FinansTeknoloji

Metaverse’de Arsa Nasıl Satın Alınır?

Metaverse'de arsa nasıl satın alınır

Metaverse, kişilerin günlük hayatlarında yapabilecekleri her şeyi yapma imkânı tanıyan sanal bir dünya olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Arkadaşlarla takılmaktan işe gitmeye, yemek yemekten bir dükkân hatta bir arsa sahibi olmaya kadar farklı birçok alternatif bu dünya içinde mevcut. Hal böyle olunca “Metaverse’de arsa nasıl satın alınır?” gibi sorular akıllara gelmektedir. Mateverse evreninde Decenterland gibi alt evrenler üzerinden satın alma işlemleri yapılıyor. Arsa satın alma işlemlerinden önce Metaverse evreni, tam olarak nasıl bir evrendir, gelin birlikte inceleyelim.

İnsanlık tarihi hemen her döneminde farklı dünyaların var olabileceği alternatif evrenler üzerine düşünülür. Kimi zaman bu düşünceler filozoflarca kimi zaman da yazarlarca oldu. Ütopyalar ve distopyalar yıllardır romanlara konu teşkil ediyor. Bu alternatif yaşam biçimi arayışları, teknolojinin gelişmesiyle beraber seyir değiştirmiştir. Günümüzde artık sanal alemde bir dünya yaratmak mümkün. Üstelik bunun için gezegen değiştirmeniz gerekmiyor. Yapmanız gereken tek şey bir sanal gerçeklik gözlüğüne sahip olmak.

Metaverse Nedir?

Metaverse Nedir?
Metaverse, 3 boyutlu bir sanal dünyadır.

Metaverse, 7 gün 24 saat boyunca açık olan bir sanal dünya platformudur. Bu platforma gerçek hayattaki kimliklerden farklı olarak bir avatar belirleyerek giriş yapılıyor. Seçtiğiniz avatar ile birlikte diğer avatarla ya da nesnelerle etkileşim kurabilirsiniz. Metaverse’nin üç temel yönü var:

  • Varlık yönü sayesinde diğer diğer sanal bireylerle somut etkileşimler kurulabiliyor. Somutlaştırma etkisi VR gözlük ve farklı diğer aparatlar sayesinde verilmektedir. Henüz geliştirilme evreleri devam eden bu yön ileride çok daha fazla gerçeklik hissi vermeye başlayacak gibi gözüküyor.
  • Birlikte çalışılabilirlik yönü ile, sürekli açık ve herkes tarafından kullanıma uygun olan bu sanal ağda avatarlar aynı ortamlarda aynı nesneler üzerinde etkileşim kurabiliyor.
  • Standardizasyon yönü ise sanal evrende bulunan tüm platformaların birlikte çalışmasını sağlıyor.

Metaverse tüm bu yönleri ile oldukça gerçekçi bir evrenin kapılarını açmaktadır. Platform 2 boyutlu internet evrenini 3 boyuta taşıyarak duyu organlarımızla hissedebileceğimiz bir internet ortamı oluşturuyor. Böylece sadece boş vakitlerin geçirileceği bir boş zaman aktivitesi olmanın ötesinde iş dünyasını bile etkileyebilecek potansiyele sahip.

Uzaktan çalışma imkanlarının giderek çoğaldığı günümüzde Metaverse bir iş ve ticaret ağı olabilir mi? Eğer olursa bu durum olumlu sonuçlar mı doğurur, olumsuz sonuçlar mı? Çünkü oluşturulan bu gerçekçiliğin olumlu birçok yönü olduğu gibi olumsuz yönleri de bulunmakta. Kuşkusuz Metaverse teknolojinin sunduğu son imkanlardan biri. Ancak İnsanların gerçeklik algısında yaratabileceği sorunlar üzerine çokça tartışma dönüyor. Tüm tartışmaların ötesinde bu sanal dünyayı yakından takip etmek isteyen ve arsa satın almak isteyenler için “Metaverse’de arsa nasıl satın alınır?” sorusunu inceledik.

Metaverse’de Arsa Satın Alma

Metaverse’de Arsa Satın Alma
Metaverse’den arsa satın alarak yatırım yapabilirsiniz.

Metaverse platformu gerçekliği oldukça yansıtan sanal bir evren. Bu evrende şehirler kurulması, iş yerleri yaratılması ve organizasyonlar düzenlenmesi mümkün. Böyle bir sanal evrende zamanla metaverse arsa projeleri yatırım aracı haline de gelebilir. Öyleyse henüz gelişmekte olan bu evrendeki gelişmeleri yakından takip etmekte fayda var gibi gözüküyor. Bir yatırım aracı olarak arsalar bu evren üzerinden satın alınabilmektedir. Satın alınan arsa iyi bir yatırım aracı olabildiği gibi sanal evreninizde üzerine ev kurabileceğiniz güzel bir mekân da olabilir. Böylece tamamen keyfinize göre düzenleyebileceğiniz evinizde dilediğinizi yapmanız mümkün.

Metaverse oldukça büyük bir platformdur. Platforma bağlı birçok alt evren mevcut. Her bir alt evrende ise satın alma işlemleri farklılık gösterilebiliyor. Metaverse arsa fiyatları da evrenden evrene değişmektedir. Bu evrenlerde alışveriş yapabilmenin koşulu Metaverse coin’ine sahip olmak. Bu paralara token denilmekte ve alışveriş bu yolla yapılmakta. Bu yüzden satın alma işlemi yapmak isteyenler BtcTurk ya da Binance gibi sanal para işlemi yapabilecekleri bir borsaya üye olmalıdır.

Decenterland’da Arsa Satın Alma

Decenterland’da Arsa Satın Alma
Decenterland oldukça sık tercih edilen bir sanal evrendir.

En yaygın ve en büyük alt evrenlerden biri olan Decenterland’da arsa satın alma prosedürü ise şu şekildedir:

  • Decerland evreninde arsalar parseller üzerinden satılır. Toplamda 90.601 parsel arazi bulunuyor. Her bir parsel ise 16mx16m ebatında.
  • Decerland’da da arsalar gerçek hayatta olduğu gibi lokasyona ve lokasyonun gelişmişlik durumuna göre değerlenmektedir. Farklı konumlarda farklı fiyatlandırma seçenekleri mevcut.
  • Decerland’da arsa satın almak demek aslında bir Etherium akıllı kontratı almak demektir. Etherium ise bir tür sanal para birimi. Ethereum dogecoin’i üzerinde çalışan bir akıllı kontrat ile o arsanın size ait olduğunu belgelemiş oluyorsunuz.

Metaverse evreni geleceğin önemli bir yatırım aracı gibi gözüküyor. Siz de tüm bu prosedürlere uyarak kendi arsanızı alabilirsiniz. Ancak her yatırımda olduğu gibi bu sanal yatırımında riskleri olduğunu unutmamanızda fayda var.

Metaverse hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız sizler için muhteşem bir önerimiz var: Metaverse Coinler Hangileri? Nasıl Satın Alınır?

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir