Sinema

Noel Filmleri: Yılbaşında İçinizi Isıtacak 5 Film

Yeni yıl filmleri

Öyle bir zaman dilimi düşünün ki, yapacağınız her şey, senenin sonunu etkileyeceği gibi yeni senenin de başlangıcını etkiler. Yeni bir yılın başlayacak olması, pek çok umudunuzu yeşertirken bir seneyi daha geride bırakmak oldukça heyecan vericidir. Sinema da yeni yıl heyecanından nasibini alan yerlerden biridir. Üzerinizde battaniye, elinizde sıcak çikolata, ayağınızda yeni yıl temasını yaşatan desenli yün çoraplar, evinizin köşesinde ışıl ışıl parlayan yeni yıl ağacı ve belki de pencerenizden görünen karlı manzara… Tüm bunların yanında ise içinizi ısıtacak, klasikleşmiş bir yeni yıl filmi… Bu nedenle, yeni senenin heyecanını çok daha yakından hissetmenize yardımcı olacak noel filmleri içinde öne çıkan 5 tanesini sizin için hazırladık. Keyifli okumalar!

How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas
How the Grinch Stole Christmas

Dr. Seuss’un 1957 yılında aynı isimle yazdığı kitap, 2000 yılında yine aynı isimle beyaz perdeye uyarlanmıştır. 1966 kısa animasyonu ve 2018 yılında da 3D animasyonu yapılan Grinch, en çok Jim Carrey’nin oynadığı versiyonu ile akıllarda kalmıştır.

Film Hakkında Bilgiler

Filmde kullanılan makyaj ve kostüm tamamen gerçek olduğu için Jim Carrey, kostüm ile tam tamına 92 gün geçirmiştir. Yapılan ilk Grinch makyajı 8,5 saat sürerken, Carrey aynı makyajı film çekimleri bitene kadar 100 defa daha yaptırmıştır. Kostümü giymesi ve makyajının tamamlanması ise her çekimde Carrey’nin 3 saatini almıştır. Ek olarak film ekibi, Carrey’nin makyajı ve kostümü nedeniyle insanlar tarafından tanınmayacağını düşünerek endişelenmişlerdir.

Jim Carrey, yüzündeki protezi ve üstündeki kostümü “diri diri olarak gömülmek” şeklinde tanımlamaktadır. Bu durumla başa çıkabilmek için Carrey’e, CIA ajanlarına işkenceye nasıl dayanacakları hakkında eğitim veren bir görevli tarafından özel eğitim verilmiştir. Ancak eğitime rağmen bu kadar meşakkatli bir makyaj ve kostümle uzun süre geçirmek, Carrey’nin psikolojisini oldukça kötü etkilemiştir.

Son olarak, filmin arka planında yer alan oyuncuların pek çoğu, dünyaca ünlü gezici sirk gösterisi Cirque du Soleil’in akrobat ve sanatçılarından özenle seçilmiştir. Film hakkındaki diğer bilgiler ise şu şekildedir:

 • Oyuncular – Jim Carrey, Taylor Momsen, Christine Baranski, Jeffrey Tambor, Molly Shannon, Bill Irwin, Josh Ryan Evans, Anthony Hopkins, Clint Howard, Mindy Sterling ve T. J. Thyne
 • Yönetmen – Ron Howard
 • Tür – Çocuk ve Fantastik
 • Süre – 1 saat 45 dakika
 • Gösterime Giriş Tarihi – 2000
 • Devam Filmleri – Yok
 • IMDb Puanı – 6.2/10
 • Rotten Tomatoes Puanı – %49

Filmin Konusu

Whoville adında bir kasabada yaşayan Who halkı, oldukça neşeli insanlardan oluşur. Bu neşeli halk, Noel’i kutlamaktan çok büyük bir keyif alır. Ancak kasvetli Crumpit Dağı’nın yakınlarında yaşayan tüylü, çirkin, huysuz ve yeşil bir tene sahip olan Grinch, ne insanlardan ne de Noel’den hiç hoşlanmaz.

Grinch’in bu kadar mutsuz ve Noel’i sevmeyen yapısının ardında elbette bir trajedi vardır ancak kasabalılar bu durumdan bir haberdir. Cindy Lou adındaki küçük kızın Grinch’i bir gün köy meydanında görmesiyle Grinch’in trajik geçmişi gün yüzüne çıkar.

Fakat tüm bunlara rağmen Grinch’in Noel’e olan nefreti yatışmaz. Aksine her zamankinden daha da öfkelidir Noel’e ve insanlara. Bu nedenle de Grinch, Whoville kasabasından Noel’i çalmaya karar verir.

Klaus

Klaus
Klaus

Netflix yapımı bir animasyon olan Klaus, çıkalı 2 yıl olmasına rağmen en çok sevilen Noel filmlerinden biri olmayı başarmıştır. 2D bir animasyon olarak karşımıza çıkan Klaus, yılbaşında içinizi ısıtacak Noel filmleri arasındadır.

Film Hakkında Bilgiler

Pek çok insan, filmde geçen Noel Baba tasviri karşısında şaşkınlığa uğrayabilir. Ancak, Klaus filmindeki Noel Baba tasvirindeki görsel tasarım ve karakterin kişiliğinde yer alan çoğu unsur, Aziz Nikolaos’un orijinal versiyonuna oldukça benzemektedir. Bu nedenle de Klaus filmindeki Noel Baba tasviri, oldukça başarılı ve gerçekçidir.

Klaus filmi, filmin ekibine emeklerinden dolayı saygı duruşunda bulunmak istediği için Jasper’ın sahip olduğu haritanın içine küçük Paskalya Yumurtaları bırakmıştır. Haritaya dikkatli bakıldığı zaman, haritadaki pek çok yer adının filmin prodüksiyon ekibinde yer alan insanların ismi olduğu görülür. Böylece film, animasyon ekibine özel olarak teşekkür eder.

Genel olarak eski usullerle yapılan filmin çoğu sahnesi elle çizilmiş, ancak filme modern bir hava katmak için filmde yer yer CGI efektleri kullanılmıştır. Bunun nedeni ise, yönetmen Sergio Pablos’un, eski yöntemlerin tarihin tozlu sayfaları arasına karışmasını istememesidir. Harika bir animasyon olmasının yanı sıra son derece duygusal olan film hakkındaki diğer bilgiler ise şu şekildedir:

 • Oyuncular – J. K. Simmons, Norm MacDonald, Jason Schwartzman, Joan Cusack, Finn Carr, Rashida Jones, Will Sasso, Neda Margrethe Labba, Neil Kaplan ve Lucian Perez
 • Yönetmen – Sergio Pablos
 • Tür – Çocuk, Animasyon, Drama ve Komedi
 • Süre – 1 saat 37 dakika
 • Gösterime Giriş Tarihi – 2019
 • Devam Filmleri – Yok
 • IMDb Puanı – 8,2/10
 • Rotten Tomatoes Puanı – %94

Filmin Konusu

Akademideki en kötü postacı olduğunu kanıtlayarak Kuzey’deki donmuş bir kasaba olan Smeerensburg’a sürülen Jasper, son derece keyfine düşkün ve tembel biridir. Smeerensburg’a sürülene kadar babasının kendisine sağladığı imtiyazlı hayatın keyfini çıkartan Jasper, başta bu yeni kasabaya alışmakta oldukça zorlanır.

İstemeye istemeye geldiği Smeerensburg kasabasındaki halkın, birbirine düşman iki kesimden oluştuğunu fark eden Jasper, evine dönebilmek için iki taraf arasındaki iletişimi sağlamak zorundadır.  Bunun için de tam tamına 6000 mektubu teslim etmesi gereken Jasper, canını dişine takarak çalışmaya başlar.

Günlerden bir gün ormandaki kulübesinde tek başına yaşayan Klaus ile tanışan Jasper, bu tanışmadan sonra hayatının tamamen değişeceğinin farkında değildir. Klaus’un heybetli görüntüsünün karşısında önce korkan Jasper, daha sonra onun ahşaptan oyma oyuncaklarını görerek onunla sağlam bir dostluk kurar.

Scrooged

Scrooged
Scrooged

Charles Dickens’ın 1843 tarihinde yayınlanan “A Christmas Carol” adlı öyküsünden uyarlanan çok sayıda eserden biri olan Scrooged filmini benzerlerinden ayıran en önemli öge, komedi unsurudur. Seyircilerini bol bol güldüren film, bugün bile hala en iyi yılbaşı filmleri listesinde üst sıralarda yerini alır.

Film Hakkında Bilgiler

Frank’in azarladığı sokak şarkıcıları Late Show adlı grubun kurucusu Paul Schaffer tarafından yönetilmekle birlikte caz harikaları olan Miles Davis, Larry Carlton ve David Sanborn’dan oluşmaktadır. Bu nedenle de bir filmde şimdiye kadar görünen en iyi sokak müzisyenleri olarak anılırlar.

Yönetmen Richard Donner, klasikleşmiş A Christmas Carol hikayesini bir komediye dönüştürme konusunda endişeye sahiptir. Ancak, filmin senaristlerine zamanla güvenmeye başlayarak bu endişesini bastırmaya çalışmıştır.

Film çekimleri sırasında Carol Kane, Bill Murray’in dudağını yaraladığı için film çekimleri bir süre durdurulmuş ve bu durum çekimlerin aksamasına neden olmuştur. Ayrıca Bill Murray, bu filmde başrol olma konusunda birtakım çekincelere sahiptir. Çünkü Murray, bu işin altından kalkmayacağı konusunda endişelidir. Buna rağmen olağanüstü bir oyunculuk sergilen Murray, filmi bambaşka bir boyuta taşımıştır. Efsaneleşen Scrooged filmi ile ilgili diğer bilgiler ise şu şekildedir:

 • Oyuncular – Bill Murray, Carol Kane, Karen Allen, David Johansen, Bobcat Goldthwait, Alfre Woodard, Robert Mitchum, John Forsythe, John Glover, Michael J. Pollard ve Michael O’Donoghue
 • Yönetmen – Richard Donner
 • Tür – Komedi ve Fantastik
 • Süre – 1 saat 41 dakika
 • Gösterime Giriş Tarihi – 1988
 • Devam Filmleri – Yok
 • IMDb Puanı – 7/10
 • Rotten Tomatoes Puanı – %69

Filmin Konusu

Ünlü bir televizyon kanalının müdürü olan zalim ve huysuz Frank Cross, Noel arifesinde A Christmas Carol’ın abartılı bir canlı prodüksiyonunu kanalında yayınlamak için bütün çalışanlarını harekete geçirir. Pek çok iş arkadaşıyla konu yüzünden tartışan Frank, gösteriden önce tıpkı A Christmas Carol hikayesindeki gibi üç farklı hayalet tarafından ziyaret edilir.

Hayaletler arasında geçmiş, gelecek ve şimdiki zamana hızlı bir bakış atmak zorunda bırakılan Frank, ister istemez hayatını değiştirme yolunda adım atmaya başlar. Bu sayede hayatı farklı bir yönde şekillenen Frank, bundan sonra attığı her adıma dikkat eder.

The Polar Express

The Polar Express
The Polar Express

Chris Van Allsburg’un 1985 senesinde aynı adla yayınladığı klasik çocuk kitabından beyaz perdeye uyarlanan film, tamamen hareket yakalama tekniğiyle çekilen ilk filmdir. En az kitabı kadar büyük beğeni toplayan film, yılbaşında içinizi en çok ısıtacak filmlerden biri olmuştur.

Film Hakkında Bilgiler

2004 yılında nispeten yeni olan hareket yakalama tekniği ile çekilen film, baştan aşağı hareket yakalama tekniği ile çekilen ilk film olduğu için Guinness Dünya Rekorları kitabına girmiştir. Hareket yakalama tekniği ile çekilen ilk uzun metraj film olan The Polar Express, bu alanda öncü kabul edilir.

Ana karakter olan küçük çocuğun adı bilinmemekle birlikte, karakteri tam olarak 3 farklı oyuncu canlandırmaktadır. “Hero Boy” olarak anılan karakterin canlandırılmasında Tom Hanks’in yanında Josh Hutcherson ve Daryl Sabara da yardım etmiştir.

Michigan, Owosso’da yer alan gerçek bir trenden modellenen The Polar Express, bu nedenle demiryolları tarihine de büyük bir saygı duruşu içerir. Ek olarak filmde yer alan pek çok bina aslına uygun şekilde modellenmiştir. Grammy kazanan film hakkındaki diğer bilgiler ise şu şekildedir:

 • Oyuncular – Tom Hanks, Daryl Sabara, Josh Hutcherson, Nona Gaye, Eddie Dazen, Jimmy Bennett, Michael Jeter, Steven Tyler, Leslie Harter Zemeckis ve Chantel Valdivieso
 • Yönetmen – Robert Zemeckis
 • Tür – Çocuk ve Fantezi
 • Süre – 1 saat 40 dakika
 • Gösterime Giriş Tarihi – 2004
 • Devam Filmleri – Yok
 • IMDb Puanı – 6.6/10
 • Rotten Tomatoes Puanı – %56

Filmin Konusu

Geçirdiği pek çok kötü Noel nedeni ile artık Noel’e ve Noel Baba’ya inancı kalmayan küçük bir çocuk, bir gece sokaktan gelen tuhaf ses karşısında şaşkınlığa uğrar. Dışarı baktığında buharlı bir lokomotif gören küçük çocuk, Polar Express adındaki trene binerek Noel Baba’nın yaşadığı Kuzey Kutbu’na doğru yola çıkar.

Bütün inancını kaybettiği için başlangıçta gideceği yere karşı isteksiz olan çocuk, trenin içinde karşılaştığı birbirinden ilginç ve çarpıcı detaydan sonra varış noktası hakkında heyecan duymaya başlar. Yol boyunca pek çok mucizeye tanık olan küçük çocuk, çok geçmeden Noel’in mucizesi ile tanışır.

The Santa Clause

The Santa Clause
The Santa Clause

Başta bir Disney komedisi olarak çekilen film, yıllar geçtikte bir Noel filmleri arasında bir klasik haline gelmiştir. Üzerinden 27 yıl geçmesine rağmen günümüzde hala çok izlenen Santa Clause, yılbaşında içinizi ısıtacak en iyi Noel filmleri listesindedir.

Film Hakkında Bilgiler

Yönetmen John Pasquin, başrolü Tim Allen’a verme konusunda başta oldukça tereddütlüydü. Çünkü Pasquin, Tim Allen’ın yeteri kadar seyirci çekemeyeceğini düşünüyordu. Ancak Tim Allen, filmdeki şairane oyunculuğu ile herkesin yüzünü kara çıkartmayı başardı.

Yapım ekibi film için başta “Such a Clatter” ismini düşünüyordu. Bunun nedeni, aslında filmin hikayesinin 1989 yılında Leo Benvenuti ve Steve Rudnick’in yazdığı kısa öyküye dayanıyor olmasıdır. Ancak ekip, hikâyenin çok dark olduğunu düşünerek hikâyeye komedi ögeleri eklemiş ve filme son halini vermiştir.

Film, kış mevsiminde geçmesine rağmen çekimler yaz mevsiminde yapılmıştır. Yaz mevsiminde geçtiği için de dekorla ve oyuncuların makyajıyla oldukça uzun süre uğraşılması gerekmiştir. Özellikle de Tim Allen’ın Noel Baba makyajındaki protezleri yapmak tam 4 saat sürmüştür. Makyajın tamamen çıkartılması ise 2 saate yakın zaman almıştır. 90’lı yıllarda büyüyen pek çok çocuğun en çok sevdiği filmlerden biri olan Santa Clause hakkındaki diğer bilgiler ise şu şekildedir:

 • Oyuncular – Tim Allen, Eric Lloyd, Wendy Crewson, David Krumholtz, Judge Reinhold, Peter Boyle, John Pasquin, Paige Tamada, Larry Brandenburg ve Mary Gross
 • Yönetmen – John Pasquin
 • Tür – Çocuk, Aile ve Komedi
 • Süre – 1 saat 37 dakika
 • Gösterime Giriş Tarihi – 1994
 • Devam Filmleri – The Santa Clause 2 ve The Santa Clause 3
 • IMDb Puanı – 6.5/10
 • Rotten Tomatoes Puanı – %72

Filmin Konusu

Başarılı bir oyuncak satıcısı olan Scott Calvin, Noel arifesinde kendini ilginç ve karmaşık bir kazaya tanık olurken bulur. Kazanın ilginç olmasının sebebi ise kazanın bizzat Noel Baba’nın başına gelmiş olmasıdır. Noel Baba, o gece bütün hediyeleri dağıtmak zorundadır ancak geçirdiği kaza nedeniyle ayakta bile duramaz. Bu yüzden de hediyelerin hepsini doğru adrese teslim etmek Scott Calvin’e kalır.

Scott, bu durumu oğlu Charlie ile olan bozuk ilişkisini düzeltmek için bir fırsat olarak görür. Çünkü Charlie, annesi ve üvey babası nedeniyle Noel’e olan inancını kaybetmeye başlamıştır. Bu duruma çok üzülen Scott, bir yandan Charlie’nin tekrar Noel’e olan inancını geri kazanmasını isterken bir yandan da Noel Baba’nın bütün sorumluluğunu üzerine almak konusunda çelişkiler yaşar.

Keyifli bir gençlik filmi ile de yılbaşı akşamınıza renk katabilirsiniz. Bu tarz bir film seçmek istiyorsanız En İyi Gençlik Filmleri: 80’ler, 90’lar ve 00’lerden Seçkiler başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir