GündemHaberler

Usta Oyuncu Ferhan Şensoy Hayatını Kaybetti

Usta Oyuncu Ferhan Şensoy

Ferhan Şensoy, hastanede gözetim altında iken hastalığına bağlı gelişen komplikasyonların devam etmesi nedeniyle hayatını kaybetti. Ustanın vefat haberini, kurucusu olduğu tiyatro grubu olan Ortaoyuncular, Twitter hesapları üzerinden duyurdu.

Vefat haberinin ardından eski eşi Derya Baykal, kızları Derya Şensoy ve Müjgan Ferhan Şensoy haberi doğrular nitelikte paylaşımlarda bulundular.

Türk Tiyatrosu için unutulmaz bir isim olan Ferhan Şensoy, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi görmekteydi. Geç saatlerde yapılan tıbbi müdahalelere rağmen usta, hayata gözlerini yumdu.

Tiyatronun Efsane İsmi Ferhan Şensoy

Tiyatronun Efsane İsmi Ferhan Şensoy
Ferhan Şensoy, kavuğu beş ay önce yitirdiğimiz Rasim Öztekin’e devretmişti.

Ortaoyuncu Hasan Efendi’nin kavuğu, İsmail Dümbüllü’den Münir Özkul’a, oradan da Ferhan Şensoy’a devrolmuştu. Ferhan Şensoy, bu kültürel mirası beş ay önce yitirdiğimiz Rasim Öztekin’e devretmişti. Ancak Rasim Öztekin de sağlık sorunları nedeniyle kavuğu Şevket Çoruh’a bırakmıştı. Tiyatronun iki dev ismi beş ay arayla hayata veda ettiler.

Dümbüllü Kavuğu’nun devri ve hikayesi hakkında merak edilenleri Münir Özkul’un Hayatı ve Kavuğun Öyküsü yazımızda bulabilirsiniz.

Ferhan Şensoy, 26 Şubat 1951 yılında Samsun’da dünyaya gelmiştir. Türk tiyatrosu ve Türk edebiyatı için önemli metinler kaleme alan duayen tiyatrocu; tiyatro oyunlarından, denemelere, şiirlerden roman ve senaryoya kadar yazın dünyasının hemen her alanında eser vermiştir.

1980 yılında Ortaoyuncular adında bir tiyatro topluluğu kurmuştur. Ömrü boyunca geleneksel Türk tiyatrosu ortaoyun kültürüne sahip çıkmaya gayret etmiştir.

1987 yılında sahnelemeye başladığı tek kişilik gösterisi Ferhangi Şeyler, o tarihten itibaren aralıksız devam etmekteydi. Toplumsal ve bireysel meselelerin mizahi bir üslupla ele alındığı oyun, henüz sahnelenirken efsaneleşmiş bir eserdir.

Ferhan Şensoy, hayatı boyunca pek çok tiyatro eseri yazmış, pek çok tiyatro gösterisinde rol almış ve oyunlar yönetmiştir. Dünya tiyatrosundan örnekleri Türkçeye kazandırmıştır. Ayrıca kendisine ait kimi eserler de Tomris Uyar gibi usta ellerde başka dillere tercüme edilmiştir.

Yalnızca tiyatro alanında değil sinemada da unutulmazlar arasına adını yazdırmıştır. Tiyatro için kaleme aldığı Çok Tuhaf Soruşturma, 2005 yılında Mert Baykal tarafından Pardon adıyla beyaz perdede yer bulmuştur.

Ferhangi Unutulmaz Şeyler

Ferhangi Unutulmaz Şeyler
Monoloğa dayalı anlatım tekniğinin kullanıldığı Ferhangi Şeyler, tiyatro tarihinde önemli bir devri başlatmıştır.

Yıllarca tiyatro sahnesinde sergilediği Ferhangi Şeyler, stand-up’a ilham olan gösteri olarak gösterilmektedir. Ferhangi Şeyler, tek kişilik, monoloğa dayalı anlatım tekniğinin kullanıldığı bir eserdir. Ferhan Şensoy, bu gösteride doğaçlamalara da yer vermekteydi. Seyircinin aktif hale geldiği ve mizahın yer yer zirve yaptığı gösteri için stand-up yakıştırması yapılmıştır. Bunun yanı sıra usta tiyatrocu Ferhangi Şeyler’in bir stand-up gösterisi olmadığını ifade etmiştir.

Her ne kadar Ferhangi Şeyler’i ustası bir tiyatro eseri olarak değerlendirmiş olsa da pek çok gösteri için ilham olduğu muhakkaktır. Ferhan Şensoy, ömrü boyunca meydana getirdiği eserlerle tiyatro için unutulmaz bir isim haline gelmiştir.

Henüz hayatta iken efsaneleşen büyük ustayı kaybetmenin derin üzüntüsünü sevenleriyle paylaşıyoruz.

https://www.youtube.com/watch?v=IKJaqS_VomU

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir