Finans

Coin Alışverişi Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Coin Alışverişi Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Son zamanlarda iyice popüler hale gelen kripto para borsası, çoğu insanın ilgisini çekiyor. Yatırımcılar için geniş yatırım seçenekleri sunan bu borsalar, kullanıcılara “kolay” görünüyor. Ancak her ticari işlemde olduğu gibi bu alanda da dikkat edilmesi gereken incelikler var. Bu nedenle coin alışverişi yapmadan önce bilmeniz gerekenler nelermiş, bakacağız.

Coin Alışverişi Avantaj ve Dezavantajları

İnternette yatırımcıların coin satın alabilecekleri birçok farklı ticaret mekânı ve borsa bulunuyor. Her biri farklı özelliklerle ön plana çıkan bu yatırım seçenekleri arasında değerlendirme yapabilmek için bazı incelikleri bilmek gerekiyor.

Kripto meraklıları, bitcoinleri “dijital altın” olarak adlandırmayı sever. Altın ve bitcoin arasında benzerlikler olduğu gerçeği inkâr edilemez. Devlet para birimlerinin aksine, her ikisi de sınırlıdır. Altın, sınırlı bir hammaddedir, bitcoinlerin miktarı ise 21 milyon parça ile sınırlıdır. Bu da özellikle kriz zamanlarında önemlidir. Altın ve coin değerleri sınırlı arz nedeniyle değişiklikler gösterebilir. Bu da her zaman risklerin olabileceği anlamına gelir.

Örneğin pandeminin başlangıcında, bitcoin krize dayanıklı bir para birimi olarak ününü sürdüremedi. Fiyat büyük ölçüde düştü ve coinler değer kaybetti. Ancak nispeten hızlı bir şekilde toparlandı. Eğri o zamandan beri istikrarlı bir şekilde artıyor. Coin alırken nelerin avantaj, nelerin dezavantaj olduğunu zamanla anlayabilirsiniz. Ancak bunun için tüm borsayı da iyice anlamak gerekiyor.

Yatırım Yaptığınız Coine Dikkat Edin

Yatırım Yaptığınız Coine Dikkat Edin
Hangi coine yatırım yapacağınızı önceden belirlemeniz gerekir.

Piyasa dalgalanmaları nasıl devam ederse etsin her zaman risk bulunuyor. Ayrıca dijital varlıklar için kullanılan ilgili kripto borsaları ve ticaret mekanlarının avantajları ve dezavantajları bulunuyor.

Ticaret yerleri arasındaki farklar çok büyük. Bazıları gerçek coinler sunarken diğerleri borsada bitcoin ETP’leri sunmaktadır. Buna ek olarak yine bazıları bitcoin türevleriyle işlem gerçekleştirmektedir.

Binance gibi borsalar gerçek coinlerle işlem yapmaktadır. Kim gerçek bitcoin satın alırsa, dijital paralara gerçekten sahip olur. Coinlerin, ödeme aracı olarak kullanmak üzere bir cüzdana aktarması yatırımcının kendisine bağlıdır. Gerçek coinlere yatırım yapmaya karar verdiyseniz fiyat karşılaştırması yapan sitelerden yardım almayı unutmamalısınız.

Başka bir yatırım şekli, bitcoin’i ETP’ler şeklinde takas etmeyi teklif etmektedir. Bu menkul kıymetlere, hisse senetlerine veya ETF’lere benzer. Bu nedenle, düzenli olarak daha küçük miktarlarda yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için uygundurlar.

Diğer yöntemle de bitcoin türevleri farklı sağlayıcılardan satın alınabilir. Türev ürünler söz konusu olduğunda, yatırımcılar kripto para biriminin kendisini satın almazlar, sadece performansına bahis oynarlar.

Borsayı Doğru Seçin

Büyük miktarda coin ticareti söz konusu olduğunda, Binance tercih etmek için güvenilir bir adrestir. Burada 150’den fazla kripto para birimi ticareti yapılabilir. Bitcoin ve ethereum’a ek olarak, orada popüler Dogecoin de var.

Kraken veya Coinbase gibi borsalar da çok çeşitli kripto para birimleri sunar, ancak Binance’den daha yüksek ücretler alır.

Nuri (eski adıyla Bitwala) ise özel bir özellik sunmaktadır. Platform kripto ticareti ve bankacılığı birleştirir. Burada bir banka hesabı ve bir banka kartı bulunur. Müşteriler, bitcoin ve ethereum’u doğrudan euroya çevirebilir ve Visa destekli ATM’lerde çekebilir.

Çevrimiçi sürümlerine ek olarak, birçok kripto platformu bitcoin satın almak ve satmak için bir uygulama da sunar. Böylece aktif yatırımcılar, fiyat dalgalanmalarına esnek bir şekilde tepki verebilme avantajına sahiptir.

Kayıt Süreci

Kayıt Süreci
Coin alışverişi yapmadan önce kripto para borsalarına kayıt yaptırmanız gerekir.

Bir kripto borsasında işlem yapmak, genellikle kimlik doğrulama işlemini gerektirir. Bireysel sağlayıcılar bunun için farklı yöntemler kullanırlar. Hatta bazıları kimlik doğrulama sırasında fazlasıyla esnek davranmaktadır.

Tanımlama yöntemleri örneğin Post-Ident veya Video-Ident’tir. Diğer ticaret platformları, bir kimlik belgesi, hesap kanıtı veya ev adresinizin onayını görmeyi beklerler.

Kullanıcı başarılı bir şekilde kayıt olduktan ve gerekirse kimliği doğruladıktan sonra borsa hesabına para aktarabilir. Tüccarlar, kripto borsalarının saygın ortak bankalarla iş birliği yaptığından emin olmalıdır. Saygın borsalar, tercihen mevduat koruması da sağlarlar.

Ödeme seçenekleri genellikle sınırlıdır. Standart bir transfer neredeyse her zaman mümkündür, ancak genellikle birkaç gün sürer. Kredi kartı, anında transfer veya PayPal ile yapılan ödemeler yoluyla para daha hızlı kullanılabilir. Ancak ücretler genellikle daha yüksektir.

İpucu: Bireysel avantajlardan veya uygun fiyatlardan yararlanmak için genellikle birkaç borsada aktif olmak mantıklıdır.

Yatırım Seçenekleri

Para hesabınıza geçtikten sonra işlemlere başlayabilirsiniz. Coinlerin toplamı ve sayısı, bazı pazar yerlerinde sabittir. Yatırımcı, satın alma seçeneğini seçtikten sonra, site diğer ilgili taraflar için teklifi bloke eder. Böylece alıcının sadece cüzdanına yatırılması için parayı transfer etmesi gerekir.

Borsaya veya pazar yerine bağlı olarak ücretler değişir. Çoğu zaman bu, işlem gören miktarın küçük bir yüzdesidir.

Dijital Cüzdan Kullanmak

Kendi coinlerinizin güvenli bir şekilde saklanması için harici bir cüzdan oluşturmanız veya satın almanız önerilir. Cüzdanlar, örneğin bir uygulama olarak dijital olarak veya bir donanım cüzdanı (soğuk cüzdan) olarak analog biçimde mevcuttur.

İpucu: Bir bilgisayar korsanı saldırısı durumunda kendi paraları çalınabileceğinden, sağlayıcıların çevrimiçi cüzdanları genellikle önerilmez.

Kişisel cüzdan bir alıcı adresi içerir. Bu ve bir özel anahtar sayesinde transfer güvence altına alınır ve tutar yanlış hesaba aktarılamaz.

Cüzdandan cüzdana aktarım birkaç dakika sürer. Bir pazaryerinden satın alma işlemi yapılması durumunda, alıcı ve satıcı devir için küçük bir ücret ödemek zorundadır.

Blok Zinciri Nedir?

Blok Zinciri Nedir?
Blok zinciri yeni bir teknolojidir.

Blok zinciri, dağıtılmış defter teknolojisi olarak da bilinir. Bu, halka açık ve merkezi olmayan bir hesap defteri anlamına gelir. Böyle bir zincirin tek bir bloğu verilerden ve önceki bloğun karma değerinden oluşur.

Bloktaki veriler blok zincirine bağlıdır. Bir Bitcoin blok zinciri durumunda, veriler:

  • Gönderici,
  • Alıcı ve
  • Jeton sayısı hakkında bilgiler içerir.

Üçüncü bir kişi bloğun içeriğini değiştirirse, hash değeri de değişir ve blok zinciri çöker.

Eşler Arası Ağ Nedir?

Blok zinciri, herkesin katılabileceği bir eşler arası ağ kullanır. Bireysel üyelerin bilgisayarları daha sonra, hash’in doğruluğu için zincirin her bloğunu kontrol eder. Bu şekilde sistem, manipülasyonların asla fark edilmemesini sağlar.

Kanıt Mekanizması Nasıl Çalışır?

Teoride, özellikle güçlü bilgisayarlar, sahteciliği gizlemek için blokları manipüle edebilir. Ardından sonraki tüm blokları yeniden hesaplayabilir. Proof-of-work mekanizması ise bunu engeller. Yeni bir bloğun inşasının en az birkaç dakika sürmesini sağlar. Bu süre zarfında bir sahtekarlık uzun zaman önce ortaya çıkarılmış olurdu.

Bir Coinin Değeri Neye Göre Belirlenir?

Bir Coinin Değeri Neye Göre Belirlenir?
Coinlerin değerini etkileyen pek çok durum bulunmaktadır.

Kripto para birimlerinin fiyatı arz ve talep prensibi ile düzenlenmektedir. Talebi arttırarak değerleri değiştiren birçok itici güç var. Her ne olursa olsun coin ticareti artık dünyanın hemen her yerinde ciddiye alınıyor. Ayrıca blockchain teknolojisi birçok kişi tarafından geleceğe yönelik olarak kabul ediliyor. Giderek daha fazla şirket teknik çözümlere yatırım yapıyor: Bunlar arasında büyük bankalar BNP ve HSBC var.

Bir ödeme aracı olarak da coinler giderek daha popüler hale geliyor. Mağazalar ve hizmet sağlayıcılar, müşterilerine giderek daha fazla coin ile ödeme yapma teklifinde bulunuyor. Örneğin PayPal, finansal hizmet sağlayıcı, ABD’li müşterilerinin bitcoin satın almalarını ve ödeme yapmak için kullanmalarını sağlar.

Ancak, değerdeki sürekli güçlü artışların ana nedenlerinden biri, yatırımlarından geri dönüş elde etmeyi uman yatırımcılardır.

Kayıt Olmadan Coin Satın Alınabilir mi?

Kripto platformlarının büyük çoğunluğu için kayıt gereklidir. Yatırımcılar, durumun böyle olmadığı bir ticaret merkeziyle karşılaşırlarsa, bu bir dolandırıcılık sitesi olabilir. Bu nedenle, yalnızca saygın kripto borsalarında coin satın almanız kesinlikle tavsiye edilir.

Hala anonim olarak bitcoin ticareti yapmak istiyorsanız, bunu özel olarak yapabilirsiniz. Bu, alıcıların ve satıcıların bir platformun dışında bir araya gelip bitcoin işlerini müzakere etmeleri anlamına gelir. Bu işlem için de ciddi bir coin ağı gereklidir. Bu nedenle en iyi yöntem kayıt olarak yatırım yapmaya devam etmektir.

Coin alışverişi hakkında bilgi edinmeye devam edinmek istiyorsanız Kraken Borsası Nedir? başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir