Sinema

İzlemekten Keyif Alacağınız Tarihi Animeler

tarihi animeler

Türkiye’de ve dünyada gittikçe gelişmekte olan animeler, oldukça geniş ve farklı temalarla beraber izleyicilerinin karşısına çıkmaktadır. Animeler arasında pek popüler olmasa da oldukça sıkı takipçisi bulunan türlerden biri de tarihi animelerdir. İzlemekten keyif alacağınız tarihi animeler listesi ile sizlere bazı küçük önerilerle gelmek istedik.

Listeyi hazırlarken direkt tarihi bir olayı anlatan animeler bulmak oldukça zor oldu. Biz de sizlere tarihi anime önerileri sunarken tarihten bazı bilgiler alan fakat direkt tarihi anlatmadan, sadece bu bilgileri kendi dünyasına harmanlayarak kullanan animeleri hazırladık.

Rurouni Kenshin (Samurai X) – IMDB: 8.5

samurai x
Tarihi animeler listesinde olmazsa olmazlar arasında yer alan bir klasik: Rurouni Kenshin (Samurai X)

Türk kanallarında Kanal D ekranlarında sabah çok erken saatlerde yayınlanan Ruroini Kenshin, özellikle 2000 dönemi çocuklarının adını hatırlamakta zorlandığı animelerdendir. İzlemekten keyif alacağınız tarihi animeler arasında olmazsa olmaz derecede önemli bir yeri olan Rurouni Kenshin, Japon tarihinde ve Japonya kültüründe oldukça büyük yer etmiş olan samurayları konu almaktadır.

Rurouni Kenshin, 1994 yılı ile 1999 yılları arasında Nobuhiro Watsuki tarafından kaleme alındı ve manga olarak raflarda yerini aldı. Manganın sevilmesinin ardından, manganın hikayesini direkt yansıtacak ve neredeyse eşit zamanlarda bitmesi planlanan Rurouni Kenshin animesi ise ise 1996 yılı ile 1998 yılları arasında televizyonda gösterildi. Rurouni Kenshin yayın hayatına çeşitli OVAlar ve sinema filmleri ile de devam etmektedir.

Anime, Japonya tarihinde “Meiji Restorasyonu” olarak adlandırılan dönemde geçer. Bu dönem kraliyete karşı yapılan devrim çalışmalarındaki bir süreci işlemektedir. Rurouni Kenshin, bir Battojutsu ustası olan ve çevresinde bu şekilde ün salmış bir katilin bir daha birini öldürmemeye yemin eden Himura Kenshin’in hikayesini konu almaktadır. Ayrıca anime, kraliyet animeleri arasında tarihe en yakın hikayelerden biri olarak gösterilmektedir.

Kenpuu Denki Berserk – IMDB: 8.7

Kenpuu Denki Berserk
Kenpuu Denki Berserk

İzlemekten keyif alacağınız tarihi animeler listesindeki ikinci animemiz ise izleyen ya da okuyan herkeste farklı duygular oluşturmayı başarmış olan Berserk animesi! İlk olarak Kentaro Miura tarafından çizilen Berserk, Japon tarihindeki karanlık hikayelerden esinlenilmiştir. Tam tür olarak “dark fantasy” olarak adlandırılan Berserk animesi toplamda 1997 ile 1998 yılları arasında 25 bölüm olarak yayınlanmıştır.

Seinen türündeki Berserk, içerisinde yer alan kan ve vahşet gibi durumların yanında işlediği hikayesi ile de pek çok severinin gözyaşlarını dökmüş bir iştir. Bu sebeple de anime severlerin en “özel” olarak gördüğü animelerden biri de Berserk’tür diyebiliriz. Ayrıca Berserk animesinin 2012’den itibaren OVAları, yeni bir serisi ve sinema filmleri de çıkmaya devam etmektedir.

Berserk’teki ana karakterimiz Guts, annesinin henüz ona hamileyken ölmesi ile dünyaya gelmiş ve çevredeki savaşçılar tarafından büyütülmüştür. Oldukça başarılı bir savaşçı olan Guts’ın yolu “Şahinler” isimli bir takımla kesişir ve bu kesişme tüm hayatını etkiler. Berserk animesi, Japonya ve İngiltere tarihinden esintilerin bulunduğu bir tarih fantezisidir.

Vinland Saga – IMDB: 8.8

Vinland Saga
Vinland Saga

Hem tarih hem de animeseverleri için hazırladığımız tarihi anime önerileri listesinin son sırasında ise Vinland Saga yer alıyor. Diğer seriler ile arasındaki en büyük fark ise 2019 yılında yayın hayatına başlayan serinin hala devam ediyor olması. Ülkemizde Netflix üzerinden erişime açık olan Vinland Saga, İskandinav mitolojisi, İngiltere tarihi ile Japon çizgilerini bir araya getiren oldukça harika bir iş!

İlk olarak Makoto Yukimura tarafından 2005 yılında çıkarılan mangasıyla ünlenen Vinland Saga, 2012 senesinde 36. Kondansha Manga Ödülü listesinde “En iyi genel manga” kategorisinde kazandı. Manganın yakaladığı bu başarı ile beraber Vinland Saga, 2019 yılında “En iyi uyarlama anime” dalında da ödülün sahibi oldu.

Yüzyılın başlarında, İskandinav orduları İngiltere’yi kontrolü altına alır. Vinland Saga, zamanın Danimarkalı, diğer adıyla Viking, işgalcilerinin İngiltere’de hikayesini anlatmaktadır. Anime, savaşçı ruhları ve güçleri ile dünyada nam zam Vikinglerin hikayesini oldukça dramatik bir şekilde işler. Hikayenin ana kahramanı ise Vikinglerin onurlu savaşçılarından birinin oğlu olan Thorfinn’dir. Karakterimiz, savaş meydanlarında ve Viking hikayeleri ile büyüyerek tercih etmediği bir yola adım atmaktadır.

Listenin Sonuna Bir Not

JoJo's Bizarre Adventure
JoJo’s Bizarre Adventure

Animeler, izleyicilerine sunduğu “çizgi dünya” sayesinde pek çok alanda oldukça başarılı işler olarak karşımıza çıkar. Listedeki tarihi animeler de bizce hem izlerken keyif alınabilinecek hem de işledikleri konu itibariyle tarihsel pek çok olay hakkında merak uyandırabilecek türden animelerdir. İzlerken keyif alacağınız tarihi animeler listesinde yer alamayan fakat bahsetmekten de hoşnut olacağımız iki anime yer almakta. Bu animeler ise şu şekilde sıralanıyor:

  • JoJo’s Bizarre Adventure: Tam olarak tarihi bir anime sayılmamakla birlikte, tarihi olaylara yaptığı atıflarla JoJo’s Bizzarre Adventure oldukça niş bir iş. İçerisinde rock kültürü ve tarihinden tutun da 1800’lü yılların sonundaki gotik edebiyatı bile içerisinde barındırıyor!
  • Fate Anime Serisi: Tarihi animeler arasındaki yapısı itibariyle en farklı işlerden biri. Fate anime serisi pek çok içeriğiyle beraber tüketilebiliyor. Bunun yanında olaylar ya da mekanlar tarihi yerler değil. Seride direkt ana karakterler mitoloji ve tarihten alınmış karakterler. Bu sebeple tarihi animeler arasında incelenmesi gereken özgün işlerden biri.

Listede yer alamayan iki anime tarihi farklı bir yoldan ele almakta. Tarihi seviyor ve izlemekten keyif alacağınız tarihi animeler arıyorsanız hem listedeki üç tarih ile bezenmiş animeleri hem de listeye girmeyi tarzları sebebiyle kaçırmış son iki animeyi mutlaka izlemelisiniz!

Futbol aşıklarının hoşuna gideceğini düşündüğümüz bir başka anime listesi daha hazırladık: Futbol Animeleri

Sıkça Sorulan Sorular

Kenpuu Denki Berserk Kaç Bölümdür?

1997-1998 yılları arasında yayınlanan anime 25 bölüm sürmüştür.

JoJo's Bizarre Adventure'da Ana Karakter Kimdir?

Seride doğrudan ana bir karakter yoktur ancak sabit olan karakterler, Joestar ailesi üyelerinden oluşmaktadır.

Fate Kaç Seriden Oluşmaktadır?

Fate/Stay Night, Fate/Stay Night: Unlimited Blade Works, Fate/Stay Night: Heaven's Feel Üçlemesi ve Fate/Zero olmak üzere toplamda 4 seriden oluşmaktadır.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir