Sinema

Odadan Kaçış Temasının Başarılı İşlendiği Filmler

odadan kaçış temasının başarılı işlendiği filmler

Kaçış filmleri, çoğu zaman heyecan ve gerilim dolu anları bize yaşatır. İzlerken bazen korkudan yerimizden sıçrayabilir bazen de nefesimizi tutabiliriz. Biz de bu enfes filmleri “Odadan Kaçış Temasının Başarılı İşlendiği Filmler” başlığı altında inceleyeceğiz. Bu harika filmlerle siz de heyecan dolu anlar yaşamaya hazır olun!

Odadan Kaçış Filmleri

Hayatımıza kaçış oyunlarının girmesiyle birlikte odadan kaçış filmleri de giderekpopüler hale gelmeye başladı. Heyecan dolu kurgularıyla bizi etkileyen filmler, kaçışın yanında birçok konuyu da ele almıştır. Şimdi size en çok sevilen kaçış filmlerini tanıtacağız. İçlerinden izlemedikleriniz varsa mutlaka zaman ayırmanızı ve heyecan dolu bir gün geçirmenizi tavsiye ederiz.

Saw – 7.7

Saw - 7.7
Saw – 7.7

Dilimize “Testere” olarak çevrilen film, belki de en bilinen kaçış filmleri arasındadır. Birkaç filmden oluşan Saw serisi, kurbanlarını işledikleri suça göre seçen bir katili anlatıyor. Onları, odaya kapatıp bağlıyor ve çeşitli şifreleri çözmesi için zorluyor. Ancak kurbanlar, şifreleri çözdükten sonra kaçabileceklerini düşünse de kendilerini bekleyen bir kader var.

Cube – 7.4

Cube - 7.4
Cube – 7.4

Birbirinden hiç haber olmayan tamamen farklı insanlar, bir gün kendilerini bir küpe hapsolmuş olarak bulurlar. Buraya nasıl geldiklerini hiçbir şekilde bilmeyen insanlar kurtulmak isterler. Ancak bunun tek çözümü olarak; birbirilerini tanımak ve anlamak durumundadırlar. Peki, bu insanlar, cevapları bulup kurtulabilecek mi ya da kaderleri ölüm mü olacak?

The Method – 7.4

The Method - 7.4
The Method – 7.4

Film, iş başvurusu yapan insanların birbirleriyle olan kıran kırana mücadelesini anlatır. “Grönholm Metodu” için başvuru yapan kişiler, bir odaya kapatılırlar ve önlerinde sadece bir bilgisayar vardır. Yapacakları görevler, bu bilgisayar ekranı üzerinden adaylara bildirilir. Birçok soruya cevap vermeleri beklense de bunların doğru olması yetmez. Adayların bir sonraki soruda başlarına ne geleceğini tahmin etmeleri gerekir.

Split – 7.3

Split - 7.3
Split – 7.3

Psikolojinin de işlendiği film, odadan kaçış temasının başarılı işlendiği filmler arasında yerini almıştır. Kevin, çoklu kişilik bozukluğu olan ve 23 alter egoya sahip biridir. Bazı yönlerinde gayet iyi, sevecen bir tavırla yaklaşırken bazıları oldukça tehlikeli olabilmektedir. Bir gün suçlu kişiliklerinden birine maruz kaldığında 3 kişiyi kaçırarak odaya hapseder.

3 genç kız, başlarına geleceklerden oldukça korkar ve beklerler. Ancak Kevin’in tavırlarını gözlemleyerek odadan kaçmaya çalışırlar. Kaçmak için Kevin’in değişmesini de beklemektedirler. Ancak bu girişimleri sırasında Kevin’in 24. alter egosu da devreye girer ve kontrolü ele alır. Peki, bu üç genç kız, Kevin’in kapattığı odadan kurtulmayı başarabilecekler mi?

Bruied – 7.0

Bruied - 7.0
Bruied – 7.0

Eğer kapalı alanlarda kalmaktan korkuyorsanız, bu film sizi çok kötü hale getirebilir. Çünkü Buried, Irak’ta çalışan bir kamyon şoförünün toprak altında bir tabuta gömülmesini konu alıyor. Ne olduğunu anlamayan şoför, dışarıdakilerle iletişim kurabileceği bir telefon bulur. Film küçük bir yerde geçse de heyecanı doruklara kadar yaşayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Exam – 6.9

Exam - 6.9
Exam – 6.9

Yapılan iş başvurusunda 8 kişi son aşamaya gelir ve bir sınava tabi tutulurlar. Tek soruluk bu sınavda boş bir odadan çıkmamak durumundadırlar. Kimseyle iletişime geçmeden işi alabilmek için mücadele ederler. Sürekli fikir yürütürler ve cevabı bulmaya çalışırlar. Ancak filmin sonunda ne olacak ve hangi aday bu işi kazanacak?

Triangle – 6.9

Triangle - 6.9
Triangle – 6.9

Arkadaşlarıyla yolculuğa çıkan Jess’in yatı, büyük bir kaza sonucu batar. Son anda can havliyle bir gemiye sığınmayı başarırlar. Ancak Jess, daha öncesinde orada olduğunu düşünmektedir ve bir şeylerin ters gittiğinden emindir. Zaman içinde de arkadaşları ölmeye başlar, bu vahşete sebep olan kişi ise oldukça şaşırtıcı bir isim çıkar.

Panic Room – 6.8

Panic Room - 6.8
Panic Room – 6.8

Meg Altman, eşi tarafından aldatılınca boşanıp yeni bir ev satın alır. Bu ev, dört katlı olmakla birlikte bir de sığınağa sahiptir. Panik odası olarak bilinen sığınakta evin her tarafı gözlemlenebilir. Başka güvenlik önlemi amaçlı yapılmış bir odadır. Ancak bir gün üç hırsız, bu eve girer ve macera burada başlar.

Anne ve kızı, hemen panik odasına gider ve burada olanı biteni izlemeye başlar. Fakat hırsızların istedikleri şey bulundukları odadadır. Peki, hiçbir şeyden haberi olmayan bu ikili, yaşadıkları kötü durumdan kurtulabilecek mi? Yoksa onları bekleyen çok daha kötü olaylar mı yaşanacak? Panik odası, soluk soluğa izleyeceğiniz bir film.

1408 – 6.8

1408 - 6.8
1408 – 6.8

Fantastik hikayeler yazan Mike Enslin, yazdığı kitap için bir otele gider. Burada 1408 numaralı odada kalacak ve beklemediği bir korkuyla yüzleşecektir. Ailesinin dağılmasıyla hayatta olan tüm doğaüstü olayların kurmaca olduğuna inanmaktadır. Ancak bu otel odası, onun çok korkunç deneyimler yaşamasına neden olacaktır. Kaçmak isteyecektir ama başarabilecek mi?

Fermat’s Room – 6.6

Fermat’s Room - 6.6
Fermat’s Room – 6.6

Hiçbir şekilde birbirinden haberi olmayan 4 matematikçi bir gün davetiye alır. Burada önemli matematik sorularını çözmeleri gerekmektedir. Soruları belirlenen süre zarfında çözemedikleri zaman ise oda, ölüm odası haline gelecektir. Ancak çözmeleri gereken iki problem daha vardır; bu odaya neden getirildikleri ve aralarındaki bağlantının ne olduğu.

The Killing Room – 5.8

The Killing Room - 5.8
The Killing Room – 5.8

İnsanın tüylerini ürperten bu filmde bir insan deneyi söz konusudur. Para kazanmak karşılığında insanlar, bir odaya kapatılır. 4 denekten sadece biri testten geçip odadan çıkabilecektir. Her denek de başlarına kötü bir şey gelmeyeceğinden emindir. Ancak deneye katıldıktan kısa bir süre sonra bir kişi bilim insanları tarafından öldürülür.

Macera dolu filmleri sevenlere: Sınırlarınızı Zorlayabilecek Hayatta Kalma Filmleri

Sıkça Sorulan Sorular

Testere Filmi Kaç Yılında Çıkmıştır?

Birçok hayranı olan bu yapım 2004 yılında izleyicilerine kavuşmuştur.

Bruied Filminde Kim Oynuyor?

Ünlü filmin elbette bir de ünlü oyuncusu var. Filmin başrolünde birçok yapımdan tanıdığımız Ryan Reynolds yer alıyor.

1408 Filminin IMDb Puanı Kaçtır?

Film IMDb üzerinden 6.8 puan almıştır.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir