Edebiyat

Sahilde Kafka Konusu, Özeti ve Yorumu

Sahilde Kafka Konusu

Haruki Murakami, postmodern edebiyat alanında önemli yazarlardan biri. Kimine göre Japon edebiyatının en iyi yazarı kimine göre ise dünyanın. “Sahilde Kafka” eseriyle de dünyada pek çok okurun beğenisini toplayan bir yazar. Biz de “Sahilde Kafka Konusu, Özeti ve Yorumu” başlığıyla bu muhteşem eseri inceleyeceğiz.

Sahilde Kafka, birçok konuyu ele alan bir eser. İçinde müzik, resim, mitoloji gibi pek çok konuyla ilişkilendirilmiş. Ayrıca belirli bir sona bağlanmayan ve düşünmeyi seven okurlar için de tercih edilecek bir eser. Siz de postmodern edebiyatın en güzel örneklerinden olan Sahilde Kafka’ya vakit ayırabilirsiniz. Şimdi, hazırsanız kitabın konusuyla içeriğimizi okumaya başlayalım.

Sahilde Kafka Konusu

Sahilde Kafka, iki kişinin ayrı ayrı hikayesini konu alıyor. Bunlardan biri babasının kehanetinden kurtulmak için evden kaçan Kafka. Diğeri ise bir olaydan dolayı hayatı değişen Nakata. Eserde bu iki kişinin neler yaşadığını fantastik bir kurgu içinde okuyoruz. Yine, çeşitli mitolojik öğelere de rastlıyoruz.

Yunan mitolojisinden esintilerin olduğu eserde bir kehanetten bahsedilir. Bu kehanet ise bir çocuğun hayatını alt üst eder. Bu durum karşısında yeni yeni ergenliğe giren bir çocuğun neler yaşadığı karşımıza çıkar. Mitolojiyle bu denli iç içe olmasının yanı sıra eserde psikoloji, felsefe ve sosyolojiye de göndermeler yapılmaktadır.

Sahilde Kafka Kitap Özeti

karga
Kafka’nın hayali arkadaşı bir kargadır.

Kafka Tamura, bir gün babasının çalışma odasında otururken evden kaçmaya karar verir. On beşinci doğum gününde evden kaçacak güçlü bir delikanlı olduğunu kendine kanıtlayacaktır. Kafka hayalindeki Karga’ya danışır ve Karga da onu güçlü olması için uyarır. Kendini sonsuza dek değiştireceğini düşündüğü yolculuk için bıçak, para ve ablasının fotoğrafını alır.

Kafka, küçük bir yaştayken hem ablası hem de annesi tarafından terk edilmiştir. Babası tarafından da sürekli zalimlik görür. Evden kaçmak istemesinin temel nedeni de babasının söylemiş olduğu bir kehanettir. Yıllarca zalim babasından uzaklaşmak için fiziksel ve zihinsel gücünü geliştirerek kaçmaya çalışmıştır. Ancak nereye giderse gitsin onu takip eden karanlık kehanetten kaçamayacağından korkmaktadır.

On beşinci yaş gününde hazırladığı sırt çantasını alarak Shioku’ya giden bir otobüse biner. Mola verildiği sırada ise Sakura adında bir kadınla tanışır. Ondan çok etkilenir ancak Sakura’nın yaşı gereği onun ablası olabileceği düşüncesi aklından çıkmaz. İkisi de tesadüf eseri olan karşılaşmaların önemli olduğunu düşünür. Takamatsu kasabasında da Sakura, Kafka’ya telefon numarasını verir.

Kafka bu sırada ne yapacağını bilemez ve Komura kütüphanesine gider. Burada Oşima ve Bayan Saeki ile tanışır. Oşima, doğuştan erkek ruhuna sahip bir kadındı, yani kadın görünümünde bir erkekti. Tamamen zarif ve insaniyetli biridir. Ancak Kafka, annesi olabileceği düşüncesinde olduğu için oldukça korku duyuyordu. İlerleyen zamanda Kafka, sabahları spor salonuna, öğle ise kütüphaneye gitmeye başlar.

2. Dünya Savaşı ve Nakata

Eserde başka bir bölüme geçiş yapılır. Burada 2. Dünya Savaşı sırasında ABD Ordusu’nun gizli bir hikayesi anlatır. Kırsal kesimde öğretmenlik yapan Setsuko Okamochi, öğrencilerini bir tepede mantar toplamaya götürür. Tam o esnadan çocuklar yere yığılmaya başlar. Çocuklar bilinçsizidr ancak gözleri sanki bir şeyler yaşıyormuşçasına hareket eder. Setsuko, hemen yardım çağırsa da yerel doktor tamamen kendini kaybetmiştir.

Kısa bir süre içinde çocuklar uyanır. Ancak yere yığılma anlarıyla alakalı ne yaşadıklarını hatırlamazlar. Sadece bir çocuk günlerce komada kalır. Doktorlar ve psikologlar ise bu duruma tamamen şaşırmıştır. Çünkü neden uyanmadığına dair kimsenin bir fikri yoktur. Zaman içinde Nakata da uyanır ancak diğer çocuklardan çok daha farklı durumdadır.

Nakata, uyandığı zaman okuma yazma dahil olmak üzere birçok yeteneğini kaybetmiştir. Ancak bu durumdan sonra yeni bir yeteneği vardır. Nakata, kedilerle konuşmaya başlamıştır. Günümüzde ise artık yaşlı bir adamdır ve geçimini kayıp kedileri bulmakla sağlar. Ayrıca çocukken yaşadığı olaydan sonra konuşmasında da belirli değişiklikler yaşamaya başlamıştır.

Kayıp Kediler

kopek
Nakata, Johnnie Walker’ı bulmak için vahşi bir köpeği takip eder.

Günümüzde yaşlı bir adam olan Nakata, Susam adlı bir kediyi arar. Ancak Susam’ın peşinde olan tek kişi o değildir. Kawamura adında biraz sapkın bir kedi ve zarif siyam kedisi Mimi, ona yardım edeceğini ve kendilerini takip etmesi gerektiğini söyler. Nakata, kedinin ortaya çıkacağını umarak beklemeye başlar. Ancak diğer kediler, ona kötü bir adamın yaklaştığını söyler ve kısa sürede vahşi bir köpek gelir.

Nakata, köpeği takip eder ve Johnnie Walker’ın evine kadar gelir. Johnnie Walker, Susam’ı bulmak konusunda yardım edeceğini söyler. Ancak Nakata’nın da onu öldürerek kendisine yardımcı olmasını talep eder. Johnnie Wlaker mistik bir flüt yapmak için kedilerin ruhlarına ihtiyacı olduğunu dile getirir. Nakata da Johnnie Walker’ı öldürmediği takdirde Mimi ve Susam’ı öldüreceğini bilir. Zaten başka üç kediyi nasıl öldürdüğünü izlemek durumunda kalmıştır.

Nakata, bir mutfak bıçağını alır ve Johnnie Walker’ı öldürür. Susam’ı ailesine teslim ettikten sonra ise polise gider ve cinayet işlediğini söyler. Nakata’nın tavrından dolayı polisler onu deli zanneder ve böyle bir şey yapamayacağına kanaat getirirler. Nakata ise artık kedilerle konuşma yeteneğini kaybetmiştir. Böylece Tokyo’dan gitme kararı alarak yola koyulmaya başlar.

Kafka Üzerinde Kanla Uyanır

Tüm bu olaylar yaşanırken Kafka bir sabah üzerinde kanla uyanır. Ayrıca son birkaç saat neler yaşadığını da hatırlamaz. Panikle Sakura’yı arar ve ailesinden bahsetmiş olduğu evine doğru gider. Geceyi Samura ile birlikte geçirir ve ablasından bahsederken sevişirler. Bu durumdan oldukça etkilenen Kafka ne yapacağını da bilemez. Ertesi gün kütüphaneye giderek Oşima’ya kalacak bir yer aradığını söyler.

Oşima, kütüphanede kalıp kalamayacağı konusunda Bayan Saeki ile konuşacağını söyler ve onu ormandaki uzak bir kulübeye götürür. Oşima bu sırada muzdarip olduğu durumu anlatır ve müzikle kafa dağıttığını söyler. Kafka ise önümüzdeki birkaç günü bu kulübede geçirir ve Karga ile konuşur. Yine, Kafka kendi yalnızlığıyla yüzleşmeye de başlar.

Kütüphaneye geri dönerken Oşima, Bayan Saeki’nin geçmişte neler yaşadığını anlatır. Çocukluk aşkı, çocukken ölmüş ve o dönemden sonra Bayan Saeki mesafeli davranmaya başlamıştır. Hatta küçükken yazmış olduğu “Kafka on the Shore” şarkısını da dinlemeyi reddettiğini söyler. Ertesi gün ise iki kadın Oşima’yı cinsiyetçilikle suçlar ve kadın misafirlerin rahat olmadığını dile getirir.

Nakata Batıya Gidiyor

nakata
Nakata, batıya gidebilmek için otostop çeker.

Nakata, bu esnada batıya doğru otostop çeker ve farklı kamyonlara biner. Bu esnada Hoshino adında bir adamla tanışır. Hoshino, birkaç günlüğüne izin alarak Takamatsu’ya ulaşması için Nakata’ya yardımcı olmak ister. Nakata ise bu esnada gizemli bir taş olan giriş taşını bulmaları gerektiğini söyler. Günlerce kütüphanede ve turistik yerlerde boşuna araştırma yaparlar.

Onlar taşı ararken Albay Sanders, taşı bulduğunu söyleyip onları Şinto tapınağına götürür. Taşı Nakata’ya verir ancak ne yapacakları konusunda biraz zaman harcarlar. Nakata, taşı ters çevirince başka bir dünyaya kapı açılacağını söyler. Hoshino ise bu işlemi yapmak için uğraşır ama taş o esnada çok fazla ağırlaşır. İşine devam etmek yerine Nakata’ya yardımcı olmaya da karar verir.

Kütüphane de ise farklı bir olay yaşanmaktadır. Oşima, Kafka’ya ünlü bir heykeltıraşın öldüğünü yazan bir makale gösterir. Bahsi geçen heykeltıraş Kafka’nın babasıdır. Cinayet sırasında ne kadar uzakta olursa olsun bundan kendini sorumlu tutar. Oşima’ya da kendisini evden uzaklaştıran kehanetten bahseder.

Kehanet

Kafka’nın babasının verdiği kehanet, onu öldüreceği, annesi ve kız kardeşi ile de birlikte olacağıyla alakalıydı. Kafka yaşananların üzerine birkaç gün boyunca Bayan Saeki’nin genç versiyonuna benzeyen bir hayaletin geldiğini görür. “Kafka on the Shore” şarkısını dinler ve Bayan Saeki’ye karşı bir çekim hissetmeye başlar.

Bayan Saeki, onun annesi reddetmesine rağmen Kafka bu ihtimali çok güçlü bulur. Kısa zaman sonra da Bayan Saeki ve Kafka da birlikte olurlar. Bayan Saeki, onunlayken zarar görmüş çocukluğunu ve erkek arkadaşıyla kaybettiği zamanı telafi ediyormuş gibi hisseder. Oşima ise Kafka ve Bayan Saeki arasındaki ilişkinin farkındadır. Onu tekrar kulübeye getirir.

Kafka tamamen yalnız kalmıştır ve babasının kehaneti sürekli aklındadır. Kaçmak veya ölümle yüzleşmek için karanlık ormana doğru ilerler. Sonunda 2. Dünya Savaşı üniformaları askerlerle karşılaşır. Onu alırlar ve bir vadiye götürüp evlerden birine bırakırlar. Bayan Saeki sanki burada Kafka için yemek pişiriyor gibi görünür.

Hoshino, Nakata ve Kafka

Hoshino
Hoshino, kara bir kediden yardım alır.

Hoshino ve Nakata giriş taşı için günlerce amaçsızca dolaşmıştır. Sonunda Komura kütüphanesine gelirler. Orada Nakata, Bayan Saeki ile konuşur ve onda geçmişin anılarının olduğu dosyayı alırlar. Hoshino ve Nakata, onun isteği üzerine dosyayı okumadan ateşe verir. Oşima, günün sonunda Bayan Saeki’nin ofisine gider ve onu masasının üstünde ölü bir şekilde bulur.

Hoshino ve Nakata ise daireye döner ve o gün Nakata, uykusunda ölür. Artık Hoshino giriş taşıyla baş başa kalmıştır ve ne yapacağını bilemez. Yanına gelen bir kara kedi girişten geçmeye çalışacak bir yaratığı öldürmesi gerektiğini söyler. Nakata’nın ölü bedeninden ise yılana benzeyen bir yaratık çıkar ve taşa doğru gelir.

Bu sırada Hoshino, onu öldürmeyi dener, ancak başarısız olur. Böylece taşı kapatması gerektiğini düşünür ve tüm gücüyle dener. Sonunda başarılı olur. O sırada Karga tekrar belirir ve mistik bir flüt yaptığını söyleyen adamla karşılaşır. Artık geçiş halindeki bir ruhtur ve artık taşı kapatmak isteyen adam ölmüştür. Karga bir ruh olduğundan dolayı zarar veremez.

Kafka ise tüm bunlar yaşanırken yavaş yavaş hafızasını kaybedeceğini anlar. Bayan Saeki, ona kaçıp gitmesi gerektiğini söyler. Saç tokasını koluna batırır ve kanı içmesine izin verir. Sonra Kafka buradan ayrılır ve Oşima’nın kulübesine döner. Oşima2nın kardeşi ise Kafka’yı alır ve kütüphaneye götürür. Kafka ise Oşima’ya okuluna döneceğini söyler. Sakura’yı da arayarak vedalaşır ve eve dönmek için trene biner.

Daha fazla kitap incelemesi okumak için Edebiyat kategorimizi takip edebilirsiniz.

Sahilde Kafka Kitap Yorumu

Haruki Murakami Sahilde Kafka, okuması oldukça zor bir eser olarak görülüyor. Eser üzerine yorum yapmak için karakterlerin yaşadıklarını ele almamız gerekir. Çünkü tamamen olağanüstü imgelerle belirli konular üzerine durulmuş. Bu nedenle kitap yorumlarını yaparken karakterleri ele alacağız. Bahsettiğimiz karakterler ise şunlardır:

  • Kafka
  • Nakata
  • Oşimo
  • Bayan Saeki
  • Johnnie Walker
  • Hoshino

İsterseniz Kafka’dan başlayarak karakterlerin neler yaşadıkları üzerinden Sahilde Kafka incelemesini gerçekleştirelim.

Kafka

Kafka’nın babası ona bir kehanetten söz eder.
Kafka’nın babası bir kehanetten bahsetmiştir.

Kafka karakterine baktığımız zaman, aile içindeki sevgisizliğin bir çocuktaki etkisi gözümüze çarpıyor. Sürekli büyük travmalarla yüzleşen Kafka, en doğru yolu, kaçmak da buluyor. Eserde bir heykeltıraş olan Kafka’nın babası ona bir kehanetten söz eder. Bu kehanet Yunan mitolojisinde hatırlayacağımız üzere Oedipus kehanetinin aynısıdır.

Eserde Kafka’nın annesi ve kız kardeşiyle cinsel ilişki yaşayacağı ve babasını öldüreceği söylenir. Kafka, tüm bunlardan kaçmak için evi terk etse de aklında hep bir şüphe vardır. Anne ve ablası yaşındaki kadınları sürekli annesi veya ablası zannetmektedir. Ayrıca ona bu yolculuğunda hayali arkadaşı Karga destek olmaktadır. Yani, sevgisizlikle birlikte yeşeren bir varoluş sancısı çektiğini söylememiz mümkün.

Bir gün kanlar içinde kendisini bulmasıyla ise tamamen korkar. Birkaç gün içinde de babasının öldüğünü öğrenir. Teknik açıdan imkansız olsa da insanların rüyalarında yaptıklarından sorumlu olup olmadığını düşündürür. Bu ölümden ise kehanet dolayısıyla kendini sorumlu tutar ve sürekli bir kaçış hali içindedir.

Nakata

Çocukluğunda yaşadığı olaydan dolayı tamamen bambaşka biri olan Nakata, sanırım en sevilen karakter. Bunu, konuşma tarzına bağlamamız da oldukça güçlü bir ihtimaldir. Ancak Nakata’nın yaşadığı olaydan sonra neden sadece onun başına böyle bir şey geldiğine bir türlü ulaşamıyoruz. Sadece kedilerle konuşma yeteneğiyle saf bir yaşlı adam karşımıza çıkıyor.

Ölmeden önce de bir şeyleri düzene sokmak istediğini söyleyebiliriz. Ancak ölümünden sonra bedeninden bir yılan çıkmasını içindeki kötülüğün varlığına yorumlayabiliriz. Yani, Nakata, her ne kadar saf ve iyi niyetli bir karakter olsa da içinde kötülük vardır. Ancak yaşamı boyunca sürekli iyi olanı tercih eden bir kişi olarak karşımıza çıkar.

Oşimo

Oşimo karakteri de eserde Kafka’ya yardımcı olan biridir. Transeksüel bir birey olması aynı zamanda ötekileştirilmesine de neden olur. Sık sık ölüm üzerine düşünmesi de yaşamış olduğu psikolojik buhranı gösterir. Öteki olmanın insan içinde nasıl bir yabancılaşmaya sebep olduğunu Oşimo karakteri üzerinden söylememiz mümkün.

Bayan Saeki

Bayan Saeki
Bayan Saeki, psikolojik olarak zor durumda olan sorunlu bir karakterdir.

Bayan Saeki ise çocukluğunda çok kötü şeyler yaşayan bir kadın. Yaşamış olduğu kötü durum yüzünden de Kafka ile birlikte oluyor. Onda yaşayamadığı çocukluğunu tekrar yaşıyormuş gibi hisseder. Burada da psikolojik bir durumun karşımıza çıktığını söylememiz mümkün. Çocukken yaşanan olayların insanlara neler yaptırabileceği olağanüstü bir kurguyla anlatılır.

Yine, Bayan Saeki’nin bir yol gösterici olduğunu da söyleyebilir. Çünkü yavaş yavaş kendini unutmaya başlayan Kafka’nın kurtulmasını sağlar. Tam da bu nokta da defalarca Bayan Saeki’nin annesi olma ihtimali düşünülür. Ancak eserde birçok konu gibi bununla alakalı da net bir bilgiye rastlamıyoruz.

Johnnie Walker

Oldukça gaddar bir karakter olarak karşımıza çıkar. Kendisine mistik bir flüt yapmak için kedi ruhlarına ihtiyacı olduğunu söyler. Ancak Nakata tarafından öldürüldükten sonra ruhu, başka bir boyuta ulaşır. Burada başka bir dünyanın olup olmadığına dair göndermeler de bulunduğu söylenebilir. Çünkü eserde Johnnie Walker adeta öldükten sonra da amaçlarına ulaşmak ister. Yani, hırsını diğer dünyaya geçiş yaparak devam ettirmek ister.

Hoshino

Belki de eserde neden şimdi Nakata’ya yardım etmek istedi sorusunu sıkça sorduğumuz bir karakter. Hoshino, eser içinde yardımsever karakterlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Nakata’ya yardım ederken ise onun ölmesiyle tamamen tek başına kalır. Ancak ne yapması gerektiğinin de kısa süre sonra farkına varır. Böylece Nakata’nın amacını yerine getirir.

Sonuç

Haruki Murakami
Kitabın yazarı / Haruki Murakami

Sahilde Kafka eseri, içinde mitoloji, psikoloji, sosyoloji gibi birçok alanı barındırır. Bazen Kafka’nın yaşadığı durumla Antik Yunan’ın kapıları açılır. Bazen ise Oşimo’nun yaşadıklarıyla gerçek dünyadaki ayrımlar gözümüze çarpar. Ancak net bir konu var ki, o da aile içi sevgisizliğin nelere sebep olabileceği.

Eser, birçok soru işaretiyle bitse de bize çok fazla konuyu anlatıyor. İnsanların yardımseverliğinin yanında kötülük de karşımıza çıkar. Gökten yağan balıklar ve sülükler gibi birçok olağanüstü durum var. Ancak öyle akıcı bir dille aktarılmış ki, kitabı okurken yaşıyorsunuz. Özellikle sonu belli olmayan kitapları sevenler için Murakami’nin Sahilde Kafka’sı ideal bir seçenek.

Sıkça Sorulan Sorular

Sahilde Kafka kitabının türü ne?

Sahilde Kafka adlı başarılı eser “fantastik kurgu” türündedir.

Sahilde Kafka kaç sayfa?

Kitabın sayfa sayısı yayın evine göre değişiklik gösterse de ortalama 650 sayfadır.

Haruka Murakimi kitapları nelerdir?

İmkansızın Şarkısı, Haşlanmış Harikalar, Kadınsız Erkekler ve Yaban Koyununun İzi yazarın eserleri arasında yer almaktadır.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir