Bakım

Seyrek Saç Dökülür mü?

Seyrek saç dökülür mü?

Gür saçlar, pek çok insan tarafından çekici ve güzel bulunur. Bunun yanında seyrek saçların zayıf ve dökülmeye meyilli olduğu bilinir. Peki, gerçekten seyrek saç dökülür mü? Halk arasında bilinenin aksine seyrek saç dökülmez. Zira dökülme sorunu doğrudan saç üreten hücrelerle ilişkilidir. Bu hücreler ise seyrek saçta da gür saçta da aynıdır. Öyle ki gür ya da seyrek saçta dökülme sorunu varsa bunun farklı nedenleri olabilir.

Genel olarak dökülmeye neden olan faktörlerin başında da yüksek ısı gelmektedir. Fön makinesi ya da maşa gibi cihazların yüksek ısı vermesi saç tellerinin incelmesine, saçın seyrekleşmesine ve sonrasında da saçın dökülmesine sebep olabilmektedir.

Saç Neden Dökülür?

Saç Neden Dökülür?
Saç dökülmesinin altında yatan çok sayıda sebep vardır.

Öncelikle kabul etmemiz gereken bir gerçek vardır ki hepimizin genetik yapısı farklıdır. Yani her birimiz daha önceki neslin genetik birer mirasçısıyız. Bu mirasa göre saçların gür ve güçlü oluşu değişebilmektedir. Bir diğer ifadeyle tohumun toprakta kök salması nasılsa, saçların gelişimi de o şekilde olacaktır. Saç dökülmesi ise genetik faktörlerin yanında beslenme şekli, saç boyaları ya da yüksek ısıya maruz kalma sonucu meydana gelebilmektedir.

Pek çok bitkisel ya da kimyasal ürünün saç dökülmesinin önüne geçtiğine dair duyumlar almışsınızdır. Ancak kullanılan herhangi bir ürünün saçınızı gürleştirmesini beklemeniz biraz iyimserlik olacaktır.  Bunun yanında seyrek saçları daha hacimli ve gür göstermek ise mümkündür.

Her şeyden önce saç yapınıza uygun saç bakım ürünleri kullanır ve saç kesimine dikkat ederseniz, istediğiniz gür saçlara sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda seyrek saçlarınız gürleşebilir ve oldukça bakımlı bir görüntüye kavuşabilir.

Türkiye Sağlık Vakfı tarafından hazırlanan Saç Dökülmesi Neden Olur? Nasıl Önlenir? isimli çalışmada daha fazla detay öğrenebilirsiniz.

Gelişen Saç Sektörü ve Seyrek Saçlar

Son yıllarda saç sektörü oldukça gelişti, öyle ki bu konuda her gün farklı bir yenilik görmekteyiz. Bu nedenle saçlarınız için gereken durumlarda uzman desteği almanız da mümkün. Daha çok kadınların tercih ettiği peruk, çıt çıt, postiş gibi uygulamaların yanı sıra kadın ve erkek için uygulanan saç ekimi, saç simülasyonu ve protez saç gibi yöntemler demevcuttur. Bu yöntemler sayesinde saçınızla ilgili problemleri daha kolay bir şekilde çözüme kavuşturabilirsiniz.

Seyrek Saçta Yaşanan Sorunlar ve Bakımı

Gelelim seyrek saçlı insanların yaşadığı en önemli sorunlara… Seyrek saç, daha çabuk su kaybeder ve su kaybettiği zaman daha çabuk hassaslaşır ve cansızlaşır. Bu nedenle seyrek saçlar için nemlendirici şampuanlar kullanılması gerekir.

Saçınızın seyrek olduğunu düşünüyorsanız, saçlarınızın yağlanması, cansız görünmesi ve çabuk kırılmaya meyilli olması gibi belirgin özellikleri gözden geçirebilirsiniz. Eğer bu özelliklere sahip bir yapısı varsa, gürleşmesi ya da daha canlı görünmesi için farklı yöntemler izleyebilirsiniz. Örneğin şampuan seçiminde saçınıza zarar vermeyecek şampuanlar önceliğiniz olabilir. Diğer taraftan şampuanın PH değeri de saçınıza uygun olmalıdır. Çok fazla kimyasal içermemeli ve saçın nemini yok etmeyecek bir formüle sahip olmalıdır.

Seyrek Saça Zarar Veren İşlemler ve Korunma Yolları

Seyrek Saça Zarar Veren İşlemler ve Korunma Yolları
Boya işlemleri, saçı en çok yıpratan uygulamalardan biridir.

Seyrek saçlara sahipseniz, bakımı konusunda daha dikkat etmeli ve özen göstermelisiniz. Zira pek çok etken birleşerek saçınızın dökülmesine neden olabilir. İşte bu nedenlerden birkaçı ve korunma yolları:

Kimyasal İşlemler

Saçlarınız konusunda olumsuz etkilerden birisi saçınıza uygulanan kimyasal ve yüksek ısılı işlemlerdir. Kimyasal işlemler zaten seyrek olan saçlarınızı daha seyrek yapar ve su kaybını hızlandırır. Bu işlemler;

 • Saç boyama,
 • Yanlış bakım ürünleri kullanma,
 • Ucuz şampuan ve saç kremi kullanma,
 • Mevsim geçişlerindeki dikkatsiz ürün kullanımı,
 • Saç rengini açan kimyasalların uygulanmasıdır.

Isı Uygulanmasından Korunma Yolları

Şayet saçınız her gün maşa, düzleştirici ve fön gibi ısı uygulamalarına maruz kalıyorsa, saçınıza büyük zarar veriliyor demektir. Nem kaybına neden olan bu tür işlemleri en aza indirmeli hatta hiç yapmamalısınız. Şayet yapılması mecburi ise koruyucu spreyler kullanmalı ve saçınıza uygun saç maskeleri yapmalısınız.

Seyrek Saçlarda Organik Şampuan Kullanma

Saçlarınız seyrekse her gün yıkamayın. Ancak günaşırı yıkayabilirsiniz. Saçlarınızı yıkarken kullandığınız şampuanın içinde sülfat olmamalıdır. Zira şampuan içeriğinde bulunan sülfat, saçlarınızda sert bir etki bırakır ve hırpalanmasına neden olur.

Şampuan kullanımı ile saç derinizin yağlanmasını sağlayan katman zarar görmemelidir. Aksi takdirde saçlarınız normalin üstünde yağlanır ve bu durumun engellenmesi zorlaşır. Bu nedenle organik şampuanlar iyi bir alternatiftir.

Ancak ilk kez organik şampuan kullanacaksanız saçlarınızın matlaşması ve sertleşmesi sizi korkutmasın. Zira içinde sülfat olmayan şampuanlar saç kremi kullanılmasını gerektirir. Bunu da saç uçlarından yukarıya masaj yaparak kullanmalısınız.

Mineral Desteği Alınması

Doktor tavsiyesi ile mineral destekli takviyeler kullanarak vücudunuzda zayıf ya da eksik olan bölgelerin gelişmesine yardımcı olmalısınız.  Keratin bakımı ve yağ takviyesi kullanabilirsiniz. Hacim veren spreyler de bir diğer seçenektir.

Seyrek Saçları Gür ve Hacimli Göstermenin 14 Kuralı

Seyrek Saçları Gür ve Hacimli Göstermenin 14 Kuralı
Uygulayacağınız basit birkaç kural ile güçlü ve gür saçlara sahip olabilirsiniz.

Seyrek saçlarınızın dökülmesinden şikayetçiyseniz, doğru bakım ile bu durum engellenebilir. Üstelik saçlarınız eskisinden çok daha sağlıklı ve güçlü bir hale gelebilir. Ayrıca hacimli ve sağlıklı bir görüntü de elde edebilirsiniz. İşte seyrek saçlarınıza kaynak ya da çıtçıt uygulaması yapmanıza gerek kalmadan, hacim vermenizi sağlayacak 14 altın kural:

 • Saçlarınızı ters taraftan ayırın. Böylece hem saçınızın hacimli bir görüntüye sahip olmasını sağlarsınız hem de tek taraflı olan dökülmeyi engellersiniz.
 • Saçlarınızı tersten kurutun. Başı öne eğerek kuruttuğunuzda saça hacim verirsiniz. Ayrıca saçın düğümlenmesini ve karışmasını engellersiniz.
 • Saçınızı ıslakken taramayın. Tarak saçı tutama ayırmaktadır. Ve bu şekilde kurutursanız saçınız parça parça kalabilir. Saçınızı kuruttuktan sonra dikkatli bir şekilde yavaşça kurutun.
 • Kısa katlar kestirin. Saçınızı kısa katlar halinde kestirirseniz saçınız hacimli ve hafif bir görüntüye sahip olur.
 • Saçınızı dalgalı kullanın. Seyrek saçlarda düz saçı hem yapışık hem de az gösterir. Saçlarınızda dalgalar olması gerekir. Bunun için büyük bigudiler kullanabilirsiniz.
 • Krepe yapın. Aslında krepe zararlı bir uygulama ancak arada bir dozunda yapabilirsiniz.
 • Tüm saçınıza kuru şampuan uygulayın. Kuru şampuan pudralı yapısı ile saçları dolgunlaştırır. Dozunda uygulayarak saçlarınızı yoğunlaştırabilirsiniz. İşlem sonunda saçınızı tarayarak fazla kuru şampuanı saçınızdan alın.
 • Saçlarınızı kısa kullanın. Uzun saç çok saç değildir. Aşağı doğru ağırlaşan saçlar saçınızı daha seyrek gösterir. Ama kısa saçı kabartmak kolaydır.
 • Saçınızı kurutmadan önce saç diplerinize saç spreyi veya saç köpüğü uygulayın.
 • Haftada bir kere derinlemesine arındırıcı olan şampuan kullanın. Saçınızda bulunan tüm kalıntıları temizleyin
 • Biraz ışıltı ekleyin. Siyah elbisenin zayıf gösterdiği gibi düz renk saçta az görünür. Saçınıza ekleteceğiniz renkler saçınızı seyrek görüntüden kurtaracaktır.
 • Düz yuvarlak fırça kullanın. Saçlarınızı kuruturken düz fırça kullanmak kolay olabilir ama hacmi veren yuvarlak ve büyük olan fön fırçalarıdır. Bu fırçalarla saçınıza dipten hacim vereceksiniz.
 • Saçlarınızı havluyla kurutun. Fön makinesinin sıcaklığı saçlarınıza aşağı çekmektedir. Saçı havluyla kurutup kendi haline bırakılabilirsiniz.
 • Çok fazla ürün kullanmayın. Her ürün saçı daha çok ağırlaştırır. Özellikle serum ve saç maskeleridir. Kullandığınız miktarları az tutmalısınız.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir