve fitneler sebebiyle baş karakter, aç kalmamak adına kötü yola düşmek zorunda kalıyor.

Sonucunda da Maria Magdalena’nın akıbeti ile benzer bir akıbete sahip oluyor. Maria Magdalena, Yeni Ahit’e göre İsa’nın takipçilerinden biri. Luka İncili’nde anlatılanlara göre İsa bir gün yemek için Ferisilerden Simun’un evine gider. Yemek yedikleri esnada şehirde günahkar olarak tanımlanan bir kadın odaya girer ve İsa’nın ayakları altına kapanarak gözyaşları ile ayaklarını ıslatıp saçları ile siler. Sonrasında da güzel kokulu bir yağ ile ovalar. Bu olaydan sonra İsa, kadının günahlarını bağışlar.

Filmde Monica Belluci tarafından canlandırılan dul kadının da İncil’deki hikayedeki kadın ile benzer şekilde zorunluluktan kötü yola düştüğü ve günahkar olduğu söylenebilir. Zaten filmdeki karakterin de gerçek adı Magdelana’dır. Köyde Melana olarak bilinip anılmaktadır.

Filmin görünürdeki konusu böyle olsa da arka planında İtalyan faşizminin sosyal ilişkilerinden ve yıkılışından bahsedilmektedir. Diğer bir deyişle film, dönemin yani 1940-50’li yılların İtalyasına ışık tutmaktadır. Naziler işbirlikçisi olan İtalya’yı ezip geçmekte, bu olaylar sırasında zarara uğrayanlardan biri de Malena olmaktadır.

Malena etkileyici konusunun yanında uzun ve derinlikli bir mesajı da izleyicilere vermektedir. Öncelikli olarak; namus, kadın, ahlak, siyaset ve din konularında toplumdaki bireylerin sahip olduğu ikiyüzlü bakış açısını ve yerlerde sürünen değer yargılarını eleştirmektedir. Aynı zamanda İtalyan toplumunun hiç de Bella Ciao şarkısında gördüğümüz ve öyle olduğunu zannettiğimiz İtalyan halkı olmadığını bizlere göstermektedir.

Size değer katacak en iyi sanat filmleri yazımıza göz atmaya ne dersiniz?

Malena Oyuncuları

Malena filmi oldukça güçlü bir oyuncu kadrosu bulundurmaktadır. Oyuncularını rolleriyle beraber;

  • Monica Bellucci – Malèna Scordia,
  • Giuseppe Sulfaro – Renato Amoroso,
  • Luciano Federico – Renato’nun babası,
  • Matilde Piana – Renato’nun annesi,
  • Gaetano Aronica – Nino Scordia,
  • Elisa Morucci – Lupetta,
  • Pietro Notarianni – Profesör Bonsignore,
  • Michel Daniel Bramanti – Sasa,
  • Giuseppe Zizzo – Tanino, şeklinde sıralanması mümkündür.

Oyuncu kadrosunda en çok dikkat çeken ve oyunculuğuyla izleyicileri kendisine hayran bırakan isim ise Monica Belluci olmuştur. Belluci, film boyunca yalnızca birkaç cümle konuşmasına rağmen mükemmel görünüşü, mimikleri ve hareketleri ile adeta izleyiciyi büyülemiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Malena Benzeri Filmler Nelerdir?

Benzeri filmlere örnek olarak The Red Shoes ve Pierrot le Fou verilebilir.

Malena Filminin Yönetmenliğini Kim Yapmaktadır?

Filmin yönetmenliğini Sicilyalı Giuseppe Tornatore yapmaktadır.

Malena Filmi Hangi Ödülleri Almıştır?

Film, David di Donetalla Ödülleri’nden birçok farklı kazanım elde etmiştir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir