SinemaNe, Ne Değildir?

Tüm Zamanların En İyi 7 Çizgi Filmi

tüm zamanların en iyi 7 çizgi filmi

Geçmişe özlem duyanlar, içindeki çocukla zaman geçirmek isteyenler için sizlere “Tüm Zamanların En İyi 7 Çizgi Filmi” başlığında eskimeyen, dünyanın her yerinde tekrar tekrar izlenilen çizgi filmleri listeledik. 1930’lar ile başlayan listemiz, 1990’lar ile sona erdi. Böylece eskimeyen, en sevilen çizgi filmlerin hayatımızdaki yerini tekrar görme fırsatı yakaladık. Siz de bu keyifli dünyaya göz atmak, kaçırdıklarınızı izlemek için listemize göz atabilirsiniz. Keyifli izlemeler!

Çocukluğumuzun kurtarıcısı, bazen en güzel anılarımızın sebebi bazen de tekrar tekrar döndüğümüz çizgi filmler, her dönem popülerliğini korur. Pek çoğumuz için çizgi filmler yalnızca çocukluk dönemi için değildir. Gençliğimizde de yetişkinliğimizde de çizgi filmlerin tadını çıkarabilir, hayatın en masum döneminde kurduğumuz dünyalara geri dönebiliriz. İçimizdeki çocuğu tekrar görmek, keyifsiz anlarımıza neşe katmak için sık sık sevdiğimiz çizgi filmlere döneriz. Pazar sabahları kahvaltıda, geçmişi hatırlamanın sevinciyle tekrar tekrar çizgi film açarız. İşte bu çizgi filmlerden aklımızda kalan en iyi 7 tanesi…

Ağaçkakan Woody

Ağaçkakan Woody
Ağaçkakan Woody

Ağaçkakan Woody, listenin en yaşlı üyesi olarak kalbimizde ayrı bir yer taşıyor. Ünlü ağaçkakanın tarihi Amerika’da 1938 yılına kadar uzanıyor. Bu dönemde talep gören çizgi seri, kısa bir zaman içinde Universal Studios tarafından fark edilerek bünyesine katılıyor. Türkiye’de 1980’lerde televizyonda yayınlanan Ağaçkakan Woody’nin gülüşü halkın çoğunluğu tarafından hala kolaylıkla hatırlanıyor.

Ağaçkakan Woody, seri bittikten sonra dahi televizyonlarda tekrar tekrar gösterildi. Bugün ise bölümlerin çoğuna internetten ulaşmak mümkün.

Taş Devri

Taş Devri
Taş Devri

Çizgi filmlerden söz edip de Taş Devri’ni anımsamamak elde değil. Taş Devri hayatımızda o kadar büyük bir yer kaplamış ki, birçoğumuz için sanki dün yayınlanmış gibi. Öte yandan bu çizgi filmin yayın tarihi 1960! Taş Devri, 1960-1966 yılları arasında Amerika kanallarında yayınlandı. 166 bölümlük bu serinin Türkiye’de gösterilmesi daha geç olsa da yayın hayatına başladığı günden itibaren büyük bir ilgi ile karşılandı.

Hayatımıza Çakmaktaş ve Moloztaşları sokan Taş Devri; her izlediğimizde farklı bir detayını fark ettiğimiz, yüzümüzde bir gülümseme olmadan izleyemediğimiz bir klasik olarak 2021 yılında dahi popülerliğini koruyor.

Garfield

Garfield
Garfield

Garfield’ın hem karikatür hem de çizgi dizi alanında ayrı bir yeri var. Jim Davis’in yarattığı Garfield karakteri öyle derinlikli bir hale gelmiş ki, karakterin kişilik özellikleri kendisi ile özdeşleşmiş durumda. Bugün dahi tembellik, ironi, oburluk özelliklerini Garfield ile hatırlayabiliyoruz. 1978 yılında yayın hayatına başlayan Garfield’ın yıllar boyunca çeşitli uyarlamaları yapıldı.

Bir şeyler atıştırırken, kahve molasında ya da yolda size eşlik edebilecek Garfield bölümlerinin keyfinizi yerine getireceğine eminiz.

Şirinler

Şirinler
Şirinler

Aslında hepimizin kendine bir yer bulduğu Şirinler köyü, adeta bir rüya. Gargamel hariç tabi. Kimimiz obur şirinle, kimimiz gözlüklü şirinle bağ kurabilirken; bir çoğumuz minik arkadaşlarımızın başına bu sefer ne gelecek endişesi ile izliyoruz. Bu nedenle Şirinler tüm zamanların en iyi 7 çizgi filmi arasında yer almaya hak kazanıyor.

Şirinler’in izleyici ile ilk buluşma tarihi 1981. Üzerinden yıllar geçmiş olsa da 2000li yıllarda dahi uyarlamaları, oyuncakları ve tekrarları ile karşılaşıyoruz. Bu durum da bizlere Şirinler’in ne kadar başarılı bir yapım olduğunu kanıtlar nitelikte.

Ay Savaşçısı

Ay Savaşçısı
Ay Savaşçısı

Tüm zamanların en iyi çizgi filmlerinden söz ederken bu listeye Japon yapımı bir animenin girmemesi absürt olur. Ay Savaşçısı, pek çoğumuzun anime çizgi filmler ile ilk tanışması. Özellikle 90 kuşağının hayatında büyük bir yeri olan yapım, bugün dahi en çok aratılanlar listesinde yerini almayı başarıyor.

1991 yapımı Ay Savaşçısı, 14 yaşındaki Usagi ve kedisi Luna’nın hikayesi ile başlıyor. Bölümler ilerledikçe Mars, Merkür ve diğer gezegenlerin savaşçıları da eklenerek büyülü bir bütünü oluşturuyorlar. Mitoloji havası ile, kahramanlarımızın tatlı şapşallıkları birleşince ortaya unutulmaz bir çizgi dizi çıkıyor. Ay Savaşçısı, Batı ülkelerinde en çok takip edilen Japon yapımı olarak da bilinmektedir. Henüz izlemeyen çizgi film severlere tavsiyemiz, Ay Savaşçı’sını kaçırmamaları.

Afacan Louie

Afacan Louie
Afacan Louie

Afacan Louie, listenin büyük bir kısmına göre yakın bir tarihte hayatımıza girdi. Bu çizgi filmi hiç izlememiş olanlar bile Afacan Louie’yi görünce tanımakta. Türkiye televizyonlarında çok ilgi gören bir çizgi filmin kahramanı olan Louie, kalbimizi ısıtan bir karakter. Aile sıcaklığını ekrandan dahi hissettirebilen çizgi filmin ünlü replikleri hala pek çoğumuzun aklında. Louie’nin ailesi ile olan ilişkisi, arkadaşlarıyla atıldığı maceralar ve anti kahramanımızla gelişen ilişkisi izlemeye değer bir hikâye ortaya koyuyor. Ayrıca çizgi filmi izlemiş olanlarımızın aklına ne zaman askerlik anısı anlatılsa, Louie’nin babası Andy Anderson gelmeye devam ediyor!

402 Numaralı Sınıf

402 Numaralı Sınıf
402 Numaralı Sınıf

402 Numaralı Sınıf, listemizin en genç üyesi. 199-2002 tarihleri arasında yayınlanmış olan çizgi film; önce Fox Kids sonrasında ise Jetix’in en sevilen çizgi filmlerinden biri olmuştur. Sınıfımızda her çeşit karakterden öğrenciye rastladığımız, kimi zaman güldüren kimi zamansa düşündüren hikâyeler izlediğimiz bir yapım olarak karşımıza çıkmaktadır.

Vinnie ve Jessie ikilisi, Nancy’nin Penny hayranlığı ve elbette ki Polly ile anımsadığımız çizgi film, her yaştan çizgi film severin ilgisini çekebilecek bir eğlence sunuyor.

Çizgi filmler kadar eğlenceli olabilen bir diğer şey ise komedi filmleridir. Eğer siz de böyle düşünüyorsanız Tüm Zamanların En İyi Komedi Filmleri listemize de göz atabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir