Ne, Ne Değildir?Sinema

Münir Özkul’un Hayatı ve Kavuğun Öyküsü

1925 yılı doğumlu Münir Özkul, Yeşilçam sinemaları, tiyatro hayatı ve duayen tavırları ile bir çoğumuz için vazgeçilmez bir oyuncu olmuştur. Sizlere Münir Özkul hakkında bir yazı hazırladım.

1925 İstanbul doğumludur. İstanbul Erkek Lisesi’nden, 1940 yılında mezun olduktan sonra Bakırköy Halkevi’nde sahne hayatına başladı. Bu süre zarfında İstanbul Üniversitesinde İktisat ve Edebiyat eğitimi almaya devam ediyordu. Yıl 1948’e geldiğinde ise Ses Tiyatrosu’nda ilk oyununa girdi. Aşk Köprüsü ismi verilen bu oyun sayesinde Muhsin Ertuğrul yönetmenliğinde olan Küçük Sahne’ye transfer oldu.

1962’ye kadar İstanbul Şehir Tiyatroları, Ankara Devlet Tiyatrosu, Bulvar Tiyatrosu‘nda görev aldı. Münir Özkul, Sadri Alışık, Cahit Irgat, Nevin Akkaya ve Şükran Güngör gibi isimler ile aynı sahneyi paylaştı bu dönem içerisinde. 1978 yılında Şehir Tiyatrolarına şahsi sebeplerinden ötürü geri döndü. 1984’e kadar sahne hayatına devam ettikten sonra Ortaoyuncular topluluğu ile birlikte sahne hayatına veda etti.

Dümbüllü Kavuğu

Dümbüllü Kavuğu
Münir Özkul kavuğu Dümbüllüden teslim alışı.

Tiyatro hayatında bir çok başarı kazandı. Bunlardan en büyüğü ise, İsmail Dümbüllü tarafından kendisine verilen kavuktur. İsmail Dümbüllü’de bu kavuğu Kel Hasan’dan devralmıştır. Kavuğun simgesel olarak anlamı ve manası çok büyüktür. Bu kavuk Türk tiyatrosunun eleştirel dilini ve Türk komikliğini simgelemektedir.

Dümbüllü’nün kavuğunun ağırlığını taşıdığı süre zarfında laiği ile yerine getirmiştir. Sonrasında Ortaoyuncularından Ferhan Şensoy’a teslim etmiştir.

Ferhan Şensoy,
Ferhan Şensoy, Münir Özkul’dan kavuğu teslim alışı.

Ferhat Şensoy, yaşlılık ve hastalıkların getirdiği sebeplerden ötürü, Kavuğu Rasim Öztekin’e 2016 yılında tören ile teslim etmiştir.

Rasim Öztekin
Ferhan Şensoy, Rasim Öztekin’e Kavuğu Teslim Ediyor.

Münir Özkul’un Yer Aldığı Sinema Filmleri

Tiyatroda yaşadığı başarılar kısa sürede Yeşilçam yapımcılarının dikkatini çekti. 1950’den itibaren bir çok filmde rol almaya başladı. Bu zaman içerisinde yer aldığı çalışmalarda ön planda olan rollerde olmamasına karşın, dikkatleri üzerine çekmeye devam etti.

1970’lerden sonra Ertem Eğilmez kelimenin tam anlamı ile bütün filmlerinde ona rol vermeye başladı. Kalabalık kadrolu bu filmlerde, Yeşilçam’ın en iyi oyuncuları tercih edilirken, Münir Özkul’a da aile babası rolleri uygun görülmekteydi. Bu dönemde kimileri için en sevilen rolü Hababam Sınıfı filminde olan Mahmut Hoca tiplemesidir. Adile Naşit ile uyumlu oyunculuğu onu daha da vazgeçilmez kılmıştır. Filmlerinde yansıttığı duygular, oyunculuğun ötesinde nitelendirilmiştir.

1998 yılında ayrıca Kültür Bakanlığı kendisini “Devlet Sanatçısı” olarak onurlandırdı.

Kişisel Hayatı ve Evlilikleri

Münir Özkul daha önce dört farklı kadın ile evlendi. Bu evliliklerinden üç çocuğu dünyaya geldi. Uzun bir süre alkol bağımlılığı ile mücadele etti. Fakat yine de sağlıklı bir şekilde yaşamını uzun bir süre sürdürdü. 2003 yılında ise Demans hastalığı pençesine düştü. Bu hastalık yüzünden ağır bir bunama yaşayan Münir Özkul, hastalığa yakalandıktan sonra dış dünya ile bütün ilişkisini kesti.

Münir Özkul Son Hali

Münir Özkul Yaşlanmış Hali
Münir Özkul Yaşlanmış Hali

Münir Özkul hastalığa ve yaşlanmaya bağlı sebeplerden yatağa bağlı şekilde yaşamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu