Ne, Ne Değildir?

Nükleer Santrallerin Çalışma Prensipleri ve Zararları

Günümüzde nükleer enerjiler hem gündelik hayatımızın ihtiyaçları bakımından hem de çeşitli sivil toplum örgütlerinin yaptıkları eylemler ile gündemimizden düşmüyor. Peki nükleer enerjiler hakkında bildiklerimiz ne kadar doğru? Size nükleer enerji santrallerinin çalışma prensipleri ve doğaya karşı olan zararları hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Nükleer enerji sistemleri, dünya üzerinde bulunan bütün elektrik ihtiyacının %17’sini karşılıyor. Fransa gibi gelişmiş ülkelerin bir çoğu, enerji ihtiyaçlarının %50’sinden fazlasını nükleer enerji santrallerinden karşılamaktadır. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansının kamuoyuna duyurduğu verilere göre, Fransa elektrik ihtiyacının %75’ini nükleer santralin sağladığı enerjiden sağlamaktadır. Amerika ise bu konuda biraz daha geriden takip etmekte, enerjisinin sadece %15’ini nükleer santralden sağlıyor. Fakat son seçimlerde Amerikan başkanı olmayı başaran Trump’ın da söylediği gibi “Amerikan alt yapı sistemi çok eski ve yenilenmeye ihtiyacı var”. Yine de dünya üzerinde 400’den fazla nükleer tesis var olmasına karşın, bunların 100’den fazlası Amerika’dadır.

Nükleer Santral Nasıl Çalışır?

İlk olarak nükleer enerji santrallerinin vazgeçilmez yapı taşını bilmemiz gerekiyor. Bu da zenginleştirilmiş Uranyum atomudur. Her uranyum nükleer tesis için uygun değildir. Sonrasında Plütonyum’a ihtiyacınız vardır. Böylece yaşanacak olan fisyon tepkimesinin sonucunda, ortaya çok yüksek oranda enerji dalgası yayılmaktadır. Yayılan fisyon tepkimesinin ardından nötronlar etrafa yayılır ve bu nötronlar diğer uranyum çekirdekleri ile temasta bulunarak fisyon’u elementin bütün atom çekirdeğinde tamamlanana kadar sürdürmektedir. Ortaya çıkan enerji eğer kontrol edilemezse patlamaya dönüşür. Bunun ile ilgili Çernobil felaketini hatırlayabilirsiniz. Felaketin boyutu sadece şehir ve bölge için değil, yayılan rüzgar sayesinde bütün bir dünyaya etkisinde bulunmuştu. Bunun önüne geçmek için fazlalık nötronları tutan ve tepkimesini engelleyen bölümler vardır. Böylece kontrollü bir şekilde enerji kullanımı sağlanır.

Nükleer Santraller Neden Tehlikelidir?

İnşaatında ya da proje aşamasında, bölge seçimi, malzeme seçimi, yapının hava şartları için uygun olmayan bir bölge de inşa edilmesi gibi çok etkenli sonuçlardan, tehlikeler ortaya çıkabilir. Aslında nükleer santraller, elektrik üretiminde çok büyük avantajlıdır. Atmosferi kirletmez ve çok daha az radyoaktif atık bırakırlar. Taş kömürü gibi ilkel yöntemlere nazaran çok daha sağlıklıdır.

Az önce söylediğimiz gibi uzman olmayan eller tarafından yapılacak bir çalışma felaket ile sonuçlanabilir. Uranyum çıkartılırken veya sonrasında zenginleştirme süresinde yer alacak rafine etme sürecinde büyük radyoaktif kirlenmeler yaşanabilmektedir. Düzgün soğutma yapılmayan bir nükleer tesis bir atom bombası kadar tehlikelidir. Fisyon kontrolü eğer sağlanamazsa, felaketin boyutu bütün bir kıtayı, dolayısı ile dünyayı etkileyen bir sonuca ulaşır.

Nükleer enerjinin savaşlarda nasıl kullanıldığını merak ediyorsanız, konuyla ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu