Edebiyat

Siyah İnci Kitap Özeti ve Yorum

Siyah İnci Kitap Özeti

Siyah İnci, Anne Sewell’e ait ilk ve tek eserdir. Dünyada en çok satılan 100 kitap arasında yer alır ve bu kadar çok ilgi görmesinden dolayı filme de uyarlanmıştır. Biz de okuyucuyu derinden etkileyen bir yapıt olan Siyah İnci’nin özetini yazmaya ve bunun üzerine yorum yapmaya karar verdik. Hazırsanız Siyah İnci kitap özeti hakkındaki bilgileri okumaya başlayalım.

Siyah İnci Kitap Özeti

Siyah İnci, daha küçük bir tayken annesi Düşes ve diğer altı tay ile birlikte yaşardı. İlk sahibi, ona ve diğer atlara her zaman nazik davranan biriydi. Onları, kendi çocukları gibi görerek şefkatle yaklaşırdı. Bu sayede Siyah İnci’nin ileride yaşayacağı sorunlarında önüne geçilmişti. Ayrıca Siyah İnci’nin ilk sahibi ona “Arap” adını vermişti.

Siyah İnci, sakin, uysal ve sahibine bağlı bir attı. Hiçbir zaman sahibine sorun çıkarmamıştı. Hatta ilk terbiyesini aldığında bile sakinliğini korumaya devam etmişti. Zaman içinde bu uysal at, büyümüş ve annesinin yanından alınıp başka bir yere götürülme zamanı gelmişti. Siyah İnci, gideceği yeri ve nasıl bir davranışla karşılaşacağını da merak ederdi.

Bu uysal at, merak içinde “Birtwick Park” adında güzel ve büyük bir araziye götürüldü. Öncelikle burada bulunan atlarla tanışmıştı. Geldiği ilk zamanlarda atlarla kaynaşmada zorlanmış ama zaman içinde Zencefil ve Şenbacak isimli iki atla arkadaş olmuştu. Ayrıca oradaki seyis de tıpkı Gordon gibi ona nazik bir şekilde davranıyordu.

Siyah İnci ve Zencefil

 Anne Sewell
Anne Sewell, Siyan İnci’nin yazarı

Seyisin iyi olması ve diğer iki atla yakın arkadaş olması iyi bir durumdur. Ancak Zencefil yüzünden ağıra giremezdi. Çünkü Zencefil, çok asabi bir attı ve diğerleri zarar görmekten korkardı. Bu asabi at Zencefil’in durumu ise tamamen farklıydı. Çünkü daha önce içinde bulunduğu yaşam şartları hiç de iyi değildi. Ona, hiçbir zaman Siyah İnci gibi nazik ve şefkatli yaklaşılmamıştı. Sürekli ağır işlerde çalışmak zorunda kalmıştı.

Siyah İnci, bu arazide seyisi, John Manly’den ise çok hoşlanmıştı. Seyis de Siyah İnci’den oldukça memnundu. Sürekli onun ne kadar hızlı ve iyi huylu bir at olduğunu anlatırdı. Bu nedenle Joe, ona pek çok isim düşünmüştü. En sonunda ise ona Siyah İnci ismini vermiştir. Böylece Siyah İnci, burada mutlu bir şekilde yaşamaya devam etmeye başlamıştı.

Uysal at, Siyah İnci, her ne kadar halinden memnun ve mutlu da olsa aradığı bir şey vardı. Her ne kadar sahiplerinin işine yaramaktan kendini memnun hissetse de özgür olmayı istiyordu. Aslında bazen özgür olabildiği günler vardı. Bu günlerde iş yapmaz, özgürlüğün tadını çıkarırdı. Özellikle Pazar günü, Siyah İnci iş yapmazdı. Çünkü Kilise, çok uzakta olmadığı için arabaya ihtiyaç yoktu. Böylece seyis ve ailesi yürüyerek Kiliseye giderlerdi.

Siyah İnci’nin Yeni Hayatı

Siyah İnci’nin arazideki mutlu günlerinin bir gün sonu geldi. Çünkü sahipleri artık başka bir yere taşınacaktı. Bu nedenle Zencefil ve Siyah İnci’yi başka bir yere vermeleri gerekti. John bu iki attan ayrılacağı için çok üzgündür. Çünkü daha önce hiç bu kadar iyi iki at görmemişti. Ancak iki atı da vermek zorundaydı.

Siyah İnci ve Zencefil, yeni yerlerine gittiğinde çok daha farklı bir ortamla karşılaştı. Buradaki yaşam şartları oldukça kötüydü. Zencefil, bu tarz bir yerde daha önceden yaşadığı için biraz daha alışıktı. Ancak Siyah İnci, kendini nelerin beklediğinden habersizdi.  İkisi aynı yerde olsa da her zaman bir araya gelme imkanı bulamadılar.

Siyah İnci Karakterleri

Siyah İnci, kitabındaki karakterler, bize birçok husus anlatmaktadır. Bu nedenle eserin özetinden sonra kitabın karakterinin nasıl olduğunu anlatmaya karar verdik. Siyah İnci eserinin karakterleri, aşağıdaki şekilde karşımıza çıkar.

  • Siyah İnci: Annesi ve diğer genç taylarla birlikte kırlarda koşup oynayarak büyümüş bir attır. Her zaman sahipleri tarafından şefkatle sevilmiştir. Bu nedenle de birçok ata göre uysal ve sahibine bağlıdır. Ayrıca eğitildikten sonra sahibinin her istediğini yapmaya çalışmıştır. Ancak yine de içindeki özgür ruha engel olamaz.
  • Bay Gordon: Siyah İnci’nin büyüdüğü yerdeki ilk sahibidir. Bütün atları çocukları gibi seven şefkatli biridir. Onlara iyi davranarak beslenmesine, eğitilmesine kadar birçok konuda ilgilenmiştir. Yani, eser içindeki hayvan sever insanlardan biri olarak yorumlanabilir. Siyah İnci büyüdüğünde ise onu başka bir seyise götürmüştür.
  • Zencefil: Oldukça asabi ve sinirli bir attır. Sürekli sorun çıkardığından dolayı diğer atlar, ondan korkar. Ancak Siyah İnci’nin yeni evinde edindiği yakın arkadaşlarından biridir. Asabi olmasının nedeni ise geçmişte yaşamış olduğu durumlarla alakalıdır. Eserde kötü travmalar yaşayan bir atın en hale geldiğini çok iyi gösterir.
  • Joe: Siyah İnci’nin diğer sahibidir. O da Gordon gibi Siyah İnci’ye çok iyi davranmış ve onun her ihtiyacıyla ilgilenmiştir. Ancak taşınması gerektiği için Siyah İnci ve Zencefil’i başka bir araziye götürmek zorunda kalmıştır.

Siyah İnci Kitap Konusu

konusu
Başarılı eser, konusu ile de dikkatleri çekmektedir.

Siyah İnci, daima uysal olan bir atın hayat hikayesini anlatır. İlk sahiplerinden sevgi ve merhamet gören bu at daha sonra kötü olaylarla karşılaşır. Bu nedenle hayatı da tamamen değişir. Siyah İnci, aynı zamanda hayvanlar ve insanlar arasındaki iletişimi ele almıştır. Sevgiyle büyüyen bir atın zaman içinde de aynı uysal davranışlara devam ettiği görülmektedir. Ancak kitapta Zencefil adındaki atın hayatı bambaşkadır.

Zencefil, Siyah İnci’ye göre sevgisiz bir ortamda büyümüştür. Sürekli çalıştırılmış, işkenceler görmüş bir attır. Yani, özgür olması gereken bir at gibi değil sürekli insanlara hizmet etmiştir. Bu esnada birçok şiddetle de karşılaşmıştır. Tüm bu nedenler, Zencefil’in huysuz, asabi bir at olmasına neden olmuştur. Böyle davranışlar sergilediği için diğer atlarında korkulu rüyası olmuştur.

Kitabın konusu, tam da insanların hayvanlara karşı nasıl bir tutum sergilediğiyle alakalıdır. Zaten Anne Sewell, yakalandığı kas hastalığı yüzünden at arabalarıyla taşınmıştı. Atların hayatını ve yaşadığı acıları gözlemleyerek bu eserini kaleme aldı. Yani, Siyah İnci, hayvanların duygu dolu dünyasını bütün çıplaklığıyla gözler önüne seren bir kitaptır. Onların dilsiz olmasının acı çekmedikleri anlamına gelmediğini altını çizerek vurgulamaktadır.

Siyah İnci Kitap Yorumu

Siyah İnci, hayvanlara yapılan zulümleri ve bunlar karşısında hayvanların nasıl hissettiğini anlatıyor. Eser de bunu Siyah İnci’nin ağzından okuyoruz. Biz de hayvanlara uygulanan şiddetin bir at üzerinde ne gibi etkiler bıraktığını anlıyoruz. Eserde birçok konuya değinilmiştir. Örneğin, Zencefil’in yaşadığı hayat yüzünden huysuz bir at olması oldukça önemli bir konudur. Yazarın burada bir hayvana ne kadar kötü davranılırsa, onun da o kadar asabi olabileceğini aktarmak istediğini söylememiz mümkündür.

Siyah İnci ise tamamen uysal ve sahiplerine bağlı bir attır. Ancak modaya ayak uydurmak üzere takılan mengenelerden ve kırbaçlanmaktan büyük bir acı çekmektedir. Yine, ne kadar sahiplerine hizmet etmekten mutlu olsa da özgür olmayı da özlemektedir. Burada insanların hayvanları kendi çıkarları için özgürlükten uzaklaştırdığı anlatılmaktadır. Kırlarda koşup oynamak yerine Pazar günleri dışında sürekli sırtındaki yüklerle ve canını acıtan mengenelerle boğuşmaktadır.

Siz de eseri okuduğunuz da bir hayvanın neler hissettiğini daha iyi anlayabilirsiniz. Çünkü eser, insanın davranışları yüzünden hayvanların nasıl bir duyguya sahip olacağını çok net aktarır. Bu nedenle hayvanların duygularıyla alakalı empati kurmamıza da vesile olmaktadır. Sessiz dostlarımızı daha iyi anlamak için Siyah İnci’yi okumaya mutlaka vakit ayırmanızı öneririz. Siyah İnci eserini mutlaka okumanız gerekir. Aynı zamanda kitabın kısaltılmışı da vardır. Ancak bizim size önerimiz uzun versiyonunu okumanızdır.

Çok daha fazla kitap özeli için Edebiyat kategorimizi takip edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Siyah İnci kitabı kaç sayfa?

Kitabın uzun versiyonu 215 sayfadır. Ancak bu durum yayınevine göre değişiklik gösterebilir.

Siyah İnci'nin ilk sahibi kimdir?

Siyah inci kitabının ilk sahibi Mr. Gordon’dur.

Siyah İnci kitabı kaç yaş için uygundur?

Kitap 6-9 yaş için uygun olsa da çocuklar için kısaltılmış versiyonunu da tercih edebilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir