Edebiyat

Masumlar Apartmanı Kitap Özeti ve Analizi 

Masumlar Apartmanı Kitap Özeti ve Analizi

Masumlar apartmanı kitap özeti için bilgileri sizlere sunmadan önce belirtmeliyiz ki hikâyenin yer aldığı kitabın adı Madalyonun İçi’dir. Gülseren Budayıcıoğlu tarafından yazılmış bir eserdir. Madalyonun İçi, gerçek hayatta yaşanmış olaylardan alınmıştır. Yazar, bir doktor psikiyatristtir ve çalıştığı yıllar içerisinde kendisine gelen hastaların yaşadıklarını anlatmıştır. Gelin birlikte kitabın özetine ve diğer detaylarına bakalım. 

Masumlar Apartmanı Değil Çöp Apartman!

Masumlar Apartmanı Kitap Özeti ve Analizi
Masumlar Apartmanı öyküsü, Çöp Apartman ismiyle Madalyonun İçi kitabında geçer.

Hikâyenin orijinal versiyonunda ismi ‘’Çöp Apartman’’ olarak geçmektedir. Bu durum televizyon için uyarlanan senaryoda farklılıklar olduğunu bizlere gösteriyor. Hatta öyle ki kitapta hiç bahsedilmeyen bir karakter, dizi senaryosuna eklenerek rol almış.  

Psikolojik problemler yaşayan insanların yaşadıkları yer ve yanlarında büyüdükleri ailelerin onlara hissettikleri üzerinde etkisi oldukça fazladır. Bu durumun ışığında görüyoruz ki kitabın kahramanları derin yaralara ve bazı psikolojik sorunlara sahip. 

Kitabın karakterleri kendi dünyalarına hapsolmuş ve dışarıdaki hayata karışamamış üç kız kardeştir. Üçü de büyüdükleri aile ortamının kendilerinde yarattığı sorunlarla baş etmeye çalışmaktadır. Bu sorunların en büyük nedeni ise kendi öz anneleridir. 

Sevgisiz Bir Anne 

Güzeller güzeli kız kardeşler sevgisiz, mutsuz ve depresif bir anne ile beraber büyürler. Babalarıysa varlığı ve yokluğu birbiriyle aynı olan etkisiz bir insandır. Anne ve babanın severek evlenmemiş olması, mutsuzlukların yaşanmasında en büyük etken olarak görünmektedir. Babaları geç saatlere kadar çalışmakta ve eve geldiğindeyse tüm kıyafetlerini kapı önünde çıkarmak zorundadır. Çünkü kadın, kendisini temizlik konusuna fazlaca kaptırmıştır. 

Mutsuzluk ve temizlik takıntısının esas sebebine baktığımızda erkek çocuğu doğuramadığı için sevilmediğini düşünen bir kadın karşımıza çıkıyor. Kızlarını bu yüzden sevmiyor ve hep deyim yerindeyse aşağılamakta. Erkek çocuk doğurmamanın toplumumuzun bazı kesimlerinde ataerkile olan düşkünlüğün yansımalarının olumsuzlukları, hepimiz tarafından bilinmektedir. 

Anne o kadar kötü bir hale bürünüyor ki kızlarını sürekli dövüyor, bellerine oklavayla vuruyor. Aynı zamanda onlara taktığı ilginç ve kötü lakapları söylemeyi de eksik etmemekte. Kızlardan en büyük olan Safiye’ye “Deli Dudu”, Gülben’e “Pis Südüklü” ve en küçük kardeş olan Neriman’a ise “Hom Hom Kız” diye sesleniyor. Yaptığı her davranışın ve söylediği her sözün kızları her halleriyle rencide edebilmek için yapıldığı da ortada. 

Safiye Annesinin Rolünü Üstleniyor 

Masumlar Apartmanı Kitap Özeti ve Analizi 
Masumlar Apartmanı dizisiyle izleyicilerin son derece ilgisini çekti.

Annesinin ölümüyle birlikte bazı sıkıntılardan kurtulmaları beklenirken artık çok geçtir. Safiye, annesinin rolünü üstlenerek kendisine ve kız kardeşlerine insaflı davranmamaktadır. Temizlik takıntısı artışa geçmiş ve mantıksız tekrarlara dönüşen durumları içerir olmuştur. Ancak bu denli bir takıntı, artık kızları çok yormaktadır. 

Kızlar sonunda tedavi olmaya karar verir. Safiye, temizlik takıntısı yüzünden dışarıya çıkma fobisini yenmeye başlamıştır. Gülben tedavi sonrası iyileşir ve bir aşk yaşamaya başlar. Ardından evlilik yapar. Safiye ise iyileşmesine rağmen evlenmemiş, Gülben’in çocuğuna bakmayı tercih etmiştir.  

Masumlar Apartmanı Kitap Sonu 

Hikâyenin kahramanları, doktora giderek hastalıklarını aşmanın yollarını bulmuşlardır. Ancak bu noktaya gelene kadar yaşantılarının büyük bir bölümünü psikolojik bir eziyete dönüşmüş biçimde yaşadılar. Hayatta kaçırdıkları ve deneyimlemedikleri çok fazla durum arkalarında kaldı. Böylece anlıyoruz ki; 

  • Sevgisizlik, 
  • Aşağılama, 
  • Çocuklara ilgi göstermeme, insanları zihinlerinde oluşan bir hapis içinde bırakıyor.  

Neden sevilmediğini anlamlandıramayan çocuklar ebeveynlerine yaranmak için yanlış tercihlerde bulunuyor. Ayrıca birçok bilginin paylaşıldığı yazbuz.com sitemizi, siz de mutlaka favorilerinize ekleyin.

Kitaplardan uyarlanan en iyi filmler yazımıza göz atmaya ne dersiniz?

Sıkça Sorulan Sorular

Masumlar Apartmanı Hikâyesi Nerede ve Ne Zaman Yaşanmış?

2003 yılında basılan ve içinde Çöp Apartman hikâyesini barındıran kitap, 1990’larda yaşanan bir durumu anlatmaktadır. Kitap içinde Ankara’da maddi durumu iyi olan bir ailenin takıntıları ve sorunları üzerine derin incelemeler bulunuyor.

Masumlar Apartmanında Kızlar Neden Psikiyatriste Gidiyor?

Üç kız kardeş, özellikle annelerinin onlara yaptıkları eziyet ve aşağılamalarla büyümüşlerdir. Temizlik takıntısı olan anne kızlarını da pis olduklarına ikna etmeyi başarır. Anneleri öldükten belli bir süre sonra kızlar, yaşadıkları psikolojik engellemelerden bıktıkları için doktora gitmeye karar verirler.

Masumlar Apartmanı Hikâyesinin Sonu Mutlu mu Bitiyor?

Uzun zaman eziyet gören kız kardeşler, anneleri öldükten sonra da öğrendikleri hayatı aynı biçimde yaşamaya devam ediyor. Ancak belli bir süre sonra aşırı titiz olmak onları yormaya başlıyor. Sıkıntılarını doktor aracılığıyla azaltan kardeşler, çok daha normal bir şekilde hayata tutunabiliyor.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir