BilimMüzik

Pikap Ne Zaman İcat Edildi? Kim İcat Etti?

Pikap ne zaman icat edildi

Pikap, günümüzde dahi en çok ilgi gören cihazlardan bir tanesidir. Müzikseverlerin sıklık ile tercih ettiği pikaplar, şık tasarımları ile de dikkat çekmektedir. ‘’Pikap ne zaman icat edildi?’’ sorusuna verilebilecek net bir yanıt olsa da pikabın tarihçesi oldukça detaylı ve özel bir konudur. Nostaljik yapısı ve kaliteli sesi ile pikap, her ne kadar eski bir tasarım olsa da hala günümüzde kullanılan bir cihazdır. Aynı zamanda pikaplar birçok ortamda uyum sağlayan estetik tasarımlardır. Ses anlamında temiz ve kaliteli tınılar sunan pikaplar, şık duruşları ile de dikkat çeken ürünlerdir.

Pikabın İcadı

Thomas Edison
Thomas Edison

Pikap, eski bir cihaz olduğundan günümüz kullanıcıları tarafından ne zaman icat edildiği merak edilir. Herkesin merak ettiği ‘’Pikap ne zaman icat edildi?’’ sorusuna verilebilecek net bir yanıt mevcuttur. Pikap, diğer bir adı ile plakçalar Thomas Edison tarafından icat edilen bir ses kayıt ve tekrar cihazıdır. Elektronik bir ürün olan pikap, 1877 yılında tasarlanan bir çeşit ses verisi dinleme aletidir. Pikabın nasıl bir alet olduğunu anlayabilmek için öncelikli olarak fonograf ve gramofonun neye yaradığını bilmek gerekir. Fonograf, yine Edison tarafından icat edilen bir cihazdır. Pikap da fonografın devamı niteliğinde olan bir alettir. Aynı zamanda pikap günümüzün popüler gramofon modellerine benzeyen bir ürün olarak öne çıkmaktadır.

Pikabı Kim İcat Etti?

Merak uyandıran ‘’Pikap kim icat etti?’’ sorusu sorulduğunda birçok kişinin aklına Edison gelmektedir. Fakat internet ortamında yer alan farklı bilgiler de mevcuttur. En doğru bilgi ise ilk plakçalar tasarımının 1877 senesine Thomas Edison tarafından icat edildiğidir. Cihaz, yıllara meydan okuyan yapısı ve pratik kullanımı ile hala günümüzde sık sık tercih edilen nostaljik bir parça olarak öne çıkmaktadır. Elektrikli bir cihaz olup genel itibarıyla kayıtlı ses dosyaları üzerindeki sinyalleri okumak için üretilmiş bir tasarımdır. Üzerine kazınan ses dosyalarının izlerini döndürerek duyulur bir hale getiren cihaz, iğnesi olan bir aygıttır.

Pikap Özellikleri Nedir?

pikap
Pikap özellikleri ve modelleri geniş bir grupta incelenirken asıl olarak kullanım biçimleri birbirlerine oldukça yakındır.

Merak edilen ‘’Pikap nedir?’’ ve ‘’Özellikleri nelerdir?’’ sorularına ise verilebilecek pek çok yanıt mevcuttur. Bu yanıtlar arasında pikap türlerine göre farklı nitelikler yer almaktadır. Plakçalarlar ise ikiye ayrılır:

  1. Pikap tablasındaki motor tarafından direkt döndürülen modeller
  2. Mototun tablaya kayış ile aktarıldığı modeller

Pikap türleri arasında yer alan bu iki model de oldukça kullanışlı bir yapıya sahiptir. Pikap özellikleri ve modelleri geniş bir grupta incelenirken asıl olarak kullanım biçimleri birbirlerine oldukça yakındır.

Pikaptan Sonra Ne İcat Edildi?

Dikkat çeken ‘’Pikaptan sonra ne icat edildi?’’ sorusu da tarihe ilgisi olan kişiler tarafından en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Pikap, hem öncesinde hem de sonrasında yer alan tasarımları ile detaylı olarak incelenebilecek bir konu başlığıdır.

Bahsedildiği üzere Thomas Edison tarafından 1877 yılında icat edilen cihaz, günümüzde de hala kullanılan ve sık sık tercih edilen bir ses okuma aygıtıdır. Bu noktada gramofon, pikap ve fonograf cihazları aynı konu başlığı altında incelenebilmektedir.

Yukarıda da bahsi geçtiği üzere fonograf ve pikap birbirlerine oldukça yakın aletler olup günümüzde de sık sık kullanılmaktadır. Temiz ses kalitesi ile nostalji tutkunlarının tercih ettiği bu tasarım aynı zamanda gramofon ile de karıştırılmaktadır.

Pikap mı, Gramofon mu?

Gramofon
Gramofon

Yıllar boyu konuşulan ‘’Pikap mı, gramafon mu önce icat edildi?’’ sorusuna verilecek yanıtlar da pikabın tarihçesinde yer almaktadır. Gramofon, 1898 senesinin nisan ayında Londra’da icat edilen bir cihazdır. Dolayısıyla tarihlere dikkat edildiğinde de görüleceği üzere gramofon, pikaptan sonra icat edilmiştir.

Peki ya kısaca gramofonun ne olduğunda değinecek olursak bu başlık altında hangi özellikleri sayabiliriz?

  • Pikaba göre daha büyük ve görkemli bir tasarıma sahiptir.
  • Günümüzde hala kullanılan bir cihazdır.
  • Ses kalitesi bakımından üstün bir performansa sahiptir.

Nostalji tutkunlarının sık sık tercih ettiği ürünler arasında pikap ve gramofon başta gelmektedir. Ses rengi ve kaliteli ses aktarımı bakımından zamanın ötesinde bir cihazdır. Bu sayede yıllar boyu ses getirmiş ve şık tasarımı ile dikkat çekmiş bir ürünüdür.

Bu tarz konuları araştırmaktan zevk alıyorsanız, Bilim sayfamızı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Pikap Hangi Tarihte İcat Edilmiştir?

Pikap, 1877 yılında icat edilmiştir.

Pikabı Kim İcat Etti?

Thomas Edison, ilk pikabı icat etmiş ve 'Mary Had a Little Lamb' şiirini çalmıştır.

Pikaptan Sonra Ne İcat Edildi?

Edison, pikaptan sonra aynı yıl gramofonu icat etti.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir