Sağlık

Miyopati Nedir? Miyopati Egzersizleri Nelerdir?

Miyopati Nedir?

Miyopati genel bir ifadeyle, vücudun kas yapısının ve fonksiyonlarının bozulması durumunda ortaya çıkan hastalığın ismidir. Peki tünm detayları ile miyopati nedir, nasıl tedavi edilir? Miyopati egzersizleri nasıl yapılır?

Miyopati Nedir?

Miyopati insan vücudunda oluşabilecek kas hastalıklarına verilen genel isimdir. İnsan vücudunda yer alan kasların işlevlerini bozarak, kişinin gündelik hayatına ve yaşamına etki eder.

Miyopati ortaya çıktıktan sonra insan vücuduna yavaşça etki eder. Zaman içerisinde miyopatinin türüne göre kişinin üzerinde olan etkisi artarak ilerler. Miyopati hastalarının sürekli egzersiz yapması ve kas gruplarını çalıştırması gerekmektedir. Aksi taktirde kişinin beş ya da on yıl içerisinde yürümesi, yutkunması ve bedeni tamamen deforme olur.

Miyopati Neden Olur?

Efeksiyonel hastalıklar, kalıtım ya da genetik olarak gözlemlenen anormaliler tarafından insan vücudunda görülebilir. Hastalığın dış etkenler tarafından insan vücuduna etkisi ise olmamaktadır. Bulaşıcı değildir.

İlaç kullanımı sonucu ortaya çıkan miyopati hakkında detayları İlaca Bağlı Miyopatiler isimli çalışmada keşfedebilirsiniz.

Miyopati Belirtileri

Miyopati bir çok durumda belirti gösterebilir. Bunlar arasında olan belirtiler, gündelik hayatta başımıza gelen bel ağrısı ya da kas ağrıları gibi gözükebilir. Ancak bu sebeplerin sürekliliğini yaşayan kişilerin ortopedi doktoruna giderek konu hakkında bilgi almalarında fayda vardır. Miyopati için bilinen belirtiler ise;

  • Halsizlik
  • Düzenli Kramp
  • Kas Ağrıları
  • Belirli kas gruplarında Hissizlik
  • Belirli kas gruplarında uyuşma
  • Kas sertleşmesi
  • Skolyoz

Miyopati Nasıl Tedavi Edilir?

Miyopati Nasıl Tedavi Edilir
Miyopati tedavisi için vitamin takviyesi ve fizik tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Miyopati için doğrudan bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Doktor kontrolünde vitamin takviyesi ve fizik tedavi uygulanır. Bu tedavi yöntemleri hastalığı yok etmek yerine yavaşlatarak etkilerini azaltmayı amaçlamaktadır.

Miyopati Egzersizleri

Miyopati egzersizleri, doktor kontrolünde yapılmaktadır. Fizyoterapist, gündelik olarak belirli bir idman programı çıkartır ve buna yönelik olarak kişiye uygular.

Kişinin bütün kaslarını çalıştırmaya yönelik olarak yapılan bu uygulamaların asıl nedeni, miyopatinin yayılmasını engellemek içindir. Çünkü miyopati bütün vücuda yayılarak, bir kaç yıl içerisinde kişinin yürümesini ve hatta yutkunmasını bile engeller.

Sağlıkla ilgili konular ilginizi çekiyor ve daha fazla içeriğe ulaşmak istiyorsanız, Sağlık sayfamıza mutlaka göz atmalısınız.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir