SporNe, Ne Değildir?

Reformer Pilates Nedir? Faydaları Nelerdir?

Reformer Pilates

Son dönemin en popüler egzersiz yöntemlerinden biri olan “Reformer pilates nedir?” “Faydaları nelerdir?” Hiç duydunuz mu? Reformer pilates aynı zamanda, aletli pilates olarak bilinir. Bu pilates türünde yapılan egzersizler ile vücut hızlı bir şekilde hem şekillenir hem de incelir. Reformer pilates matta yapılan pilatese göre daha kolay ve keyiflidir. Bu pilates türünde özel yaylı bir sistemin üzerinde bulunan bir alet sistemi vardır. Bu alet sistemi sayesinde verilen hareketleri yapmak daha eğlenceli bir hal alır. Ayrıca mat pilatese göre vücuttaki çok farklı kas gruplarını çalıştırmaya yarar.

Reformer Pilates Ne İşe Yarar?

Reformer Pilates Ne İse Yarar
Reformer pilates, egzersiz sırasında yapılan hareketler ile vücudun her bölgesini çalıştırır.

Reformer yani aletli pilates, vücuttaki kas kütlesini arttırma ve vücudu şekillendirme amacıyla yapılan bir egzersiz türüdür. En güzel taraflarından bir tanesi, klasik pilates egzersizlerinden farklı olmasıdır. Bu yüzden diğer egzersizlere göre daha fazla keyif alınarak yapılır. Bunun yanında her beden kitlesine uygundur.

Reformer pilates ayrıca egzersiz sırasında yapılan hareketler ile vücudun her bölgesini çalıştırır. Vücut duruşunu düzeltmede etkilidir. Pilates hareketleri sırasında kaslar daha fazla çalışarak vücut normalden daha hızlı bir şekilde şekil alır. Ayrıca reformer pilates yapmak çok iyi bir kardiyo egzersizidir. Kalp atışını hızlandırdığından dolayı yağ yakımını kolaylaştırır.

Reformer pilates aletinin ortaya çıkışı, Birinci Dünya Savaşı’na kadar dayanmaktadır. Savaş sırasında yaralı askerleri yatakta egzersizler yaparak iyileştirmek isteyen Joseph Pilates, yataklara monte edilen aletleri geliştirmiştir. Bu aletler ile hastaları tedavi etmeye çalışmıştır. Reformer pilates egzersizlerinin kendi içinde temel prensipleri bulunur. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Konsantrasyon
  • Doğruluk
  • Nefes
  • Kontrol
  • Akıcılık
  • Stabilizasyon
  • Denge
  • Motivasyon

Bu temel prensipler benimsenerek ortaya çıkan aletli pilates türü, o dönemden bu zamana faydalı ve etkili bir egzersiz türü olmuştur.

Reformer Pilates Nasıl Yapılır?

Reformer pilates, bu egzersiz için üretilen özel aletler ile yapılır. Bu aletler dirençli yaylar kullanılarak tasarlanmıştır. Yaylar sayesinde birbirinden farklı pek çok hareketi yapmak mümkündür.

Reformer pilateste yapılan egzersizler ya ayakta ya oturarak ya da kayış gibi ek ekipmanlar kullanılarak yapılır. Aletler kişiye özel olarak farklı esneklikte, uzunlukta veya düzende ayarlanabilir. Ancak yapılan egzersizlerden maksimum verim alabilmek için belli bir düzen gereklidir. İstenilen etki sadece düzenli bir şekilde yapıldığı takdirde sağlanacaktır. Dirençli yaylar ile oluşturulan aletler çok yönlü olarak kullanılmaktadır. Bu sayede 500’den fazla hareket yapmaya imkanı sağlanmaktadır. Reformer pilatesin yapılma sıklığı haftada 2 ya da 3 gün olmalıdır. Uzman hocalar tarafından verilen derslerin süresi ise 1 saat şeklinde ayarlanmalıdır. Egzersizlerin fazla yapılmasının da vücuda zararı olabilir.

Reformer Pilates Alet Türleri Nelerdir?

En yaygın kullanılan reformer pilates aletleri arasında Allegro, Chair, Barrel, Cadillac olarak sayılabilir.

Aletli egzersiz olarak bilinen reformer pilates egzersizleri yapılırken birden fazla alet çeşidi bulunmaktadır. Spor salonları ve pilates stüdyolarında en çok görülen reformer pilates aletlerinin ilki Allegro’dur. Allegro en kapsamlı pilates aletidir. Yaklaşık 1500 pilates hareketine imkan tanır. Bilinen en temel pilates aletidir. Allegro aletinin yanı sıra “Chair, Barrel, Cadillac” gibi reformer aletleri de mevcuttur.  İsmi sayılan bu aletler sayesinde yapılan çeşitli hareketler sayesinde vücut kasları geliştirilebilir.

Kimler Reformer Pilates Yapabilir?

Reformer pilates herkese uygun bir egzersiz çeşididir. Her vücut tipinden insan bu egzersizleri doğru dersler ile yapabilir. Egzersizi yapan kişilerde vücuttaki şekil değişimi görülmektedir. Bunun yanında vücut ağrılarından kurtulup daha dinç hissedilir. Bu egzersizi yapmak için spor geçmişine sahip olmaya gerek yoktur. İlk kez spor yapacak olan kişiler bile aletli pilatesi yapabilirler. Vücut kaslarını güçlendiren bu pilates türü sporcular, dansçılar tarafından da tercih edilmektedir.

Reformer pilates kendi başına bir zayıflama yöntemi değildir. Bu egzersiz doğru beslenme ile birleştirildiğinde daha çok etkili hale gelir. Ayrıca hamileler veya doğum sonrası kilo vermek isteyen kişiler egzersizleri arasına reformer pilatesi ekleyip fayda sağlayabilirler.

Reformer Pilatesin Faydaları Nelerdir?

Reformer Pilates Faydaları
Reformer pilates ile nefesinizi düzenleyebilir, vücut direncini ve eksikliğini arttırabilirsiniz. Aynı zamanda kaslarınızı da güçlendirebilirsiniz.

Reformer pilatesin vücuda pek çok faydası bulunmaktadır. Bu faydalar şunlardır:

Vücut Direncini Arttırır

Kişilerin kendi vücut ağırlığı ile birlikte yer çekimine karşı yaptığı reformer pilates sayesinde kas ve kemikler güçlenir. Çalışan kaslar sayesinde vücut daha çok aktif olur. Bu sayede bedenin dayanıklılığı artar. Daha enerjik ve zinde hissetmek mümkündür.

Vücut Esnekliğini Arttırır

Bu pilates türünde alet ile yapılan hareketler sonucunda kaslar gevşer. Zamanla yapılan hareketleri uygulamak daha da kolaylaşır. Bu sayede vücut esnekliği artar ve sakatlanma ve zedelenmelerin önüne geçilir.

Vücut Postürünü Düzeltilir

Reformer pilates içerisinde yer alan hareketler düzenli bir şekilde yapıldığında omurga dikleşir. Bu sayede duruş bozukluğu nedeniyle oluşan ağrı ve problemlerde iyileşme görülür. Ayrıca skolyoz gibi omurga rahatsızlıklarının tedavisinde de reformer pilates egzersizleri önerilmektedir.

Nefesi Düzenler

Aletli pilates egzersizleri doğru bir şekilde uygulandığı takdirde düzenli bir nefes alıp verme alışkanlığı kazanılır. Doğru nefes alımı ile hayat standartları kolaylaşır.

Kas Gelişimini Güçlendirir

Birkaç defa yapılan reformer pilates dersleri sayesinde vücut kasları güçlenir. Bu egzersiz türünde vücudun bütün kaslarının çalıştırılması ve güçlendirilmesi hedeflenmiştir. Bu yüzden hem bütünsel hem de bölgesel kaslarda gelişim sağlanmaktadır.

Vücut Dengesini Arttırır

Özellikle egzersiz dersleri arasında yer alan havada asılı durma hareketi ile vücutta denge bilinci oluşturulur.

Mutlu hissetmeyi sağlar

Egzersiz sırasında yükselen adrenalin seviyesi ile vücutta mutluluk hormonu salgılanır. Bunun yanında yapılan hareketler sonucu vücutta meydana gelen olumlu değişim sayesinde daha mutlu ve sağlıklı hissetmek mümkündür.

Evde Reformer Pilates Yapılır mı?

Evde Reformer Pilates
Ekonomik imkanlara sahip olan kişiler evlerine reformer pilates aletini alıp egzersizlerini yapabilirler.

Reformer pilates, genelde evde değil, bu konuda uzman spor salonlarında yapılır. Bunun nedeni yaparken kullanılan aletlerin büyüklüğü ve maliyetinin fazla olmasıdır. Ancak ekonomik imkanlara sahip olan kişiler evlerine reformer pilates aletini alıp egzersizlerini yapabilirler.

Reformer pilates mutlaka bir spor hocası eşliğinde yapılmalıdır. Bilinçsiz şekilde yapılan hareketler vücuda zarar verebilir. Bu yüzden spor salonları tercih edilmelidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Reformer Pilates Zayıflatır mı?

Beslenme düzenine dikkat edildiği sürece, reformer pilates ile forma girmek mümkündür.

Kimler Reformer Pilates Yapabilir?

Kas ve eklem hastalıkları olmayan kişiler, uzman eşliğinde bu sporu yapabilir.

Reformer Pilates Kaç Gün Arayla Yapılmalı?

Spora ara verme süresi, tamamen vücut kitle endeksine bağlıdır. 1 gün veya 3 gün ara ile devam edilmesi mümkündür. Bu nedenle pilates uzmanları sizin için ne öneriyorsa, o program doğrultusunda devam etmelisiniz.

 

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir