Sinema

Okul Animeleri: Lise Konseptli En İyi 10 Anime

okul animeleri

Tüm dünyayı kasıp kavuran ve Türkiye’de de pek çok genç tarafından sıklıkla  tüketilen içeriklerden biri animelerdir. Ergenlik yaşlarından itibaren çoğu gencin tutkusu haline gelen animeler, oldukça büyük bir kitleye hitap eder. Biz de sizlere Okul Animeleri: Lise konseptli en iyi 10 anime listesini hazırladık.

Lise konseptindeki animeleri listelerken seçilen animelerin bilinirliğini ve farklılığını göz önünde bulundurduk. Bunun sebebi ise hem yaygın hale gelen yapımlardan sıkılan insanların yeni animeler bulabilmesi hem de ilk defa anime izleyecek olanların da farklı deneyimler yaşayabilmesidir.

Neredeyse herkes anime izlemeye Death Note ile başlar, fakat bu listedeki animelerden biri ile başlamak çok daha ilginç olabilir. Herhangi bir kalite sırasına koymadan sizlere hazırladığımız Okul Animeleri: Lise konseptli en iyi 10 anime listesi karşınızda!

Boku no Hero Academia (My Hero Academia)

Boku no Hero Academia
Boku no Hero Academia

Listeye son zamanlarda oldukça beğenilen bir anime ile başlamak istedik. Yayın hayatına 3 Nisan 2016 yılında başlayan My Hero Academia, özellikle anime dünyasını sıkı takip eden kişilerin “En sevdiklerim” listelerine girmeyi başarmış bir dizidir. Netflix Türkiye’de 2 sezon ve toplamda 38 bölümü bulunan dizinin ise şu an hali hazırda 5 sezonu bulunmaktadır.

My Hero Academia, özellikle Netflix’te yayınlanmaya başladıktan sonra pek çok izleyicinin dikkatini çekti. Netflix gibi büyük bir platformda yer almasıyla birlikte My Hero Academia, anime dünyasına yeni katılmış gençlerin ilk durağı olma başarısını da gösterdi. Boku no Hero Academia’nın izleyici puanları ise şu şekildedir;

 • IMDB: 8.4 (Tüm sezonlar için geçerli)
 • My Anime List: 8.2 (Tüm sezon ortalaması)

Konusu

Ünlü mangaka Kōhei Horikoshi’nin mangasından uyarlanarak yapılan My Hero Academia, süper kahramanlık okulunda yer alan bir grup süper güçlü gencin arasında geçmektedir. Ana kahramanımız Izuku, ülkenin en iyi süper kahraman okuluna katılmaya hak kazanır. İdolü ise efsanevi All-Might’tır.

Girls und Panzer

Girls und Panzer
Girls und Panzer

Japonya ve Almanya arasındaki ilişki; tarih boyunca, özellikle Japon halkından çıkan pek çok işe yansımıştır. Japon film ve animelerinde bu ilişkilere rastlamak ve oldukça fazla Alman karakterleri bu hikayelerde bulmak mümkündür. İşte Girls und Panzer de tam olarak bu ilişkilerden feyz almış bir anime olarak karşımıza çıkıyor.

Tsutomu Mizushima tarafından yönetmenliği yapılan Girls und Panzer animesi, toplam 12 bölüm, 5 OVA (Televizyonda yayınlanmayan dijital veya dvd özel bölüm) ve 1 de özel bölümden oluşmaktadır. Ayrıca bu tek sezonluk kısa animenin ardından dokuz ciltlik bir manga serisi de yapılmıştır. Girls und Panzer, çoğu animenin aksine mangasından önce yayınlanma özelliğine sahiptir. Animenin izleyici puanlaması ise şöyledir;

 • IMDB: 7.4
 • My Anime List: 7.52

Konusu

Girls and Panzer, basit bir şekilde anlatmak gerekirse tank savaşını spor olarak yapan liselerin arasındaki rekabete odaklanan bir animedir. Bu tank savaşı sanatına Sensha-do adı verilmektedir. Ana karakterimiz Miho, tank savaşlarından uzaklaşmak istemektedir fakat Ourai Kız Lisesi’nde de bu spor onun peşini bırakmamaktadır.

NANA

NANA
NANA

Uzakdoğu dışında pek çok anime severin es geçtiği ya da ulaşamadığı bir animeye geldi sıra. Nana, yayınlandığı 2006 yılında ve sonrasında oldukça ses getiren bir anime olarak karşımıza çıkmıştır. Masao Maruyama’nın yapımcılığını yaptığı Nana, toplamda 47 bölümden oluşmaktadır.

Özellikle Nana mangası, 40 milyon kopya satarak başarılması zor bir satış rakamına ulaştı. Animesinden bir sene sonra live-action (canlı kopya) filmi de yapılan Nana, iki farklı kızın hikayesini anlatmaktadır. Nana’nın izleyici notları ise şu şekildedir;

 • IMDB: 8.4
 • My Anime List: 8.5

Konusu

Nana Komatsu, liseden mezun olur ve sevgilisinin çoktan taşınmış olduğu büyük bir şehre taşınmak için bir trene biner. Trende ise ondan biraz daha farklı duran havalı bir kız bulunmaktadır. Yanına oturup tanıştığı kız ise Nana Osaki’dir. Kader bir şekilde Komatsu ve Osaki’yi birbirine bağlar ve böylece hikayemiz başlamış olur.

Kakegurui

Kakegurui
Kakegurui

Netflix, animeler konusunda oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan bir platform olarak dikkat çekiyor. Kakegurui de Netflix’te yer alan hatta Avrupa ve Amerika dağıtımcılığını Netflix’in yapmış olduğu bir animedir. Şu an için 2 sezonu ve 24 bölümü bulunmaktadır.

Kakegurui’nin hem bir animesi hem de bir live action uyarlaması bulunmaktadır. Ortalama anime işlerinden olarak görünen Kakegurui, özellikle sanat ve karakter tasarımı ile dikkat çekmektedir. Animenin orijinal seslendirme ekibinde, Japon ses sanatçılarının yanı sıra pek çok Avrupalı ses sanatçısı da yer almaktadır. Dizinin MAL ve IMDB puanları ise şöyledir;

 • IMDB: 7.2
 • My Anime List: 7.2

Konusu

Japonya içerisinde yer alan ve elit kesim olarak nitelendirilebilen ailelerin çocuklarının yer aldığı bir lise bulunmaktadır. Hyakkaou Özel Akademi Lisesi adındaki bu lisede pek çok lider ruhlu genç yer almaktadır. Bu lider ruhlu gençler arasından da bir öğrenci konseyi seçilmesi gerekmektedir fakat bu konsey, hiyerarşik bir düzen ile değil kumarla seçilmektedir!

Jujutsu Kaisen

Jujutsu Kaisen
Jujutsu Kaisen

Listede yer alan ve oldukça fanatik bir kitle tarafından sevilen bir animeye geldi sıra. Özellikle anime dünyasına yeni gireceklerin başta uzak durması gereken bu anime, aksiyon, macera, heyecan ve sürekli şekilde adrenalin barındırıyor. Listede sıradaki anime ise; Jujutsu Kaisen!

Mangası Gege Akutami tarafından hazırlanan Jujutsu Kaisen, anime olarak 2020 yılından beri yayın hayatını sürdürmektedir. Jujutsu Kaisen, çizer ve yazarı Gege Akutami’nin daha önce yazdığı Tokyo Metropolitan Laneti Lisesi serisinin devamı niteliğindedir. Jujutsu Kaisen, bir “Okul Animeleri: Lise konseptli en iyi 10 anime listesi” yapılıyorsa en üst sıralarda olması gereken bir animedir.

2018 yılından beri mangasıyla oldukça büyük bir kitlenin dikkatini çeken Jujutsu Kaisen, hali hazırda vizyonda yer alan Jujutsu Kaisen 0 filmi ile beraber sadece marka olarak 60 milyondan fazla satmıştır. Bu sayı Jujutsu Kaisen’i tüm zamanların en çok satan anime/mangalarından biri yapmaktadır. Animenin izleyici puanlaması ise şu şekilde oluşmaktadır;

 • IMDB: 8.6
 • My Anime List: 8.7

Konusu

Yuji Itadori adlı bir lise öğrencisi, evrendeki diğer tüm canlılar gibi vücudunda yer alan bir lanetle beraber dünyaya gelmiştir. Yuji, ev sahipliği yaptığı Ryomen Sukuna adlı laneti öldürmek ister fakat Ryomen oldukça güçlüdür. Bunun için Jujutsu Büyücüleri arasına katılmaya çalışmaktadır.

Gakuen Mokushiroku (High School Of Dead)

Gakuen Mokushiroku
Gakuen Mokushiroku

Bana kalırsa listedeki en şahsına münasır animeye geldi sıra. High School of Dead hem sanat tasarımıyla hem de konusu ile listedeki diğer animelerden oldukça farklı bir noktada yer alıyor. 2010 yılında yayınlanan ve toplamda 12 bölümden oluşan High School of Dead, harem adı verilen bir anime türüne sahiptir.

Bilmeyenler için kısaca animelerde harem, birden fazla aşk üçgenine sahip karakter hikayelerine sahip olan animelerdir. Harem türündeki animelerde oldukça abartılı çizimler de yer almaktadır, tabii ki bu abartı hentai türü kadar değil. High School of Dead de tam olarak bu tanıma uyan bir anime. High School of Dead’in izleyici puanlaması ise şu şekildedir;

 • IMDB: 7.2
 • My Anime List: 7.08

Konusu

Ana kahramanımız Takashi Komura, monoton denilebilecek bir lise hayatı yaşamaktadır. Zamane ergenlik çağındaki gençlerin derdine sahip olan Takashi, bir gün hava almak için yakın arkadaşı Takagi ile beraber okul çatısına çıkarlar. Çatıdan dışarıyı izleyen ikili hayatlarını değiştirecek bir sahneye tanık olurlar. Okul kapısında beliren bir zombi, okul öğretmenlerinden birini ısırır ve zombi salgını okulda yayılmaya başlar!

Kanojo mo Kanojo (Girlfriend Girlfriend)

Kanojo mo Kanojo
Kanojo mo Kanojo

Genellikle animeler oldukça dikkat gerektiren konular barındırmaktadır. Bu konular beraberinde hikayede pek çok olayı etkilediği için, izleyicilerin animeleri sıkı takip etmesi gerekmektedir. Sıkı takipten sıkılıp, tabiri caizse sadece kafa boşaltmak için anime arayanlara ise oldukça farklı bir önerimiz bulunmaktadır: Girlfriend Girlfriend!

Kanojo mo Kanojo mangası, çıktığı 2020 yılından itibaren oldukça sevildi ve takipçilerinden tam not aldı. Firma, hayranları tarafından yapılan anime baskısına dayanamadı ve mangadan tam bir sene sonra 2021 yılında Girlfriend Girlfriend animesini çıkardı. “Okul Animeleri: Lise konseptli en iyi 10 anime listesi” dendiğinde belki akla gelmeyecek olan bu anime, yazarın garip seçimi olarak listede yerini aldı!

Animenin yönetmenliğini ve yapımcılığını, daha önce Yu Gi Oh serilerinden tanınan Satoshi Kuwabara yapıyor. Girlfriend Girlfriend, animesi her ne kadar beklentiyi karşılamasa da kesinlikle göz atmaya değer. Henüz ilk sezonu yayınlanan animenin, ikinci sezonundan haber çıkması şimdilik pek mümkün gözükmüyor.

 • IMDB: 6.6
 • My Anime List: 6.5

Animenin oldukça düşük puanları gözünüzü korkutmasın. Çünkü garip konusunu okuduğunuzda tüm soru işaretleriniz son bulacak ya da artacak…

Konusu

Lise öğrensici Naoya Mukai, uzun yıllardır aşık olduğu Saki Saki’ye aşkını sonunda itiraf eder. Saki Saki, Naoya’nın aşkına karşılık verir ve çift uzun süre sonra beraber olurlar. Normalde romantik- komedi animelerinde hikayenin burada bitmesi gerekirken Girlfriend Girlfriend’de tam olarak burada başlıyor. Naoya, yine aynı lisedeki Minase isimli bir kızın kendinden hoşlandığını öğrenir ve Saki Saki ile olan ilişkisine Minase’nin de dahil olmasını ister. İşte Girlfriend Girlfriend’de hikaye tam olarak burada başlıyor.

Orange

Orange
Orange

İçerisinde aşk, bilim kurgu, romantizm ve dram bulunan bir anime arıyorsanız tam yerine geldiniz. Orange, birbiri ile pek bağlantılı olmayan bu konuları kendi içerisinde başarılı bir şekilde barındıran bir anime.

Ichıgo Takano’nun mangasından uyarlanan anime, sevenleri tarafından oldukça duygusal bir şekilde anılmaktadır. Orange animesinin IMDB ve My Anime List puanlaması ise şu şekildedir;

 • IMDB: 7.6
 • My Anime List: 7.62

Konusu

Naho Takamiya, lisede 2. sınıfa giden oldukça normal bir lise öğrencisidir. Bir gün kendisine bir mektup gelir. 16 yaşında olan Naho’ya gelen mektup gelecekten, 10 yıl sonrasından gelmiştir. Naho bunun başta şaka olduğunu düşünse de mektubu bitirdikten sonra gerçek olduğunu, o gün yaşadığı olaylar sayesinde anlar. 26 yaşında olan Naho, yazdığı mektupta 10 yıl önce yaptığı hatadan pişman olduğunu söyler ve Naho’nun bunu düzeltmesini ister.

Angel Beats!

Angel Beats!
Angel Beats!

Okul Animeleri listesinde geldik dokuzuncu sıraya… Angel Beats! dizisine ufak bir göz attıysanız, muhtemelen denk geldiğiniz sahneler size “Fantastik bir evrende liseliler dünyayı kurtarıyor.” düşüncesini verecek. Bu düşünceye hem evet hem de hayır diyebiliriz.

Angel Beats!, hayatını kaybetmiş olan liseli öğrencilerin ölümden sonraki hayatta verdikleri var olma ve lisedeki liderliği alma mücadelesini konu almaktadır. Tek sezon, 13 bölüm ve 2 OVA’dan oluşan Angel Beats!, farklı tarzı ve bu tarzını yansıtan müzikleri ile oldukça sevilen bir animedir. Özellikle anime dünyasına yeni giriş yapan ve anime klişelerini bilmeyenler için ilk tercih olabilecek nitelikteki bir animedir.

Animeyi unutulmaz kılan olay ise; müziği aksiyon ve macera ile birleştirmesidir. Genel olarak olumlu geri dönüşler alan Angel Beats’e Netflix’ten ulaşmak da mümkündür. Animenin izleyici puanlaması ise şöyledir;

 • IMDB: 7.6
 • My Anime List: 8.08

Konusu

Angel Beats! animesi, gençlik yıllarında farklı pişmanlıkları ve hataları olan gençlerin, ölümden sonraki hayatta elde ettikleri şansı konu almaktadır. İkinci şans verilen bu liseli gençler, pişmanlıklarından kurtulmak ve yer aldıkları lisedeki liderliği almak için kıyasıya bir mücadele göstermektedir. İkinci şansı değerlendiren genç ruhlar ise huzura kavuşmaktadır.

Lise Konseptli Animelere Genel Bakış

Bu listeyi hazırlarken, lise konseptinde olan fakat anime türü içerisinde farklı yerlerde duran animeleri seçmeye çalıştık. Klasik ve her yerde denk gelinen bir liste yerine, farklı ve anime sever insanların seçimlerinin yer almasını istedik. Tabii bir de listeye girmeyi kıl payı ile kaçırmış ama adını geçirmeden edemeyeceğimiz 5 anime daha var;

 • Tokyo Revengers
 • Onizuka Sensei
 • Blue Period
 • Saiki Kusuo no Psi-nan
 • Suzumiya Haruhi no Yūutsu

Okul animeleri listesinin son sırasına gelmeden, önceki seçimlere de genel bir bakış yapmak istedim. Hem listenin sonuna gelirken hafızalarımız tazelenir hem de listenin son sırasındaki anime için bir heyecan oluşur diye düşündüm. Listemizde yer alan animeler şu şekildedir;

 • My Hero Academia
 • Girls und Panzer
 • NANA
 • Kakegurui
 • Jujutsu Kaisen
 • High School of Dead
 • Girlfriend Girlfriend
 • Orange
 • Angel Beats!
 • Toradora!

Toradora!

Toradora
Toradora!

Okul animeleri: Lise konseptli en iyi 10 anime listesinin son sırasında yer alan Toradora!, diğer animeler gibi bir manga uyarlaması değil bir light novel uyarlamasıdır. Light novel, Japon kültürüne ait bir roman türüdür. Toradora light novel olarak elde ettiği başarının ardından mangaya da uyarlanmış ve yine hayranları tarafından oldukça beğenilen bir seri halini almıştır.

2008 yılında anime olarak piyasaya sürülen ve 25 bölümden oluşan Toradora’nın bir de özel OVA bölümü bulunmaktadır. Light novel, manga ve anime derken bir de visual novel türünde oyunu çıkan Toradora, hala pek çok hayranı tarafından defalarca izlenme başarısını göstermektedir. Animeye IMDB ve My Anime List sitelerinde verilen ortalama puanlar ise şu şekildedir;

 • IMDB: 8
 • My Anime List: 8.1

Konusu

Ryuji Takasu adlı 2. sınıf lise öğrencisi, oldukça kibar ve normal biridir. Fakat dışarıdan Ryuji’ye onu dış görüşünden dolayı belalı olarak nitelendirirler ve Ryuji’den uzak dururlar. Ryuji, okul döneminin ilk günü yakın dostu Yusuke ve platonik olarak hoşlandığı Minori ile aynı sınıfta olmanın sevincini yaşar. Sevinçle sınıfa doğru ilerleyen Ryuji, ansızın Taiga Aisaka ile çarpışır. Taiga da Ryuji gibi arkadaşları ve ailesi tarafından ön yargıyla bakılan, dışlanmış bir çocuktur.

Anime ismini Taiga ve Ruyiji’nin isimlerinden almaktadır. Taiga, tora yani kaplan anlamına gelirken Ryu ise doragon yani ejderha anlamını taşımaktadır.

Anime izlemeyi seviyorsanız Bleach Özeti: Animeseverlerin Göz Bebeği adlı yazımıza da mutlaka bir şans vermelisiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir