SağlıkGündem

Pfizer Covid Aşısının Zararları Neler?

pfizer covid aşısının zararları neler

Covid-19 binlerce insanın hayatını olumsuz yönde etkiledi. Bu salgının sona ermesi ve günlük yaşamda normalleşme olması hedefiyle dünya genelinde aşı uygulamaları başlatıldı.  Bu aşıların birisi de mRNA teknolojisi kullanılarak üretilmekte olan Pfizer/Biontech aşısıdır. Ancak yaygın bir şekilde yapılmakta olan aşı, bu süreçte insanların aklına “Pfizer Covid aşısının zararları neler?” sorusu getirmektedir.

Pfizer/Biontech aşısına yönelik yapılan klinik çalışmalar göstermiştir ki halen yapılan aşı uygulamaları sonrasında ciddi yan etkilere rastlanmamıştır. Aşı sonrası yaşanmakta olan yan etkiler genel olarak hafif şekilde olmaktadır.

Pfizer/Biontech aşısı korumayı amaçladığı mikroorganizmayı vücuda tanıtır. Bu süreçte olası yan etkiler ortaya çıkabilir. Aşının yapıldığı yerde şişlik, kızarıklık, ağrı gibi yakınmalar olabilir. Yakınmaların olduğu bölgeye yapılacak soğuk uygulama ile şikayetler çok aza inebilir.

Pfizer-Biontech Aşısı’nın Yan Etkileri Nelerdir?

Pfizer/Biontech
Pfizer/Biontech aşısının bazı yan etkileri olabilir.

Pfizer/Biontech aşısı bazı insanlarda titreme, hafif ateş, halsizlik, baş ağrısı, kas ağrısı ve benzeri şikayetlere neden olabilir. Bunlar aşıdan sonra vücudumuzun aşıya verdiği tepkidir. Bu yakınmalar için doktor kontrolünde parasetamol kullanılabilir.

Genellikle aşının ikinci dozunu yaptıran insanlarda bazı yan etkiler olmaktadır. Bu yan etkiler 1 ila 2 gün içinde görülmektedir. Pfizer/Biontech aşısı sonrasında görülen yan etkiler şöyle sıralanabilir:

  • Baş ağrısı şikayetleri,
  • Kendini çok yorgun hissetme ve halsizlik,
  • Aşının yapıldığı yerde meydana gelen kızarıklık, şişlik,
  • Vücutta oluşan eklem ve kas ağrıları,
  • Tüm vücutta meydana gelen titreme,
  • Ani yaşanan mide bulantısı,
  • Artan yüksek ateş,
  • Sıklıkla görülen ishaldir.

Alerjik reaksiyon görüldüğü takdirde hızlı bir şekilde sağlık kuruluşlarına başvurulmalıdır. Bu durum önemsenmeli ve doktor kontrolünde atlatılmalıdır.

Yapılan araştırmalar sonucunda Pfizer/Biontech aşısının ilk dozunda ortaya çıkmayan bazı yan etkiler aşının ikinci dozundan sonra katılımcıların 3’te 2’sinde yorgunluk, kas ağrısı ve halsizlik şeklinde görülmüştür.

Aşının en çok bildirilmekte olan yan etkileri, aşı yapılan bölgeye aittir. Bazen bu bölgede biraz sıcaklık, kızarıklık, hafif şişlik ya da sertlik olabilmektedir. Aşı olan insanlarda bu duruma sık rastlanılmaktadır. Böyle bir durumda semptomlar hassaslaşır ve kolunuzun hareketi ile acı duyabilirsiniz. Bu durum aşı yaptıran katılımcıların %84’ü tarafından aktarılmıştır.

Cilt Reaksiyonları

Pfizer/Biontech asisi
Pfizer/Biontech aşısından kaynaklı cilt reaksiyonları genelde hafif semptomlar sergiler.

Bazen insanlar Pfizer/Biontech aşısını olduklarında cilt reaksiyonları yaşamaktadırlar.  Bu reaksiyonlar; aşı yapılan bölge çevresinde olan döküntüler, büyük kırmızı leke ve benzeri cilt semptomlarıdır.

Meydana gelen reaksiyon genelde aşı yapılan bölgenin çevresinde olur ve ciddi seyretmemektedir. Bunlar 2 ila 11 gün arasında kaybolmaktadır.

Yapılan araştırmalarda olan bu cilt semptomunun geç kalan bir alerjik reaksiyon nedeni ile olduğuna dair kanıtlar bulunmuştur.

Baş ve Kas Ağrısı ile Yorgunluk

Pfizer/Biontech
Pfizer/Biontech aşısından sonra baş va kas ağrısı yaygındır.

Pfizer/Biontech aşısının yaygın bir şekilde bildirilen yan etkileri arasında baş ve kas ağrısı ile yorgunluk vardır. Yorgunluk, aşı yapılan araştırma deneklerinde %63 oranında görülmüştür. Baş ağrısı araştırma deneklerinde %55 ve kas ağrısı deneklerinde ise %38 oranında saptanmıştır.

Bu semptomlar bir gün içinde kaybolmuştur. Daha az katılımcıda ise aşı sonrasında eklem ağrısı, ateş, titreme bildirilmiştir. Katılımcılar aşının ilk dozunda bu tür bir yan etki yaşamamıştır. İkinci dozundan sonra bu semptomları yaşama olasılıkları daha fazladır.

Ciddi semptomların görülmesi nadir olmaktadır. Yapılan araştırmalarda aşı yapılan katılımcılarda ciddi yan etki oranı %0,5’ten az olmuştur. Aşılarla ilgili gerçekleşen alerjik reaksiyonlar çok nadir olmaktadır. Ancak bu reaksiyonlar yaşanma oranı olasıdır. Aşı içeriğinde bulunan bir maddeye alerjisi olan kişiler bu durumu doktoruna bildirmeli ve aşı olmamalıdır.

Pfizer-Biontech Aşısı Kısırlık Yapar mı?

Pfizer-Biontech aşısı kısırlığa neden olmaz. Bu konuda hiçbir bilgi ya da bulguya rastlanmamıştır. Bu nedenle kısırlık korkusuyla aşı yaptırmayan kişiler güvenle aşı yaptırabilir.

Alerjisi Olan Kişilerde Aşının Yan Etkisi Daha mı Fazladır?

Pfizer/Biontech
Alerjik reaksiyonlara bağlı olarak Pfizer/Biontech aşısının yan etkileri artabilir.

Ciddi yan etki, alerjik reaksiyona bağlı olmaktadır. Ciddi alerjiye sahip olanlar aşı esnasında mutlaka bu bilgiyi vermelidir. Buna yönelik önlemler alınırsa aşı olmalıdır. Aşı konusunda ilk uygulamada alerjik reaksiyonlar ortaya çıktıysa aynı aşının ikinci dozu kesinlikle uygulanmamalıdır.

Bu durum doktora aktarılmalı ve doktorunuz sizi yönlendirmelidir. Ciddi alerji gibi yan etkiler çok nadir olarak ve genellikle aşı yapıldıktan sonra ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden aşı yapıldıktan sonra olası bir yan etkiye karşı 15 ila 30 dakika sağlık kuruluşunda beklenmelidir.

Pfizer-Biontech Aşısı Genetiğimizi Değiştirir mi?

m-RNA molekülü çok kısa ömürlüdür. Aşı yapıldıktan sonra planlanan etkisini oluşturup parçalar. m-RNA molekülü hücre çekirdeğine girmemektedir. Genetiğimizi değiştirdiği yönünde herhangi bir bulgu yoktur.

Pfizer-Biontech Aşısı’nın Uzun Dönem Etkileri Ne Olabilir?

Covid-19 hastalığı 2019 senesinin sonlarında, Pfizer/Biontech aşısı ise 2021 senesinin başlarında hayatımıza girdi. Bu yüzden Pfizer/Biontech aşısının uzun döneme dayalı sonuçlarını görülebilmesi için zaman gerekmektedir.

Bunun yanı sıra aşının olumsuz etkileri genelde erken dönemlerde görüldü. Bu yüzden uzun dönem içinde farklı bir yan etki olmayacağı da düşünülüyor.

Aşının Pıhtılaşmaya Neden Olmaması için Kan Sulandırıcı Kullanılmalı mı?

pfizer aşısı
Uzmanlar kan sulandırıcı ilaç önermiyorlar.

Kanda pıhtılaşma yapacağı düşünülen böyle bir aşı ülkemizde kullanılmıyor. Aşının kanda pıhtılaşma yapma olasılığı için kan sulandırıcı ilaç alınmamalıdır. Uzmanlar böyle bir şeyi tavsiye etmiyor.

Penisiline, Toza, Yumurtaya ya da Kediye Alerjisi Olanlar Aşı Olabilir mi?

Değişik alerjisi olan kişiler, aşı olmak için gittiklerinde bu durumu sağlık personeline bildirmelidir. Ancak bu alerjiler aşı olmaya da engel değildir. Sadece aşı yapıldıktan sonra 15 ila 30 dakika sağlık kuruluşunda beklenilmelidir.

Aşı Yapıldıktan Sonra Test Pozitif Çıkar mı?

Pfizer/Biontech aşısı Covid-19 hastalığına karşı bağışıklık oluşturmaktadır.  Aşı sonrasında virüsle karşılaşıldığını gösteren testler pozitif olabilir. Hastalığın tespiti için PCR testleri, virüsün genetik olan maddelerini ortaya koyan testler ise pozitif olmaz.

Covid aşısı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Covid Aşısından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler adlı içeriğimize de mutlaka göz atmalısınız.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir