Sağlık

PCR Test Sonucu Ne Kadar Sürede Çıkıyor?

PCR testi

2021’nin yarısından fazlasını geride bıraktığımız günlerde, PCR testi olmamış kişi sayısı oldukça azdır. Bu nedenle bu test artık herkesin hayatının bir parçası haline geldi. Böyle olunca da PCR testi ile ilgili pek çok konunun merak edilmesi de olağan. Zaman zaman PCR testi yaptırmak zorunda kalan insanların en çok merak ettiği soru ise “PCR test sonucu ne kadar sürede çıkıyor?” olmaktadır. Bu yazımızda sizlere hem bu sorunun cevabını hem de PCR testi ile ilgili diğer detayları aktaracağız.

2020 senesinde ülkemizde salgın haline gelen Covid-19 virüsü nedeniyle, hepimizin hayatında büyük değişikler yaşanmaya başladı. Keza pek çok alanda büyük etkiler oluşturan pandemi sebebiyle, hem günlük hayatımız hem de iş yaşantımız baştan sona farklılaştı. Maske, eldiven, dezenfektan ve benzeri birçok sağlık ürünü hemen hemen her an yanımızda olmaya başladı. Ek olarak Covid-19 virüsüne yakalanıp yakalanmadığımızı ölçebilen PCR testleri de pandemi ile birlikte hayatımıza giren unsurlar arasında yer alıyor.

PCR Testi Nedir?

PCR testi
PCR testi, viral yollu hastalıkların tanısında yararlanılan bir yöntemdir.

PCR kısaltmasının açılımı “Polymerase Chain Reaction” anlamına gelmektedir. Bu kavramın Türkçemizdeki karşılığı ise polimeraz zincirleme tepkimesidir. Bu tepkimenin en basit tanımı ise, DNA yapısında yer alan ve hangi dizide yer aldığı bilinen iki segment arasındaki bölgeyi enzimler aracılığıyla çoğaltmak için uygulanan tepkimelerdir. Bu yöntem sayesinde tepkimelerin sonuçları gözlenerek birçok hastalığın tanısı konulabilir. Covid-19’da PCR yöntemi ile tanısı konulabilen en yeni hastalık türüdür.

Vücuttaki virüslerin kimliklerini tanımlamaya yarayan bu test türü çok az sayıdaki mikropları bile yakalayabilir. Bu nedenle virüse henüz yeni yakalanmış olsanız bile test sonucunuz pozitif çıkacaktır. Üstelik bu test yalnızca virüsü değil aynı zamanda insan vücudunun bu virüslere yanıt olarak ürettiği antikorları da tespit edebilmektedir.

PCR Testi Nasıl Yapılır?

Daha önce PCR testi olmamış kişilerin en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi de bu testin nasıl yapıldığıdır. İnternette yer alan bilgi kirliliğinden dolayı pek çok kişi PCR testinin yapılma yöntemi ile ilgili yanılgılar edinebilir. Böylece testin korkutucu olduğu gibi bir algı da ortaya çıkmaktadır. Ancak test tahmin edilenden çok daha kolay ve acısızdır. Yapım aşamaları ise şu şekildedir:

  1. Testi yapacak olan sağlık çalışanı steril bir çubuğu testi olacak kişinin boğazına değdirir.
  2. Ardından aynı çubuk kişinin burnun içerisinde de gezdirilir.
  3. Vücut sıvısı örneklerini alan çubuk yine steril bir şekilde paketlenir.
  4. Çubuklar laboratuvar ortamlarına test kartuşlarına aktarılır.
  5. Filtrelenen ve ultrasonik dalgalara uğrayan vücut sıvısı örneğinin DNA’sı incelenir.
  6. Ardından PCR incelenir ve virüsün var olup olmadığı tespit edilir.

Bu şekilde uygulanan PCR testleri oldukça pratiktir. Fakat tamamen acısız olduğunu söylemek biraz abartı olacaktır. Burundan içeri giren çubuk anlık olarak rahatsız edici bir hisse kapılmanıza sebep olabilir. Fakat etkisinin uzun sürmeyeceğinden emin olabilirsiniz. Peki PCR test sonucu ne kadar sürede çıkıyor?

PCR Test Sonucu Ne Zaman Çıkar?

Eğer aktif bir iş hayatınız ya da sosyal yaşamınız varsa PCR testinin sonuçlarını beklemek sizin için bir zulüm olabilir. Bunun en büyük sebebi virüsü taşıyor olma ihtimalinizi göz önünde bulundurarak geçici karantinaya girmeniz gerekmesidir. Dolayısıyla sonuçları bir an önce almak isteyebilirsiniz.

Normal koşullar altında PCR testinin laboratuvar işlemlerinin tamamlanması yalnızca 1-2 saati alacaktır. Ancak şu an ülkemizde her gün binlerce kişinin test yaptırıyor olması bu sürecin yavaşlamasına sebep oluyor. Bu nedenle testlerin sonuçları da daha geç çıkmaktadır.

Eğer teknolojik imkanları gelişmiş bir hastanede yer alıyorsanız, muhtemelen test sonucunuzu aynı gün içerisinde alabilirsiniz. Buna ek olarak kalabalık şehirlerde ya da fazla imkanı olmayan hastanelerde yapılan PCR testlerinin sonuç vermesi daha uzun sürebilir. Ancak yine de en geç 3 gün içerisinde mutlaka sonuçlarınıza erişebileceksinizdir. PCR testlerinin sonuçlarının çıkması için gereken ortalama süre ise 2 gündür.

Covid-19 virüsünün hayatımıza girmesiyle birlikte maskeler deyim yerindeyse bir organımız geldi. Bu noktada uzun süre maske kullanımı alerjik reaksiyona sahip kişiler için büyük bir problem: Maske Alerjisi Nasıl Geçer?

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir