Psikoloji

Peabody Testi: Uygulama, Puanlama ve Yorumlama

Peabody Testi

Peabody testi temel olarak çocukların kelime ve resim arasındaki bağlantıları kurabilme düzeylerini belirlemek için yapılır. Uygulanacak testin, konusunda uzmanlar tarafından yapılması gerekir. Ancak profesyonel destek alınması halinde sağlıklı sonuçlara ulaşılabilir. Bireysel olarak yapılan test sonucunda çocukların algıları seviyeleri tespit edilmektedir.

Psikolojik bir test olan Peabody, çok sık tercih edilen bir testtir. Çocukların gelişim düzeyleri belirlenerek yapılması gerekenler hakkında nasıl bir yol izleneceği, test aracılığıyla belirlenir. Peabody uygulama testi kelime dağarcığı ve dil gelişimi için son derece önemli bir seviyede yer almaktadır. Yazbuz.com ailesi olarak bu içeriğimizde Peabody testiyle ilgili tüm merak edilenleri yakından inceliyoruz.

Peabody Testi Aşamaları

Peabody Testi Aşamaları
Peabody testi belirli aşamalardan oluşur.

Çocukların konuşma becerileri ve kelime hazneleri Peabody testi yardımıyla analiz edilmektedir. Çocuğun bu testte, kelimelerin resimlerle olan bağlantısını kurma performansı incelenir. Test aşamaları şu şekilde sıralanabilir:

  • 2 ve 12 yaş aralığındaki çocuklar için test yapılabilir.
  • 8 yaşından küçük çocuklar, A formunda 100 maddelik bir testi cevaplar.
  • 8 yaş üzerindeki çocuklar için 150 maddeli B formu doldurulur.
  • Kartların üzerinde bulunan 4 resim arasından bir tanesinin ifade ettiği kelime söylenir.
  • Çocuğun kelimeye uygun resmi seçmesi beklenir.
  • Doğru bir biçimde ifade edilen her resim için çocuk puan alır.

Peabody testi puanlama aşamasında çocuğun yaşına göre bir değerlendirme yapılmaktadır. Bu değerlendirme sonucunda çocukların dil gelişimi bozukluğu varsa gerekli önlemler için adımlar atılır.

Çocuğunuzun gelişimi adına Peabody testi yorumlama süreçleri uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Ortalama 15 dakika içerisinde tüm sorular cevaplanabilmektedir. Böylelikle çocuğun dağarcığında bulunan kelimelerle kurduğu bağlantılar açık şekilde görülebilir.

Peabody Testi Materyalleri

Test materyalleri arasında kayıt formu ve kartlar bulunmaktadır. Kartların her biri 4 adet resimden oluşur. Çocuğunuz, vereceği her cevap için 1 puan almaktadır. Sorulan son 8 sorundan 6 tanesinin yanlış olması durumunda Peabody testi sonlandırılmaktadır.

Yapılan test için genel olarak 12 yaş sınırı bulunur. Fakat gerekli durumlarda bu sınır 18 yaşına kadar çıkabilmektedir. Yapılan ölçümlerle birlikte çocukların durumu net bir biçimde ve pratik olarak anlaşılır. Test süresi boyunca Peabody testi formu uzman tarafından doldurulmaktadır. Her ne kadar test için kullanılan materyal çeşidi az olarak görülebilir olsa da kullanılan yöntem oldukça verimlidir. Aynı zamanda kart sayısının fazlalığı da göz önünde bulundurulmalıdır.

Kimler Peabody Testini Uygulayabilir?

Kimler Peabody Testini Uygulayabilir?
Peabody testi, mutlaka uzmanlar tarafından yapılmalıdır.

Peabody testi için kesinlikle profesyonel destek almanız önemlidir. Aslında testin detayları internet üzerinden bulunabilmektedir. Fakat bulunan bilgiler eksik veya hatalı olabilir. Aynı zamanda çocuğun vereceği cevaplarla beraber davranışlarının da uzmanlar tarafından gözlemlenmesi önemlidir. Bu yüzden uzman pedagog ve psikologlara başvurmak en faydalı yöntem olacaktır.

Çocuğunuzun dil gelişim seviyesini öğrenebilmek için belirli adreslere müracaat edebilirsiniz. Hem özel kurumlar hem de devlet kurumları test süreçlerinde size destek olmaktadır. Gidilebilecek adreslerden bazıları şunlardır:

  • Sosyal hizmet kurumları
  • Özel eğitim merkezleri
  • Psikoloji klinikleri

Kurumlara yapacağınız başvurular neticesinde oluşturulan randevuya göre çocuğunuz Peabody testi uygulamasına katılabilir.

Testin uygulanma sürecinde en iyi sonucu almak ve çocuğun gelişimini yükseltmek için farklı resimler kullanılmaktadır. Bu resimlerin içeriğinde şaşırtıcı resimlerinde olabileceğini unutmayın. Kullanılan sistem sayesinde çocuklarınızın dil gelişimi hedeflenir.

Test sonuçlarında herhangi bir olumsuzluk olması durumunda kesinlikle moralinizi bozmayın. Hatta durumun önceden belirlendiğine sevinebilirsiniz. Çünkü profesyonellerin uygulamaları sayesinde çocukların sahip olduğu algı problemleri kolaylıkla giderilebilir. Moral seviyesi ve stres durumunun her koşulda yapılacak işlemlere katkı vereceği unutulmamalıdır. Stressiz ve mutlu bir ortamda yetişen çocuklar, enerjileriyle her zorluğun üstesinden gelebilir.

Çocuk gelişiminde etkili bir diğer yöntem olan Floortime hakkında detaylar için Floortime Nedir? Floortime Eğitimini Kimler Alabilir? yazımıza göz atabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

[toggle title=”Peabody Testi Neyi Ölçer?” state=”close”] Çocukların kelime haznesini kullanarak, resimler arasında bağlantı yapabilme seviyesinin ölçülmesi Peabody Testi sayesinde mümkündür. Yazbuz.com ayrıcalıklarıyla Peabody testi detaylarına kolayca ulaşılabilir.[/toggle]

[toggle title=”Peabody Testi Kaç Karttan Oluşur?” state=”close”] Peabody testi 8 yaşından küçük çocuklar için 100 adet kart, 8 yaş üstü içinse 150 adet karttan oluşmaktadır.[/toggle]

[toggle title=”Peabody Nasıl Puanlanır?” state=”open”] Çocuklar Pebody testi aracılığıyla gösterilen resimler arasından verdikleri her doğru cevap için 1 puan almaktadır. Test sonucunda alınan puanlar uzmanlar tarafından yorumlanmaktadır.[/toggle]

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir