Bakım

Perdeler Ne Sıklıkla Yıkanmalıdır?

Perdeler Ne Sıklıkla Yıkanmalıdır?

Perdeler, günlük hayatta kullanılan en önemli eşyalardan biridir. Ev ve iş yeri gibi alanlarda tercih edilen bu dekorasyon ürünleri, devamlı göz önünde bulunur. Ancak perdeler çok hassas ürünlerdir. Sık kullanım ve çevrede bulunan kirler perdelerde kötü bir görüntüye neden olur. Bu noktada “Perdeler ne sıklıkla yıkanmalıdır?” sorusu akıllara gelebilir.

Perdeler, özellikle yaşam alanlarında direkt göz önünde olduğu için düzenli aralıklar ile temizlenmelidir. Kirli ve tozlu perdeler olduğundan daha yıpranmış ve eski görünebilir. Bu yüzden perde temizliği son derece önemlidir. Peki yaşam alanlarının süsü olarak adlandırılan perdeler ne sıklıkla yıkanmalıdır? İşte cevabı…

Tül Perdeler Kaç Ayda Bir Yıkanmalıdır?

Perdeler Ne Sıklıkla Yıkanmalıdır?
Tül perdelerinizde istenmedik sonuçlarla karşılaşmamak için dikkat etmeniz gereken hususlar vardır.

 Tül perdeler mekan içini daha ferah ve geniş gösteren dekorasyon parçalarından biridir. Ev ve işyeri gibi alanlara dekorasyon anlamında bütünlük katan ve görselliği daha da zenginleştiren perdelerin bakımı da oldukça önemlidir.  Doğru bir şekilde bakımı yapılan perdeler uzun bir süre kullanılabilir.

Tül perde bakımındaki en önemli unsur perdelerin yıkanmasıdır. Perdeler çok sık yıkanmamalıdır. Bunun nedeni perdelerin hassas ürünler olmasıdır. Sık yıkanan perdelerde kısa sürede bozulmalar ve renk değişimleri meydana gelebilir. Genel olarak perde yıkama sıklığı 3 aydır. Eğer perdenin olduğu ortamda soba, sigara dumanı ve kalorifer varsa yıkama sıklığı 2 aya indirilebilir.

Tül Perdeleri Yıkarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kirlenmiş perdelerin yıkama zamanı geciktirilmemelidir. Uzun süre yıkanmayan perde üzerindeki kirlerin temizlenmesi daha zor olacaktır. Bu yüzden perdeler az kirlendiğinde yıkanmalıdır. Bu sayede perde üzerinde herhangi bir matlaşma ve sararma olmayacaktır. Ayrıca perde yıkama şekli de çok önemlidir. Mutlaka çamaşır makinelerinin hassas programlarında düşük derecede yıkanmalıdır.

Tül perdenin yıkama işlemi tamamlandıktan sonra kurutma için doğrudan güneşin altına asmak doğru değildir. Güneş perdenin daha fazla zarar görmesine neden olur. Son olarak tül perdelerin yıkandığı deterjanda çok önemlidir. Yıkama esnasında perdeler için özel olarak üretilmiş hassas içerikli deterjanlar kullanılmalıdır.

Uzun süre yıkanmadığında, bütün isi ve kiri içerisinde hapseden tül perdelerin temizlenmesi daha zor olacaktır. Az kirlendiğinde yıkamalısınız ki renginde sararma ya da matlaşma yaşamamalısınız. Ayrıca yıkama şekli ve kullanacağınız deterjan da oldukça önemli bir unsurdur. 

Diğer yandan tül perdelerinizi doğrudan güneşe maruz bırakmamalısınız. Güneşlik perde kullanarak tül perdelerin erimesini de önleyebilirsiniz. Böylelikle onların ömürlerini de artırmış olursunuz.

Stor Perdeler Kaç Ayda Bir Yıkanmalıdır?

Perdeler Ne Sıklıkla Yıkanmalıdır?
Perdelerinizin kolay aşınmaması için yıkama sıklığını iyi ayarlamalısınız.

Stor perdeler tül perdelerden farklı ürünlerdir. Tül perdeler kadar fazla kir tutmazlar. Bu yüzden bu perde türünün yıkama aralıkları daha uzundur. Stor perdelerin yıkama sıklığı ortalama yılda 1 ya da 2 kez olacak şekildedir. Çok fazla kirli olduğunda bu sayı 3’e çıkabilir. Doğru adımlar izlendiği takdirde perdeler uzun süre temiz kalacaktır.

Stor perdelerin nasıl yıkanacağı da kullanıcılar tarafından merak edilen bir konudur. Genel olarak stor perde temizliği aşamaları şu şekilde sıralanabilir:

  • İlk olarak stor perde sökülür.
  • Sökülen stor perdenin üzerinde tozlar birikmişse, kolay temizlenmesi için yavaşça silkelenir.
  • Silkeleme tamamlandıktan sonra stor perde düz bir alana serilir.
  • Ayrı bir yerde temizleme suyu hazırlanır. Temizleme suyunun derecesi yaklaşık 30 derece olmalıdır. Daha yüksek sıcaklıktaki su perdeye zarar verebilir.
  • Perde temizleme bezi ile yavaş bir şekilde silinir.
  • Silme işlemi tamamlandıktan sonra kurutmak için serme işlemi yapılır. Perdeyi kurutmak için sermek üzerindeki ufak kırışıklıkların açılmasını da sağlar.

Stor perde üzerinde pul, boncuk, sim, vs. gibi aksesuarlar olabilir. Bunlar stor ile birlikte yıkanmamalıdır. Ayrı bir yerde yıkanması daha doğru olacaktır.

Başka bir yaşam ipucunu öğrenmek için “Biber Böceklenmesine Ne İyi Gelir?” yazımıza göz atın!

Sıkça Sorulan Sorular

Perdelerin Ömrü Ne Kadardır?

Kullanıma bağlı olarak perdenin ömrü 8-9 seneye kadar çıkabilir.

Perdeler Ne Kadar Sürede Yıkanmalıdır?

Perde yıkama işleminin süresi 1 saati geçmemelidir. Uzun süre yıkanan perdelerde yıpranmalar olabilir.

Perde Yıkama Deviri Kaç Olmalıdır?

Perdelere zarar gelmemesi için perde yıkama devri düşük ayarlanmalıdır. Bu ayar yaklaşık olarak 400 devir kadardır.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir