Ne, Ne Değildir?Ekonomi

Satış ve Pazarlama Etiği Nedir? Devremülk Satış Sistemi Nasıl İşler?

Satış ve Pazarlama Etiği

İş ilanları artık aktif bir şekilde satış ve pazarlama elaman ilanlarıyla dolmaktadır. Bu sirkülasyonun sağlanmasının başlıca sebebi, iş yöneticisinin uyguladığı mobing (baskı) ve iş yapan kişinin kendi ahlakı ve yaptığı iş arasında seçim yapmak zorunda kalmasıdır. Bu yüzden uzun süren bir çalışma hayatı olmayan satış ve pazarlama sektörlerinin, sürekli yeni elemanlara ihtiyacı olmaktadır. Bizler de bu yazımızda satış ve pazarlama etiği ve devremülk satış sistemi hakkında detayları inceleyeceğiz.

Satış ve Pazarlamanın Gelişimi

Satış ve pazarlama teknikleri, içerisinde sosyal bilimlerden farklı prensipleri ekleyerek gelişimini  sürdürmektedir. Psikoloji, sosyoloji ve teoloji bunlardan sadece birkaçı. Kapital olguların, bilimlerden güç alarak ilerlemesi, markalaşmayı başaran kurumların gücünü daha da yukarı çıkartmıştır. Kurumların farklı branş ve bilim dallarının sağladığı bilgiler ışığında satış personellerinden beklentilerini yükselterek uyguladıkları baskılar sonucunda, satış için her türlü uygulama gerçekleşmektedir. Bu konu ile ilgili yasal yaptırımların yetersizliği yüzünden, insanların satış ve pazarlama yapan insanlara karşı bakış açısı olumsuz yönde etkilenmiştir.

Satış ve Pazarlamanın Geldiği Son Nokta: Devremülk Satışı

Devremülk Satışı
Ülkemizde 90’lı yıllarda devremülk satışının bir hayli yoğun olduğu söylenebilir.

Ülkemizde 1990’lardan itibaren satışa sunulan devremülk sistemleri ileri satış teknikleri konusunda araştırmama örnek teşkil etmektedir. Aldatıcı reklamlar, nöropazarlama teknikleri, satış ve pazarlama sırasında tüketiciye uygulanan baskı ve etik olmayan ikna yöntemleri gelen kişinin aklını oldukça karıştırmaktadır.

Devremülk Satış Sistemi

  • Anket şirketlerinden telefon numaraları ve kişi bilgileri satın alınır.
  • Bilgileri bulunan kişilere telefon açılarak hediye tatil kazandığı açıklanır.
  • Kişiye hediye tatil evrakını alması için bölge içerisinde ünlü olan bir otelin sunum odasında olacak törene davet edilir. Katılımların sadece aile ile yapılması zorunludur. Single katılımlar kabul edilmez.
  • Gelen aileyi resepsiyon karşılar ve bekleme salonunda minimum on beş dakika bekletilir. Aile kaçta gelirse gelsin, bekleme süresi sabittir.
  • Toplantı salonuna giren aile, kendisi gibi bir çok ailenin belirli bir düzen sırasıyla oturduğunu fark eder.
  • Salonda yüksek sesli müzik çalınır. Burada iki masa arasında olan iletişim kesinlikle duyulmaz. En az on masa vardır. Masalarda aileler belirli bir yöne doğru oturtulmuştur. Ailelerle de “rep” ismini verilen kişiler oturmuş sohbet şeklinde iletişim kurarak, bulundukları yer hakkında minimum bilgi vererek, genel anlamda aileyi çözmeye çalışmaktadırlar. Rep’ler genelde en arka tarafta bulunan tek düze bir duvar masasında oturmaktadırlar. Bu masa içerisinde daha ciddi görünen yönetici satış müdürleri bulunurlar.
  • Rep’ler aile ile yaklaşık kırk dakika boyunca normal ve gündelik bir sohbet izlerler. Bu sırada aileden bol bol evet cevabı alabileceği sorular sorarlar. Ardından sadece on dakikayı tesis tanıtımına ayırırlar. Aile de tesisin fiyatlarını öğrenmek isterse satış müdürü masaya davet edilir ve satış tamamlanır.
  • Gün sonunda aile ne aldığını tam olarak öğrenemeden minimum 5.000 TL, maksimum 150.000 TL’lik imzalar atarken kendini bulabilir.

Devremülk Satışı Nasıl Yapılır?

Devremülk Satışı Nasıl Yapılır?
Devremülk satışı yapılırken satış uzmanlarının izlediği farklı yöntemler bulunuyor.

Burada her aşamanın belirli bir neden sonuç ilişkisi bulunmaktadır. Öncelikli olarak kişi hakkında yeterli bilgiye sahip olarak devremülk şirketi, global bir şirket imajı yaratır. Bu imaj sayesinde, bilinirlik artar ve kişi üzerinde güven filizlenir. Kişi ile iletişim yapılan bölgede yer alan en iyi otellerden birine davet edilmesi de, kişinin güvenini arttıran bir diğer unsurdur. Bu sayede kişinin güven duygusu daha fazla olumlu etkilenir. Aileyle katılım ise satış olacağı sırada kişinin “Eşime sormam gerek” ya da “Eşim olmadan karar alamam” gibi kaçışlarını engellemek üzerine kuruludur. Hem de kişiler aileleriyle daha çabuk karar alabilmektedirler.

Ailelerin bekletilmesi ise tamamen psikolojiyle alakalı bir durumdur. Aileler otele geldikten sonra resepsiyonda bekletilmeleri, içeride yer alan bir düzen olduğuna ve bu düzene itaat etmelerine karşı onları uyaran bir durumdur. İçeride olan oturma düzeni ve bir çok ailenin yan yana masalarda bulunması, kişiye kendi gibi bir çok aile bulunduğu konusunda bir imaj yaratacak ve ailenin yalnız hissetmesine engel olacaktır.

Rep’lerin ailelerle kırk dakika sadece sohbet etmesi ise, ailelerin çözülmesi adına zorunlu bir eylemdir. Rep’ler görevleri gereği, yüksek müzik sırasında aileleri güldürmek, üzmek, şaşırtmak ve bol bol evet dedirtmek zorundadır. Böylece ailenin karar alma mekanizması yavaşlayacaktır.

Tesis tanıtımının ardından aileler, satış müdürünün sorduğu kısa sorularla tamamen sonuca odaklı bir şekilde bu durumu tamamlamayı arzulayarak, satışı tamamlayacaklardır.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir