Kariyer

POMEM Nedir? POMEM Başvuru Şartları 2022

pomem nedir

Polis Meslek Eğitim Merkezi yani kısa adıyla POMEM, polis olmak isteyen üniversite mezunlarının eğitim alabilmeleri için açılan merkezlere verilen addır. Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı bir şekilde faaliyet sürdüren POMEM, Emniyet teşkilatının polis eksikliğini çözmek için eğitim veriyor. Peki tam olarak POMEM nedir? POMEM başvuru şartları 2022 yılı için nasıl belirlenmiştir? Bu yazıda sizler için derledik.

POMEM Nedir?

POMEM, Emniyet teşkilatı için gerekli olan polis ihtiyacını dış kaynaklardan karşılamak adına verilen eğitimin merkezidir. Burada dikkat edilmesi gereken husus, polis ihtiyacının dış kaynaklardan karşılanması. Çünkü POMEM’de eğitim alabilmek için adayların en az 2 yıllık bir ön lisans programından mezun olması gerekiyor. Bununla beraber lisans mezunları da başvurabilmekte. Tüm bu farklı bölümlerde üniversite eğitimi görmüş adaylar, Polis Meslek Eğitim Merkezi’nde üniformalı, yatılı ve parasız polislik eğitimi alır. Ardından başarılı olan adaylar artık aday olmaktan çıkarak polis unvanını almaktadır. POMEM, Emniyet teşkilatı için polis yetiştiren bir diğer kurum olan PMYO ile sıklıkla karıştırılıyor. Ancak iki kurumun bariz farkları var. Bu farkları bir sonraki başlıkta görebilirsiniz.

POMEM ve PMYO Arasındaki Farklar

POMEM ve PMYO Arasındaki Farklar
POMEM ve PMYO arasında belirli farklar vardır.

Sıklıkla PMYO ile karıştırılan POMEM özetle polis yetiştirmek için kurulan bir dış kaynak. PMYO ise Polis Meslek Yüksek Okulu anlamına gelir ve direkt olarak Emniyet Teşkilatı için polis yetiştirir. Bu temel farktan sonra diğer farklılar ise şu şekilde sıralanabilir:

 • PMYO için adayların en az lise mezunu olması gerekirken POMEM için en az ön lisans şartı aranır.
 • PMYO 2 yıllık bir eğitimdir ve ön lisans düzeyindedir. POMEM ise 4 aydan az olmamak kaydıyla belirlenen bir süreye sahiptir.
 • PMYO’lara başvuru yapmak isteyen adayların TYT puanları kriter olarak ele alınırken POMEM’lere başvuru yapan adayların KPSS’ye girmesi gerekir.

Görüldüğü üzere PMYO ve POMEM aynı amaca hizmet eden farklı kurumlardır. Polis olmak isteyenler kendi durumlarını göz önünde bulundurarak bu iki kurumdan hangisine daha uygun ise onu seçebilir. Peki POMEM için gereken kriterler nelerdir ya da POMEM’e kimler başvurabilir?

POMEM’e Kimler Başvurabilir?

Polis olmak isteyen üniversite mezunları POMEM’leri tercih eder. Ancak adayların belli başlı kriterlere sahip olması bekleniyor. Gerekli ön şartları geçen adaylar, fiziki yeterliliğe de sahip olmak zorunda. Uygulamalı sınavlar ile fiziki yeterlilikler test ediliyor. Bununla beraber fiziki yeterlilik tek başına yeterli olmaz. Aynı zamanda adayların ilgili KPSS puan türünden de belirlenen asgari puanı alması gerekmekte. Bunların haricinde gerekli olan birtakım başka şartlar daha bunuyor. POMEM başvuru şartlarına dair detaylı bilgilere gelin birlikte bakalım.

POMEM Başvuru Şartları 2022

POMEM Başvuru Şartları 2022
POMEM’e başvurabilmek için şartlarını karşılamanız gerekir.

Ancak bu tercihleri sırasında şu başvuru kriterlerini unutmamaları gerekiyor:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • En az ön lisans olmak üzere lisans ya da bunlara denk olan ve YÖK tarafından kabul gören yükseköğretim kurumlarından mezun olmak,
 • Lisans mezunları için KPSS lisans puanlarından P3 türü için en az 65 puan almış olmak,
 • Ön lisans mezunları için KPSS ön lisans puanı P93 puan türünden en az 65 puan almış olmak,
 • POMEM yaş sınırı gereğince en az 28 yaşını bitirmiş olmak,
 • Silah taşımaya dair ya da silahlı görevde bulunmaya dair engeli olmamak,
 • Alkol, uyuşturucu ya da uyarıcı madde sebebiyle herhangi bir bağımlılık tedavisi almamak ya da almıyor olmak,
 • Kadın adayların en az 162 cm boyunda, erkek adayların ise en az 167 cm olması,
 • Sağlık problemi taşımamak, ilgili sağlık şartlarına dair kriterlere sahip olmak,
 • 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nda ifade edilen ve polislik için gerekli olan şartları sağlamak.

POMEM’e dair en temel şartlar ifade edildiği gibidir. Şartların daha detaylı haline göz atmak isteyenler Polis Akademisi internet adresine bakabilirler.

POMEM 2022 Başvuruları

POMEM 2022 Başvuruları
POMEM 2022 başvuruları 7 Ocak’a kadar devam edecek.

Polis Meslek Eğitim Merkezi’nin 24 Aralık 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile gözler Polis Akademisi’ne çevrildi. Açıklamaya göre 28. Dönem POMEM Giriş Sınavı Aday Belirleme Ön Başvuruları 27 Aralık 2021’de başladı ve 7 Ocak 2022’ye kadar devam edecek. Aynı zamanda adayların sınavdan önce mutlaka bakması gereken Aday Belirleme Ön Başvuru Kılavuzu da ön başvuru için belirlenen aynı tarihte yayımlanacak.

Yapılan açıklamaya göre bu sınav sonucunda 6.400 adet lisans ve 1.600 adet ön lisans mezunu alınacak. Böylece 8.000 öğrenci polislik için eğitim görebilecek. Bununla beraber POMEM 28. Dönem başvuruları için dikkat çeken bir konu var. O da bu yıl yapılan bir değişikliğe göre adaylar, POMEM sınavlarına KPSS puanı en yüksek olandan başlayarak çağırılacak. Sınavlara ise duyurulan alım sayısının 10 katı kadar aday davet edilecek.

POMEM sınavı için başvuru yapmak isteyen adaylar, Polis Akademisi resmî sitesinden ilgili adımları takip ederek başvurularını yapabilirler.

Farklı meslekler hakkında bilgi edinmek isterseniz Kariyer kategorimizi ziyaret etmenizi öneririz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir