Ne, Ne Değildir?

Optimist Nedir? Optimist İnsan Özellikleri

Optimist ne demektir?

Optimist; yaşanmış, yaşanabilecek ve yaşanacak olaylara karşı olabilecek her türlü olumsuz durumun optimize edilebileceğini düşünerek, bu konumda olumlu bakış açısı geliştirme haline verilen genel isimdir. Pesimistin tersidir. Yıllardan beri yapılan bardağın yarısını boş ya da dolu görme perspektifi örneğinde, bardağın dolu tarafına bakma halidir.

Koltuk Değneklerini Sevme Sanatı

Yukarıda yer alan başlık sizin için garip gelebilir, ancak bir optimist bu başlığı okuduğunda kavradığı anlam şu olacaktır: Ben ayaklarımı kaybetsem bile, yaşamak için halen daha kollarım var ve bu kollar ile tuttuğum koltuk değneklerim yardımı ile dilediğimce yaşayabilirim. Optimist olmak demek; yaşanmış, yaşanabilecek ve yaşanacak her türlü olumsuz duruma karşı kendini hazırlayarak bunun ile ilgili bir savunma mekanizması geliştirmeyi gerektirir. Halk arasında sıklıkla kullanılan Pollyannacılık da kavramının aslı da optimistliktir. Pollyanna bilinen en optimist karakterlerden birisidir, başına gelen her kötülüğe ya da olmsuz duruma karşı kendisini bir şekilde kurtarmayı başarmıştır.

Peter Ustinov’un optimistlik ile ilgili sözleri ise, olayın göründüğü kadar basit olmadığını kanıtlar niteliktedir: “Optimist, dünyanın ne kadar kötü bir yer olduğunu zaten bilir. Ve buna göre yaşar. Ancak pesimist (optimistliğin karşıtı) bir kişi, bu olumsuzlukları her gün tekrar tekrar keşif eder…”. Optimist olmak realistlikten uzaklaşmak anlamına gelmez. Tam aksine gerçekleri olduğu gibi kabul ederek, bunlar ile ilgili olabilecek olumlu tarafları her zaman keşif etme yolunda ilerler.

Optimist İnsan Özellikleri

Optimist İnsan Özellikleri
Optimist insanlar, doğabilecek olumlu sonuçlara odaklanırlar.

Optimist bir birey olmak demek, dün, bugün ve yarın ile ilgili bütün yaşanabilecek olaylara karşı hakim olmayı gerektiriyor. Her yaşanan olay ile ilgili bilgi sahibi olarak, bundan doğabilecek olumlu sonuçları da görebilmeyi hedeflemektedirler. Optimistliğin karşıtı olmasına rağmen, pesimist perspektif ile ilgili de ilişkileri oldukça yakındır. Pesimist düşüncenin doğurduğu sonuçları bilerek bunlara karşı da kendilerini savunmayı hedeflerler. Bu durum pozitif ve negatif kadar net değildir.

Optimistlik denildiğinde akla gelen, gülen ağlayan ve kahkaha atan bireylerin aksine, aslında daha çok ayakları yere basan bireylerden oluşmaktadır. Vücudunun belirli bölgesinde engel olanlar, travma yaşamış kişiler, çeşitli başarısızlıklara maruz kalmış bireyler için psikologlar genelde optimistlik öğretilerinden faydalanarak tedavi uygulayabilir.

Farklı kişilik tipleri ve özelliklerini öğrenmek ister misiniz? O halde Kişilik Tipleri ve Özellikleri Nelerdir? yazımıza mutlaka göz atın.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir