Ne, Ne Değildir?

Pişti Nasıl Oynanır? Pişti Kuralları Nelerdir?

pişti nasıl oynanır

Özellikle pandemi döneminde evde geçirdiğimiz zaman oldukça arttığı için bu zamanı değerlendirecek oyunlar da insanlar için tekrar önemli olmuştur. Bu zamanda insanların oyun için başvurabileceği yöntemlerden bir tanesi bilgisayar oyunları iken aile içinde oynanabilecek oyunlardan birisi de kart oyunlarıdır. Dolayısı ile pişti nasıl oynanır sorusu sık sık gündeme gelebilir.

İskambil kartları ile oynanan çok fazla oyun olması sebebiyle oldukça eğlenceli ve çeşitli sayıda oyun oynanabiliyor. İskambil kartları ile oynanan oyunlardan bir tanesi de pişti oyunu olarak karşımıza çıkar. Oldukça eski bir oyun olduğu için günümüz gençlerinin “Pişti nasıl oynanır, pişti kuralları nelerdir?” diye sorması da oldukça doğaldır. Bu yazımızda da bu konulara değinerek pişti konusunda bilinmeyenlere açıklık getireceğiz.

Pişti Kaç Kağıtla Oynanır?

Pişti Kaç Kağıtla Oynanır?
Pişti oynarken 52 kağıda ihtiyaç duyarsınız.

Pişti oynanacağı zaman sorulacak sorulardan ilki “Pişti kaç kağıtla oynanır?” olacaktır. Yukarıda da söylediğimiz gibi iskambil kartları ile oynandığından iskambil destesindeki 52 kart ile oynanmaktadır. Genellikle iki ya da dört kişi ile oynanan piştide amaç aslında oldukça basittir. Basitçe yapmanız gereken aynı kağıtları bulmaya çalışmaktır. Ancak bunun için ayarlanmış belli kurallar ve sonucunda belli bir puanlandırma sistemi vardır. Bu sayede oyunun oynanması rekabet dolu ve zevkli bir hale gelmektedir. Pişti oyunun genel bilinen halinden farklı olarak oynanabilen çeşitli oyunları da vardır. Ancak biz burada sadece genel olarak oynanan pişti oyunundan bahsedeceğiz.

2 Kişilik Pişti Nasıl Oynanır?

Aslında iki oyun arasında çok büyük farklar yoktur. Ancak kişi sayısının değişmesi sebebiyle bazı oyun etmenleri de değişebilmektedir. Bu yüzden oynanışta bazı farklılar ortaya çıkar. 2 kişilik pişti şu şekilde oynanır:

 • Oyunculardan biri dağıtıcı olur, yere ve diğer oyuncuya kartları dağıtır.
 • En üstteki 3 kâğıt kapalı bicinde alttaki 1 kâğıt da açık şekilde yere koyar.
 • Sonra her oyuncu için 4 kâğıt dağıtılır.
 • Oyunu başlatacak kişi dağıtıcı değil diğer kişidir ve sırayla ellerindeki kağıtları ortaya koyarlar.
 • En son atılmış kartın aynısından atan kişi yerdeki kağıtları alır ve tekrar kâğıt atılmaya devam edilir.
 • Eldeki kağıtlar bitince tekrar 4 kâğıt dağıtılır ve oyun devam eder.
 • Bütün kartlar bittiğinde oyun sona erer ve puan hesabı için kartlar sayılır.

4 Kişilik Pişti Nasıl Oynanır?

Bir öncekinden ayrı olarak 4 kişilik pişti de benzer kurallarla oynanmaktadır. Farklı olarak kartları dağıtacak kişinin belirlenmesi kura ile yapılır. Bir de oyun dağıtıcının sağındaki kişinin ilk kartı atmasıyla başlar ve bu şekilde devam eder. 2 kişilikten ayrı olarak takımlı da oynanabilmektedir.

Pişti Kuralları Nelerdir?

Pişti Kuralları Nelerdir?
Pişti eğlenceli olduğu kadar basit de bir oyundur.

Piştinin puanlama üzerinde belli kuralları vardır. Öncelikle yerde bulunan her kartın benzerini attığınız zaman pişti yapmış sayılmazsınız. Oyun devam ederken yerdeki kartları alan kişiden sonraki kişi yere bir kart atar ve bu durumda yerde tek bir kart vardır. Oyun sırasında sonraki kişi eğer bu tek kartın aynısından atabilirse o zaman pişti yapmış olacaktır. Bu yüzden oyunda pişti yapmak oldukça zordur. Buna uygun olarak da puanlama kısmında fark yaratması için bazı özel kartların farklı pişti puanları bulunur. Bunlar şu şekildedir:

 • Vale ile pişti yapmak 20 puandır.
 • Normal pişti yapmak 10 puandır.
 • Karo 10 kâğıdı 3 puandır.
 • Sinek 2 kâğıdı 2 puandır.
 • As kâğıdı 1 puandır.
 • Vale kâğıdı 1 puandır.
 • 26 karttan fazla toplamış kişi ekstra 3 puan daha kazanır.

Pişti yaptığınız kart yukarıdaki karo 10, sinek 2, as ya da vale kağıtlarından biriyse ekstra olarak bu kartların puanları da eklenir. Yani sinek 2 ile pişti yaparsanız, 10 puan yanında iki tane sinek 2 kartınız olduğu için 4 puan daha alırsınız. Vale atmak aynı zamanda yerdeki kâğıdın sayısından bağımsız olarak bütün kartları almanızı sağlar. Eğer kağıtlar bittiğinde ortada hala alınmamış kartlar varsa, en son kart alan kişi oyun sonunda yerde kalan kağıtları da alır. Son olarak birçok kullanıcı “Son kâğıt pişti olur mu?” diye merak etmektedir. Ancak son el sırasında sadece dağıtıcı oynadığı son kartıyla pişti yapamaz.

Piştide Kullanılabilecek Taktikler Nelerdir?

Piştide Kullanılabilecek Taktikler Nelerdir?
Bazı taktikler ile pişti oyununda öne geçebilirsiniz.

Piştide kullanılabilecek oyunu kazanmanıza yardımcı olacak birçok taktik bulunmaktadır. Bu taktikleri uygulamak başta kolay olmasa da alışıktan sonra oyun içerisinde oldukça rahat edersiniz. Yapmanız gereken en önemli şey bütün kart oyunlarında olduğu gibi kartları saymaktır. Bunun için belli pişti kâğıt sayma teknikleri de bulunmaktadır. Ancak genel olarak puanı olan kartları takip etmek yeterlidir. Çünkü o kartlar sayesinde kazanacaksınız. Pişti oynarken dikkat edilmesi gerekenler olarak sayabileceğimiz bir başka taktik de vale kartının dikkatli kullanılmasıdır. Vale kartı, elinizde ortadaki kartların aynısından olmasa bile bütün kartları almanızı sağladığı için ortaya atılan puanı yüksek kartları gözleyerek en son vale atmanız durumunda bu puanları kazanmanızı sağlar. Bu şekilde puanı olan kartlarla pişti yapılması ihtimalini de azaltmış olursunuz.

Eğer ev ortamında oynayabileceğiniz birkaç oyun daha öğrenmek isterseniz Alkollü Partide Oynanacak Oyunlar listemize de göz atabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir