Evcil Hayvan

Muhabbet Kuşu Neden Ağzını Açıp Kapatır?

Muhabbet Kuşu Neden Ağzını Açıp Kapatır?

“Muhabbet kuşu neden ağzını açıp kapatır?” sorusu, ev veya diğer kapalı alanlarda muhabbet kuşu besleyen kişilerin sıklıkla karşılaştığı bir konudur. Bilindiği gibi muhabbet kuşları narin yapıya sahip hayvanlardır. Bu yüzden sürekli hasta olurlar. Hasta olduklarında ise çeşitli vücut hareketleri ile bunu belli ederler.

Muhabbet kuşlarında meydana gelen hastalıkların belirtilerinin de çok iyi bilinmesi gerekir. Hastalık belirtileri arasında en yaygın olan muhabbet kuşu sürekli ağzını açıp kapatma hareketidir. Bu hareket muhabbet kuşu sahiplerini tedirgin eden bir durumdur. Peki, muhabbet kuşu neden ağzını açıp kapatır? Yazımızda bu konu ile ilgili bilgiler verdik. Keyifli okumalar dilerim.

Muhabbet Kuşlarının Ağzını Sürekli Açıp Kapama Nedenleri Nelerdir?

Muhabbet Kuşu Neden Ağzını Açıp Kapatır?
Muhabbet kuşunuzun ağzını açıp kapamasının birçok nedeni olabilir.

Muhabbet kuşu sürekli ağzını açıp kapatıyor ise bunun mutlaka bir sebebi vardır. Bu hareketin sebebi genelde hayvanın susuz kalmasıdır. Çözüm için küçük dostunuza su vererek sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Fakat bu belirti her zaman susuz kaldığı için ortaya çıkmaz. Bu durum çeşitli hastalıkların da belirtisi olabilir.

“Muhabbet kuşu neden ağzını sürekli açıp kapatır?”  sorusu için cevapları aşağıda bulabilirsiniz:

  • Uzun süre hareket halinde olan ya da uçan muhabbet kuşları yorulurlar. Bundan dolayı da kan dolaşımları hızlanır. Muhabbet kuşlarının fazla kan pompalaması onların ağızlarını sürekli olarak açıp kapamasına neden olur. Hareket halinde vücut ısıları yükselen kuşlar vücut ısılarını düşürmek için hızlı bir şekilde nefes alıp verirler. 
  • Muhabbet kuşlarında görülen çeşitli akciğer rahatsızlıkları da kuşların sürekli olarak ağız açıp kapama hareketi yapmalarına neden olur. 
  • Muhabbet kuşları kendi ortamlarına yeni gelen kuşlardan da rahatsız olabilirler.

Böyle durumlarda da içgüdüsel olarak sürekli ağızlarını açma kapama hareketi yaparlar. 

Muhabbet Kuşları İçin Yaşam Alanları Çok Önemli

Muhabbet kuşları için yaşadıkları alanlarda ortaya çıkan değişiklikler onları strese sokabilir ve oldukça kötü etkileyebilir. Onları kötü yaşam tarzı strese sokan bir durumdur. Bu kötü şartlar arasında sürekli kafeste kalma, alışılan kafes yerinin değiştirilmesi, yalnız bırakılma veya bulunduğu ortamın sıcaklığının değişmesi gibi durumlar vardır. Belirtilen durumlarda strese giren muhabbet kuşu sürekli ağız açıp kapama hareketi yapar.

Ortamda meydana gelen rahatsız edici seslerde muhabbet kuşlarının ağzını açıp kapamasına yol açar. Yüksek televizyon sesi, bilgisayar sesi, süpürge sesi ve diğer rahatsız edici sesler duyan muhabbet kuşları bunu vücut hareketleri ile belli ederler. Çünkü bu hayvanların sese duyarlılığı insanlardan daha fazladır. Muhabbet kuşlarında sürekli ağız kapama hareketi tespit edildiğinde mutlaka çözüm bulunması gerekir. Aksi takdirde bu kuşların ölümüne yol açabilir. 

Muhabbet kuşunuzla ilgili farklı merak ettikleriniz mi var? “Muhabbet kuşu neden kafa sallar?” yazımızı inceleyin.

Muhabbet Kuşu Ağzını Açıp Kapama Sorunu Çözümü Nedir?

Muhabbet Kuşu Neden Ağzını Açıp Kapatır?
Eğer çok sık yaşanıyorsa veteriner ziyareti faydalı olabilir.

“Kuşlar neden ağzını açar kapatır?” sorusu genellikle muhabbet kuşlarında görülen bu durumun nedenini araştırmamız gerektiğini bizlere hatırlatıyor. Sorun kalp ve akciğerdeki bir hastalıktan dolayı olabilir bu yüzden  mutlaka bir veteriner hekime başvurulmalıdır. Bu tür hastalıklar çoğu zaman ilaç tedavileri ile iyileşmektedir.

Sorun kuşun çevresindeki problemler ile ilgili ise ortamında değişiklikler yapılmalıdır. Yapılan düzenlemeler sorunun ortadan kalkmasını ve kuşun kendini daha rahat hissetmesini sağlayacaktır. Muhabbet kuşları hakkında merak ettiklerinizi yazbuz.com sitemiz içerisinde bulabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Muhabbet Kuşları Depresyona Girer mi?

Muhabbet Kuşları depresyona girebilir. Kısa veya uzun süreli olabilen depresyon durumu kuşlarda kalıcı etkiler bırakabilir.

Muhabbet Kuşlarında Genel Olarak Görülen Hastalıklar Nelerdir?

Muhabbet kuşlarında genelde görülen hastalıklar kalp ve akciğer hastalıklarıdır. Hastalıklar ağız açıp kapama, boynunu uzatma, vb. gibi hareketler ile kendini gösterebilir.

Muhabbet Kuşları İçin Kullanılan Vitamin Takviyeleri Nelerdir?

Muhabbet kuşları için A, B ve C vitaminleri takviye olarak mutlaka kullanılmalıdır. Vitaminler kuşun daha canlı ve parlak tüylerinin olmasını sağlar. İsmi geçen bu vitaminler suya katılarak kullanılmalıdır.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir