Ne, Ne Değildir?

UNO Nasıl Oynanır? UNO Kuralları Nelerdir?

UNO Nasıl Oynanır

1970’lerde Amerika Birleşik Devletleri’nde icat edilen bir oyun olan UNO, dünya çapında hızla büyük başarı elde etti. +7 yaşa uygun olarak tasarlanmış bu kart oyununu doğru oynamayabilmek için farklı kuralları bilmeniz gerekir. Bu nedenle şimdi “UNO nasıl oynanır? UNO kuralları nelerdir?” gibi soruların cevaplarına bakacağız.

UNO Nasıl Oynanır?

Her şeyden önce, UNO’nun amacını anlamak önemlidir. Bu popüler kart oyununda, her oyuncunun amacı elindeki tüm kartlarından kurtulmak olacaktır. Oyuncu elindeki tüm kartları bitirmesiyle ünlü “UNO!” tepkisini verebilir ve oyun bitmiş olur. Ancak, pek çok insanın dikkat etmediği bir nokta vardır. Oyun bittikten sonra, normalde puanları saymak gerekir. Bu nedenle kazanmak için 2 yol vardır: Kartlarınızdan ilk kurtulan siz olun veya elde kalanlarla 500 puana ulaşın.

UNO Oynamak için Gerekli Kartlar

UNO Oynamak için Gerekli Kartlar
UNO oynamak için çeşitli kartlar gerekecektir.

Mavi, yeşil, kırmızı, sarı… hepsini kolayca tanıyabiliriz. Bunların tümü basit UNO kartlarıdır. İlk olarak, bu masa oyununda bu dört renkte, her biri 0’dan 9’a kadar olan numaralı kartlar vardır. Her bir numara kartın puanını belirlemektedir. Örneğin 6 numaralı UNO kartı size 6 puan kazandıracaktır.

Numaralı kartlara ek olarak daha spesifik oyun kartları var. Örneğin, “+2” kartları daha fazla puan kazanmanıza yardımcı olur. Bu kart, oyunun sonunda 20 puan değerinde olacak şekilde hesaplanır. Son puanlama için en avantajlı kartlar “Joker” ve “+4” oyun kartlarıdır. Bu kartların her biri sahip olan oyuncuya +50 puan getirmektedir.

Oyun puanlarını saymaya başlamadan önce tabi ki oynamamız gerekecek. Oyuncuların belirlediği dağıtıcı kartları karıştırarak her bir oyuncuya eşit şekilde dağıtmalıdır. Kalan kartlar beraberlik destesi olacak. Herkesin başlangıçta elinde 7 kart bulunması gerekir.

Oyun, krupiyenin beraberlik destesinden en üstteki kartı çevirmesiyle başlar. Soldaki oyuncu bu kartı kendi kartlarından biriyle kapatabilir. Ancak bunun için aynı numaraya, aynı renge veya aynı sembole sahip olmalıdır. “+4” kartı veya “Joker” kartı gibi bazı kartlar herhangi bir zamanda oynanabilir. Ancak bunlar yalnızca son çare olarak oynanmalıdır.

Oyuncunun oynayabileceği uygun bir kartı yoksa, bir tane çekmelidir. Bu yeni kartı kullanabilirse, doğrudan yerleştirir. Sonra sıra sıradaki oyuncuya gelir ve biri “UNO” diye bağırana kadar bu böyle devam eder. Ancak dikkatli olun: Daha önce birisi ” UNO’ya karşı” diye bağırırsa, sıradaki oyuncunun 2 kart çekmesi gerekecektir!

Adım Adım UNO Nasıl Oynanır?

Adım Adım UNO Nasıl Oynanır?
Belirli adımları takip ederek oyunu doğru şekilde oynayabilirsiniz.

Oyunu daha iyi anlayabilmeniz için nasıl oynanacağını adım adım anlattık. Tüm süreçleri takip ederek UNO oyununu oynayabilirsiniz:

  • Kartları dağıtma: Bir deste UNO kartı alın ve hepsini karıştırın. Ardından her oyuncuya 7 dağıtın. Oyunculara kartlarını kapalı tutmalarını söyleyin. Elinizdeki kartlar diğer oyuncular tarafından görülmemelidir.
  • Kalan kartlar: Kartları dağıttıktan sonra kalan kartları masanın ortasına yerleştirin. Yüzü aşağı bakacak şekilde tek bir yığın yapın. Bu kartlar da hiçbir oyuncu tarafından görülmemelidir. Okey oyunundaki ortadaki taşlar gibi düşünebilirsiniz. Ortadaki kartlarla oyuncuların oyun sırasında gerektikçe kart çekeceği çekme yığınını oluşturacaktır.
  • İlk hamle: Oyuna başlamak için, desteden en üstteki kartı alın ve ters çevirin. Yüzü yukarı bakacak yani herkesin göreceği şekilde yerleştirin. İlk çekilen kart, turu başlatmak için kullanılacak ve ıskarta destesinin ilk kartı olacak.
  • Hamle sırası: Ters çevrilmiş olanın rengine, numarasına veya sembolüne uygun bir kart yerleştirerek hamle yapılmalıdır. Oyun kurulduğunda, kartları dağıtan oyuncunun solundaki oyuncu ilk hamleyi yaparak oyunu başlatır. Bunu yapmak için, elinde tablonun ortasındaki açık karta karşılık gelen sayı, renk, kelime veya sembol içeren bir kart olmalıdır. Seçtiği kartı bir öncekinin üstüne koyması gerekir. Sonraki oyuncu yani hamleyi yapanın solundaki oyuncu, daha sonra elinde aynı kriterlere göre yerleştirebileceği bir kart arar. Örneğin, çevrilen ilk kart kırmızı 8 ise, herhangi bir kırmızı kartı veya herhangi bir renkten 8’i oynayabilirsiniz. Genellikle sıra, dağıtan oyuncunun solundaki ilk oyuncudan başlayarak, kişiden kişiye saat yönünde gider.

UNO Kuralları Nelerdir?

Bazı hamleler, oyuncuların oyundan kazanan olarak ayrılmasını sağlayacak hamlelerdir. Bunlara dikkat ederek oyunu kazanabilirsiniz. Ayrıca oyunda uymanız gereken bazı kurallar vardır. İşte bu kurallar:

Alternatif Hamle

Eğer elinizdeki kartlarla oynaya devam edemiyorsanız yerden bir kart çekmelisiniz. Sıra sizdeyken, bir öncekinin numarası, sembolü veya rengiyle eşleşen bir kartınız yoksa, destenin en üstündeki kartı alın ve kendi destenize ekleyin. Önceki oyuncu tarafından istenen bir özelliğe uyuyorsa, kartı doğrudan ortaya koyabilirsiniz. Az önce çektiğiniz kartı elinizden bırakamazsanız, kartı elinizde tutmanız gerekir. Bu durumda sıra bir sonraki oyuncuya geçer.

Özel Kartlar Kullanın

Özel Kartlar Kullanın
Bazı özel kartlar sizlere oyunda avantaj kazandırır.

Numaralı basit kartlara ek olarak, bazı kartlar da işlem yapmanıza izin verir. Temel oyunda üç tip kart var. Joker, onu oynayan kişinin, bir sonraki oyuncunun oynaması gereken rengi seçmesine izin verir. +2 kartı bir sonraki oyuncuyu 2 kart çekmeye ve sırasını atlamaya zorlar.

“Yön değiştirme” kartı, oyunun gerçekleştiği yönü tersine çevirir. Yani bu kartı yerleştiren kişiden hemen önce geçen oyuncu hemen tekrar oynar. Ters yön kartında zıt yönleri gösteren iki ok bulunur. Geçiş kartı, yani üzeri çarpı çizilmiş bir kart yerleştirirseniz, sizden sonra oynayan kişi sırasını atlamalıdır.

Süper joker veya +4 kartı, normal bir joker gibi rengi değiştirmenize izin verir. Aynı zamanda bir sonraki oyuncuyu 4 kart çekip sırasını atlamaya zorlar.

Sihirli Kelimeyi Unutmayın

Sadece bir kartınız kaldığını duyurmak için “UNO” demeniz gerekir. Bunu söylemezseniz fark edildiğinde cezalandırılırsınız. Ayrıca bir oyuncu UNO demeyi unutursa yerden 2 kart çekmesi gerekir. Ancak bu ihmali kimse fark etmezse oyuncu cezalandırılmaz.

Son Kartınızı Bırakın

Son Kartınızı Bırakın
Son kartınızı bırakmak iyi bir strateji olabilir.

Tek bir kartınız kaldığında ve “UNO” diyerek ilan ettiğinizde, sıra size gelene kadar bekleyin. Son kartınızı başkasından önce koyabilirseniz, raundu kazanırsınız. Sıra tekrar size geldiğinde bu kartı bırakamıyorsanız, yerden bir tane çekmeniz gerekir. Birisi tüm kartlarından kurtulana kadar oyuna devam etmelisiniz.

Joker Gücü

Joker bir kartınız varsa, onu en sona bırakabilmek için elinizde tutmaya çalışın. Bu şekilde, ne olursa olsun son kartınızı oynayabilir ve beklemeden raundu kazanabilirsiniz.

Puanlama

Her turun sonunda puanları sayın. Turu kazanan kişi, kalan tüm kartların değerini diğer oyunculara ekleyerek puanını hesaplar.

Oyunla ilgili şunları unutmayın:

  • Her +2 kartı, sonraki oyuncunun oynamadan atlamasını ve yerden iki kart çekmesini sağlar. Ayrıca +20 puan değerindedir.
  • Her joker ve +4 kartı 50 puan değerindedir.
  • Her bir kart, taşıdığı sayı değerindedir. Örneğin, 8 kartı, 8 puan değerindedir.

UNO Oyununda Kullanabileceğiniz İpuçları

UNO Oyununda Kullanabileceğiniz İpuçları
Bazı ipuçları size oyunu kazandırabilir.

Bir seferde 2 kart oynamak her zaman avantajlıdır. Oyunun daha hızlı bitmesini istiyorsanız, her oyuncu tur başına bir yerine iki geçerli kart koyabilir. Bu, oyuncuların kartlarından daha hızlı kurtulacağı anlamına gelir. Tabii bunun için elindeki kartların iki kart oynamaya elverişli olması gerekir.

Örneğin, masadaki kart sarı 3 ise, aynı anda sarı 7 ve kırmızı 3 koyabilirsiniz. Oyunun daha hızlı bitmesini istemiyorsanız, her oyuncu oynayamadıklarında bir yerine 2 kart çekebilir. Bu durumda kartlarınızı daha hızlı yatıracağınız için toplam kazanma puanını 500 yerine 1000 puan olarak belirleyebilirsiniz.

Kartları kendi oyununuza göre özelleştirebilirsiniz. Örneğin yeni bir sürümle oynuyorsanız, muhtemelen özelleştirmek için kullanabileceğiniz üç boş kart vardır. Kartlara oyun içinde kullanmak için herkesin kabul ettiği bir kural yazın. Örneğin, bu kartlar aşağıdaki etkilere sahip olabilir:

  • Özel kartı oynayan hariç tüm oyuncular turda 2 kart çekmelidir.
  • Sıradaki oyuncu bir şarkı söylemelidir. Yapmazsa, bir kart çekmesi gerekir.
  • Yanındaki oyuncuyla bir kart değiştirebilirsin.

Bir el değiştirme kartı koyarsanız, tüm elinizi istediğiniz oyuncununkiyle değiştirebilirsiniz. Bu özel kart, UNO’nun son sürümlerinde mevcuttur. Bir joker gibi oynayın ve kartlarınızı değiştirmek istediğiniz oyuncuyu seçin. Bu karta sahipseniz, oyun neredeyse bitene kadar beklemek ve elinizi en az kartı olan oyuncuya çevirmek akıllıca olabilir.

UNO’yu şahsen oynayacak kimseniz yoksa, üzülmeyin. İnternet üzerinde oyunu kolayca araştırabilir ve çevrimiçi olarak oynayabilirsiniz. Dilerseniz PS4 veya Xbox One gibi bir PC veya konsolda oynayabileceğiniz bir sürümünü de satın alabilirsiniz. Hatta bu sırada, oyunun benzersiz sürümlerini oluşturmak için kuralları özelleştirebilirsiniz.

İşte tüm bu kurallar ve ipuçları ile UNO oynamayı öğrenmiş oldunuz. Şimdiden herkese bol şans ve keyifli vakitler dileriz!

Kart oyunlarını oynamaktan hoşlanıyorsanız işte sizin için bir oyun daha: Pişti Nasıl Oynanır? Pişti Kuralları Nelerdir?

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir