Sinema

Saltburn Konusu, Oyuncuları ve İncelemesi 

Saltburn konusu

Yönetmen Emeral Fennel’in kendi hayatından izler taşıdığı konuşulan Saltburn, 2023 yılının son aylarında beyaz perdede yerini aldı. Çok beğenilen eserin müzikleri Anthony Willis imzası taşıyordu. Başarılı besteler, çekim ekibi ve dev oyuncu kadrosu filmin eleştirmenler tarafından mercek altına alınmasına sebep oldu. Okuduğunuz bu içerikteyse tüm dünyanın ilgisini çeken Saltburn konusu ve karakterleri bakımından ele alınmıştır. 

Saltburn Filmi Konusu

Olay örgüsünde gizemin eksik olmadığı, kara mizah, gerilim ve dram türlerinde adından söz ettiren Saltburn imdb puanı 7’dir. Yönetmen Emeral Fennel’in sonuna kadar giz perdelerini indirmediği filmin ana konusu aslında Oliver’ın takıntılı aşkından beslenir. Oxford’ta öğrencilik yapan saplantılı aşığın varlıklı bir ailenin çocuğu aristokrat Felix’e karşı beslediği hisleriyle hikâyenin açılışını yapar. Hikâyenin başlangıcından itibaren sonuna kadar görülen sınıfsal ayrımcılık da göz önünde tutulan temalardan biri olma özelliğindedir. 

Oliver, karmaşık duygularıyla birlikte sevdiği kişinin gözüne girebilmek için ailesi hakkında doğruluk payı olmayan olaylar anlatır. Hikâyeleri dinleyen ikinci ana karakterimiz, onu Saltburn’e yani Catton ailesinin malikanesine “sıkılırsan dönersin” diyerek davet eder. Sürpriz davet üzerine olaylar gelişmeye başlar. Tuhaf aile fertleri bir bir görünür, evdeki garipliklikler ortaya çıkmaya başlar ve davetli misafirin yalanı da bir süre sonra açığa çıkar.

Saltburn Filmi İncelemesi

Saltburn konusu ve incelemesi
Saltburn konusu ve film incelemesi için içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Görsel şölen olarak kabul edilen sinematografisiyle Saltburn, bazı eleştirmenlerce Call Me By Your Name, Parasite filmlerine ve You dizisine benzetilen bir yapımdır. Zaman zaman izleyicilerin rahatsız edici cinsel sahnelerle baş başa bırakılmasıyla filmin eleştiri yağmuruna tutulması da bir olmuştur. Bu tartışmalı filmdeki olayların nerede geçtiğine gelirsek hikâyenin çoğunluğunun İngiltere’nin Saltburn malikanesinde geçtiğini söyleyebiliriz. Bu malikane uzun bir nehrin yanına konuşlanmış ve içerisinde tuhaf aile üyelerini barındıran bir yerdir. 

Sinematografik öğelerin ağır bastığı filmin bazı sahnelerinde gotik mimarinin esintilerini görebilirsiniz. Gözlerinizle seçebileceğiniz bir başka ayrıntıysa filmde ağırlıklı olarak kullanılan sembolizmdir. Shakespeare’den ve Yunan mitolojisinden sıklıkla yararlanılan eserde, Felix’in ölümünün gerçekleştiği sahne çözümlemesi yapılan sembolizmlerden biridir. Bu ölümüm gerçekleşme biçimi ve iki ana karakterin giydiği kostümler alınan referanslara ayna tutar. Felix’in giydiği altın melek kanatlı kostüm mitolojide Daedalus’un oğlu Icarus’u temsil eder.

Seyirciyle buluşan diğer bir ayrıntı Oliver’ın Minotaur adlı mitolojik yarı boğa yarı insan boynuzlu yaratığın rolüne bürünmesidir. Metaforik bir benzeştirme olmasının yanı sıra malikanedeki insanları bölme ve parçalama arzusu onun bu canavarla ortak kümede buluşturan yanıdır. Diğer bir atıf örneğiyse bir sahnede düzenlenen partinin adının “Yaz Gecesi Rüyası” olmasıdır. Yapımcılar, Shakespeare’ın benzer adı taşıyan eserinden ilham almıştır.

Saltburn Filmi Oyuncuları

Saltburn oyuncuları ana karakterleri günümüzde revaçta olan isimlerden seçilmiş bir kadrodan oluşur. Her biri filmdeki rolleriyle farklı renklere sahip kişileri inceleyelim:

  • Oliver Quick (Barry Keoghan)
  • Felix Catton (Jacob Elordi)
  • Sir James Catton (Richard E. Grant)
  • Ventia (Alison Oliver)
  • Elspeth Catton (Rosamund Pike)
  • Duncan (Paul Rhys)
  • Pamela (Carrey Mulligan)

Listedeki karakterler dışında filmde oynamış diğer aktörlerin de elbette rolü büyük. Buraya yazmadığımız önemli yan karakterler arasında Felix’in kız arkadaşını ve Oliver’ın tuhaf gözüken ama akıl hocalığı yapmasını bilen yakın dostunu sayabiliriz.

Saltburn Filmi Karakter Analizi

Saltrbun konusu ve oyuncuları
Saltrbun konusu ile birlikte karakter analizlerini de ele aldık!

Filmi başı ve sonu olan bir hikâyeye benzetirseniz sahnelerin başlangıcından itibaren karmaşalarla dolu olduğunu görmeniz muhtemeldir. Bu karmaşanın ağlarının örülmesinde birbirinden farklı özelliklere sahip karakterlerin parmağı olduğunu söyleyebiliriz. Sizlere yapımdaki ana karakterlerin kısa bir analizini aktaracağız.

Felix Connar, herkes tarafından ilgi gören, çekici, yakışıklı ve zengin bir bireydir. Çevresinde pervane olan birçok insana karşın yalnız bir karakterdir. Aile fertleriyle olan ilişkisi yok denecek kadar azdır. Oliver Quick’in ona kendini acındırmak için anlattığı hikâyeleri ilgiyle dinleyişinden ve yardımcı olmaya çalışmasından merhametli bir kişiliğe sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Oliver, Oxford Üniversitesi’nde sessiz sakin ve tuhaf bir kişilik olarak nitelendirebileceğimiz bir tiplemedir. Zekasının getirdiği obsesyonu filmin ilerleyen dakikalarında nüksedecektir. Saplantılı olduğu aşkına, kendisinin henüz tanımlayamadığı sevgisini, filmin ilk sahnelerinden itibaren hissedip görebilirsiniz. Yönetmen, bazı sahneleri ikisinin arasındaki kıvılcımı seyirciye hissettirmek için çektiğini belli eder. Buna örnek olarak bisiklet sahnesini verebiliriz.

Sir James Catton, yani malikanedeki baba figürü, kendi hayal dünyasında yaşayan haliyle de gerçeklikten kopmuş bir kişi olarak çıkar karşımıza. Aynı evde yaşayan bir diğer isim, anne rolündeli Elspeth Catton’dur. Güzellik meraklısı ve lükse düşkün karakter filmdeki rahatsız edici kişilerden biridir. Performansıyla kendine hayran bırakan Pamela ise annenin arkadaşı rolündedir. Kısa bir süreliğine ekranlarda kalarak gizemli bir cinayetle ortadan kaybolmuştur. 

Dilerseniz “Sinema” kategorimizi ziyaret ederek farklı film incelemelerine de göz atabilirsiniz!

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir