PsikolojiSağlık

Türkiye’de En Sık Görülen Psikolojik Hastalıklar

Türkiye'de yaşanan corona krizi felaketinin ardından psikolojik rahatsızlıklarda artış olduğu tahmin edilmektedir.
Türkiye’de En Sık Görülen Psikolojik Hastalıklar

Türkiye, yaşadığı hızlı gündem değişiklikleri ve insanının sivri zekasıyla anılan bir ülkedir. Yaşanan bu gündem değişikliği de yaşayan halkın duygusal yapısına fazlaca etki etmektedir. Bunun sonucunda ülkemiz insanına etki eden rahatsızlıklar her geçen gün artsa da, bu konuda maalesef tedavi talep edilmemektedir. Sizlere Türkiye’de En Sık Görülen Psikolojik Hastalıklar listemiz içerisinde, bu rahatsızlıkları detaylı bir şekilde sunuyoruz.

Ülkemiz ve dünyada görülen nadir psikolojik rahatsızlıklar bulunmaktadır. Bunlar hakkında detaylı bilgiye Az Görülen Psikolojik Hastalıklar ve Sonuçları başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de En Sık Görülen Psikolojik Hastalıklar ve Tedavi Yöntemleri

Anksiyete (Kaygı) Bozukluğu

Anksiyete (Kaygı) Bozukluğu
Anksiyete hastalığının günümüz toplumunda anlaşılması oldukça zordur. Her birey anksiyete riski taşımaktadır.

Gündelik hayatta çok fazla kaygılanır mısınız? Bu kaygılarınız sizin gündelik eylemlerinizi olumsuz etkilemeye başladı mı? Kaygılarınızdan ötürü iş hayatınızda ve özel hayatınızda sorun yaşamaya mı başladınız? Eğer bu sorulara yanıtınız evet ise siz de potansiyel bir anksiyete rahatsızısınız. Anksiyete rahatsızı olan kişiler kaygılarına bağlı şekilde; kalp çarpıntısı, baş dönmesi ve nefes alamama gibi durumlar hissedebilmektedir. Panik atak hastalığıyla fazlasıyla karıştırılan anksiyete, panik atağa nazaran daha hafif geçtiğini söylemekte fayda olacaktır. Tedavisi için psikoterapi ya da ilaç kullanılabilmektedir.

Tükenmişlik Sendromu

Tükenmişlik Sendromu
Tükenmişlik sendromu, her yaştan kişide görülebilir.

Belirli bir noktada enerjinizin tükendiğini ve hiçbir eylem yapacak gücü kendinizde bulamadığınız oluyor mu? Stresli ve sürekli baskı unsurları olan bir durumda kendinizi hissediyorsanız, tükenmişlik sendromunda olmanız muhtemeldir. Tükenmişlik sendromu, yoğun bir iş hayatı ve travma yaşayan kişilerde daha sık görülmektedir. Sendroma yakalanan kişilerde başaramamışlık hissi, enerji yetersizliği, sürekli oluşan bitkinlik ve isteksizlik görülür. Bu yüzden de sinsi bir şekilde ilerleyerek, hayatınızın daha da anlamsız hale gelmesine sebep olur. Bir birey olarak kendi benliğinizin yetersizliği içerisinde acı çekebilirsiniz. Antisosyallik gibi yan etkileri de bulunan bu rahatsızlık için psikoterapi ya da ilaç tedavisi gerekebilir. Ancak doktor tavsiyesi dışında herhangi bir uygulama yapılmamalıdır.

Türkiye’nin en iyi Sosyal Psikologları arasında gösterilen Çiğdem Kağıtçıbaşı ve çalışmaları hakkında detaylı bilgileri Vikipedi sayfasından okuyabilirsiniz.

Narsist Kişilik Bozukluğu

Narsist Kişilik Bozukluğu
Narsist bir kişi, hayatındaki öncelikleri her zaman kendi doğrularına göre belirler.

Narsist kişilik bozukluğu hakkında ilk olarak, narsist kişilik bozukluğuna sahip kişilerin bu hastalığı kesinlikle kabul etmediğini bilmek gerekir. Narsist kişiler genellikle kendilerinin çok önemli olduğunu düşünürler. Bununla birlikte eylemlerinin, dünya üzerindeki yerlerinin diğeri insanlardan daha üstün olduğu yanılgısına kapılırlar. Empati yetkinlikleri ortadan kalkar ve sadece kendi doğrularıyla yaşarlar.

Antisosyal Kişilik Bozukluğu

Antisosyal Kişilik Bozukluğu
Antisosyal bireyler genellikle teknolojik aletlerine bağımlı hale gelirler.

Günümüzde oldukça sık rastlanan antisosyal kişilik bozukluğu, kişinin toplumdan uzaklaşarak yalnızlaşmasına sebep olan bir hastalıktır. Sosyopati olarak da adlandırılan rahatsızlık, kişinin hayatını maalesef olumsuz yönde etkilemektedir.

Bipolar Bozukluk

Bipolar Bozukluk
Bipolar bozukluk yaşayan bireyler gündelik hayatlarında büyük travmalar yaşamaktadır.

Duygusal olarak tutarsızlığa sebep olan bipolar bozukluk, kişinin depresif ve manik dönemler arasında sıklıkla yer değiştirmesine sebep olur. Olmadık yerde mutlu hissedebilir ve durup dururken mutsuzluğa yenik düşebilirsiniz. Nörolojik bir rahatsızlık olan bipolar bozukluk tedavisi almak için psikiyatristlerden yardım alabilirsiniz.

Buna ek olarak Çoklu Kişilik Bozukluğu rahatsızlığını da örnek gösterebiliriz. Çoklu kişilik bozukluğunun insan hayatında oluşturduğu olumsuz etkileri ve hastalık hakkında yaptığımız incelemeyi siz de bağlantı linkinden takip edebilirsiniz. Türkiye’de en sık görülen psikolojik hastalıklar içerisinde yer alan hiçbir hastalık içerisinde yer almamaktadır.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir