Ne, Ne Değildir?

Türkiye’nin En Yüksek 20 Gökdeleni  

Türkiye'nin en uzun gökdelenleri

Dikey mimari denilen gökdelenler, tüm dünyada kabul görmüş ve şehirlerin siluetlerinde yer edinmeye başlamış yapılardır. Yüksek katlardan oluşan devasa büyüklükte inşa edilen bu yapılar, ülkeler ve firmalar arasında bir yarış haline gelmiş, en yüksek binaya sahip olmak bir prestij olarak değerlendirilmeye başlanmıştır. Bir noktada bu yarışın sonucu olarak inşa edilen gökdelenler, uzunluk olarak sürekli artmakta ve farklı donanımlara sahip olmaktadır. Ülkemizde de çok sayıda gökdelen mimarisi örneklerini görmek mümkün. Türkiye’nin en yüksek 20 gökdeleni hangileri merak ediyorsanız, yazımızı keyifle okuyabilirsiniz.

Türkiye’nin En Yüksek Gökdelenleri

İnşaat sektörünün farklı teknolojiler kullanarak inşa ettiği gökdelenler, çelik taşıyıcılardan oluşmaktadır. Her yıl yenileri inşa edilen gökdelenler, modern mimarinin çağımızdaki simgesi haline gelmiştir. İş yeri, ofis, konut gibi tüm birimleri bulunduran bu yapılar, kompleks halinde planlanıp inşa edilmektedir. Ülkemizde de birçok örneği bulunan gökdelenlerin, en yoğun olduğu şehrimiz İstanbul’dur.

Özellikle cephe tasarımı olarak mimari anlamda zenginleşen gökdelenler, mühendislik ve mimarlık alanlarının mekânsal yaklaşımları ve çarpıcı tasarımları ile oldukça yaygın hale gelmektedir. Gelişen yapı teknolojileriyle birlikte bu modern yapılar kentlerimizde yer bulmakta, gelecekte daha da artması beklenmektedir. Türkiye’nin en yüksek 20 gökdeleni ve uzunlukları şöyle sıralanmaktadır:

Skyland İstanbul

Skyland İstanbul

Skyland İstanbu; İstanbul’un Sarıyer ilçesinde bulunan ve ikiz kulelerden oluşan, inşası 2017 yılında tamamlanmış en yüksek gökdelendir. İkiz tip gökdelen olarak inşa edilen Skyland, 293 metre uzunluğa sahiptir. İstanbul ve Türkiye’nin en yüksek, Avrupa’nın ise sekizinci en yüksek yapısı olan Skyland İstanbul, 65 katlıdır.

Eroğlu Gayrimenkul tarafından projelendirilen ve mimarı Peter Vaughan tarafından kompleks bir şekilde tasarlanan bu gökdelen; 830 adet konut, 500 adet ofis alanı, 300 oda ve 550 kişilik bir konferans salonu içermektedir. Ayrıca beş yıldızlı uluslararası bir otele de ev sahipliği yapan Skyland İstanbul, tasarımı ile şehrin siluetine çarpıcı bir hava katar.

Metropol İstanbul

Metropol İstanbul

Metropol İstanbul, yapımı 2018 yılında tamamlanmış olan ve İstanbul’da bulunan Türkiye’nin 2. en yüksek gökdelenidir. Dünyaca ünlü gökdelen olan Burj Khalife’yi tasarlayan Hyder Mühendislik tarafından yapılmış olup mimari tasarımı RMJM’a aittir. Metropol İstanbul, 280 metre yüksekliğe sahiptir ve 58 kattan oluşur. Kompleks bir yapı olan bu gökdelen içerisinde; alıveriş merkezi, yaşam ve eğlence merkezi, 400 metre uzunluğunda bir alışveriş caddesi, konut ve ofis alanları gibi birçok birimi bulundurmaktadır.

Sapphire

Sapphire

Sapphire, Türkiye’nin 3. en yüksek gökdelenidir. İstanbul’da bulunan ve 2018 yılına kadar Türkiye’nin en uzun binası unvanını elinde bulunduran bu gökdelen, 54 katan ve 255 metre uzunluğa sahiptir. Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından tasarlanmış ve 2011 yılında yapımı tamamlanıştır. Cephe mimarisiyle oldukça dikkat çeken bu yapıda ofis, dükkân, restoran, AVM ve konutlar yer alır.

Nurol Life

Nurol Life

İstanbul’da bulunan ve yapımı 2018 yılında tamamlanan Nurol Life, Türkiye’nin en yüksek 4. gökdeleni unvanına sahiptir. Mimar Hakan Kıran tarafından tasarlanan bu gökdelen, tek kuleden oluşmaktadır. Konum olarak Türk Telekom Arena Stadı’nın yanında bulunan ve 220 metre uzunluğunda olan gökdelen 50 kattan oluşur. Nurol Life bünyesinde; konut, ofis ve havuz gibi birçok birimi içermektedir.

Mistral İzmir

Mistral İzmir

Mistral İzmir; 48 katlı, 216 metre uzunluğa sahip ve Türkiye’nin en yüksek 5. binasıdır. Mimarları Bora Şahbazoğlu ve Tümay Türkmen Tara tarafından tasarlanmış olan bu gökdelen, 2017 yılında tamamlanmıştır. İzmir’in en yüksek binası unvanını taşıyan Mistral, içerisinde bulundurduğu ofis, konut ve iş merkezlerinden oluşmaktadır.

Spine Tower

Spine Tower

İstanbul Maslakt’a bulunan Spine Tower, Türkiye’nin en yüksek 6. binasıdır. Tasarımı ile birçok ödül alan bu gökdelen, Soma Holding tarafından yapılmıştır ve mimarı Murat Kader’dir. 47 kattan oluşan ve 202 metre uzunluğa sahip olan yapı; ofis, rezidans, alışveriş alanları ve restoranları içermektedir. İstanbul’un dikkat çekici yapılarından olan Spine Tower, çevre duyarlı tasarımı ile Leed Gold Sertifikası almış bir gökdelendir.

Folkart Towers

Folkart Towers

Folkart Towers, İzmir’de bulunan ve 200 metre uzunluğa sahip olan Türkiye’nin en yüksek 7. gökdelenidir. 46 kat olarak tasarlanan ve 2 ikiz kuleden oluşan Folkart Towers, Yağcıoğlu Mimarlık tarafından tasarlanmış olup 2014 yılında tamamlanmıştır. 27.000 m² arsa üzerine planlanan ve 150.000 m²’lik kapalı inşaat alanından oluşan bu gökdelen; alışveriş alanları, spor merkezleri, rezidans ve ofis gibi birimleri içermektedir.

Anthill Residance

Anthill Residance

İstanbul’da bulunan Anthill Residance, 54 kattan oluşan ve 195 metre uzunluğa sahip olan Türkiye’nin en yüksek 8. gökdeleni unvanına sahip yapıdır. İki kuleden oluşan ve Peker Holding tarafından projelendirilen Anthill Residance, 2014 yılında tamamlanmıştır. Konut kulesi dışında sosyal tesisler, alışveriş mekanları ve ofislerden oluşan bu gökdelen, farklı birimleri içerisinde barındırmaktadır.

Point Bornova

Point Bornova

Point Bornova, İzmir’de bulunan ve kompleks şekilde tasarlanan Türkiye’nin 9. en yüksek gökdelenidir. 2017 yılında yapımı tamamlanan bu yapı, 50 kata ve 193 metre yüksekliğe sahiptir. Hem konut hem de alışveriş merkezi olarak planlanan ve 260.000 metrekare kapalı alan içeren Point Bornova, DerinYeşil Mimarlık ve Danışmanlık tarafından tasarlanmıştır. Özellikle İzmir’in sosyal tüm donatılarına cevap veren bir yapıda olan bu gökdelen; konut, alışveriş merkezleri, dükkanlar, sosyal tesisler, ofis gibi birçok birimi barındırmaktadır.

Meridian Grand Tower

Meridian Grand Tower

Meridian Grand Tower, Türkiye’nin ilk yeşil karma konut projesi olarak inşa edilmiş en yüksek 10. gökdelendir. 2013 yılında, İstanbul’da inşası tamamlanan bu gökdelen, 61 katlı ve 192 metre uzunluğundadır. Tasarımı RMJM Mimarlık şirketine ait olan Meridian Grand Tower, çevreci yaklaşımıyla birçok ödüle layık görülmüştür. Sürdürülebilir mimarlık anlamında öncü olan bu gökdelenler, 5 konut blok ve 3 yatay ofisten oluşarak toplam 410.000 m² inşaat alanına sahiptir. İçerisinde birçok birim bulunduran bu yapı, ofis ve konut olarak ön plana çıkmaktadır.

Rönesans Tower

Rönesans Tower

Rönesans Tower; İstanbul’da, 186 metre yüksekliğe sahip ve Türkiye’nin en yüksek 11. gökdelenidir. 2014 yılında yapımı tamamlanan ve 40 kattan oluşan bu gökdelen, cephe tasarımı ile dikkat çeker. İstanbul’un Anadolu yakasında yer alan yapı Ataşehir’de toplam 13.810 m² üzerine konumlanmıştır. Yapının tasarımını FxFowle Mimarlık yapmıştır ve gökdelen, yapı iş merkezi olarak hizmet vermektedir.

One Tower

One Tower

One Tower, 2016 yılında Ankara’da yapımı tamamlanan Türkiye’nin en yüksek 12. gökdelenidir. 42 kattan oluşan ve 185 metre uzunluğa sahip olan bu gökdelen, mimari tasarım olarak Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından planlanmıştır. Toplam 9000 inşaat alanından oluşan bu yapı; rezidans, AVM ve sosyal alanlardan oluşmaktadır.

İş Kuleleri

İş Kuleleri

İş Kuleleri, İstanbul’un Levent ilçesinde bulunan ve yapımı 2000 yılında tamamlanan Türkiye’nin en yüksek 13. gökdelenidir. 3 blok halinde yükselen iş kuleleri, 52 kattan oluşur ve 182 metre uzunluğundadır. Tekeli-Sisa Mimarlık tarafından tasarlanan ve en eski gökdelenlerden sayılan İş Kuleleri, Türkiye İş Bankası’na aittir. Aynı zamanda ofisleri yanında içerisinde; tiyatro salonları, sanat galerileri, restoranlar ve alışveriş merkezi bulunmaktadır.

Andromeda Gold

Andromeda Gold

İstanbul’da 2013 yılında inşa edilen Andromeda Gold, 181 metre uzunluğu ile Türkiye’nin en yüksek 14. gökdelenidir. 52 kattan oluşan ve farklı mimari yapısıyla dikkat çeken bu gökdelen, Mimar Tuncay Çavdar tarafından tasarlanmış olup Ağaoğlu tarafından projelendirilmiştir. Daire, ofis, sosyal tesislerden oluşan Andromeda Gold, 2000 metrekare toplam alan içermektedir.

Ege Perla

Ege Perla

Ege Perla, 2016 yılında inşası tamamlanmış olan ve İzmir’de bulunan Türkiye’nin en yüksek 15. gökdelenidir. 46 kata sahip olan ve 181 metre uzunluğunda olan Ege Perla, 124.500 metrekare toplam alan içermektedir. Modern mimari izleri taşıyan dış cephesi, estetik bir görünüm sunmaktadır. Mimar Emre Arolat tarafından tasarlanan yapı, alışveriş alanları, ofisler, konut ve sosyal alanlardan oluşmaktadır.

Palladium Tower

Palladium Tower

Palladium Tower, İstanbul’un Ataşehir ilçesinde bulunan ve 180 metre uzunluğa sahip olan, Türkiye’nin en yüksek 16. gökdelenidir. Yapımı 2014 yılında tamamlanan ve 43 kattan oluşan bu gökdelen, toplam 99.000 metrekare inşaat alanı içermektedir. Ofis binası olarak kullanılan Palladium Tower, modern mimari çizgileri ile cephe tasarımında ön plana çıkmaktadır.

Mertim Ticaret Merkezi

Mertim Ticaret Merkezi

Mertim Ticaret Merkezi, 1983 yılında yapımı Mersin’de tamamlanmış olan ve Türkiye’nin en eski gökdelenleri arasında yer alır. Bugün ise 17. en yüksek yapısıdır. Mimarı Cengiz Bektaş olan ve 170.000 metrekare toplam alana sahip bu gökdelen, 177 metre uzunluğu ile 2000 yılına kadar Türkiye’nin en yüksek binası kabul edilmiştir. Mertim Ticaret Merkezi, 52 kattan oluşmakta ve işlev olarak ofis ya da otel olarak kullanılmaktadır.

Akasya Tower

Akasya Tower

Akasya Tower, 2014 yılında İstanbul’da inşa edilmiştir ve 55 kattan oluşur. En yüksek gökdelenler sıralamasında 18. sıradadır. 173 metre uzunluğu ile kompleks şekilde tasarlanan bu yapı, 66 adet farklı konut tipi bulundurmaktadır. Toplam 100.725 metrekare inşaat alanı üzerine kurulu olan Akasya Tower içerisinde; konut, ofis, dükkân, alışveriş alanları, sosyal tesisler ve koru olarak oluşturulan geniş peyzaj alanları barındırmaktadır.

Şişli Plaza

Şişli Plaza

Şişli Plaza, 2007 yılında İstanbul Şişli’de inşa edilmiştir. Türkiye’nin en yüksek 19. gökdeleni unvanına sahip bu yapı, 46 kattan oluşmaktadır. Uzunluğu 171 metre olan gökdelen, Yapı Merkezi tarafından planlanmıştır. Şişli Plaza; konut, ofis, ticaret merkezlerini içerisinde bulundurarak toplam 104.444 metrekare inşaat alanına sahiptir.

River Plaza

River Plaza

River Plaza, 2014 yılında İstanbul’da inşa edilmiştir. 38 kattan oluşan ve 170 metre uzunluğa sahip olan bu gökdelen, Türkiye’deki en yüksek 20. gökdelendir. Levent ilçesinde bulunan River Plaza, taşırım olarak B+H Architecture imzası taşımaktadır. Otel ve alışveriş merkezi olarak yoğun hizmet veren gökdelen; konut, ofis, iş merkezi olarak da birimler içermektedir.

En’leri merak eden biriyseniz, sizin için güzel bir yazımız daha var: Dünya Üzerinde En Küçük ve En Büyük Ülkeler

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir