Edebiyat

Üç Kız Kardeş Kitap Özeti, Karakterleri ve İncelemesi 

Üç Kız Kardeş Kitap Özeti, Karakterleri ve İncelemesi

Üç Kız Kardeş kitap özeti ile sizlere özel bir kitaptan bahsetmek istiyoruz. Kitap, İclal Aydın tarafından yakın dönemde yazıldı. Kız kardeşlerin ve diğer aile üyelerinin hayatlarına odaklanması ve bizlerle paylaşması, kendimize ait tanıdık duygular bulmamızı sağlıyor. Hikâye, Ayvalık’ın muhteşem doğasından detaylarda içermekte.

Üç Kız Kardeş Kitap Özeti

Üç Kız Kardeş Kitap Özeti, Karakterleri ve İncelemesi
Kitabın ana teması üç kız kardeşlerin ailesi ve çevresiyle ilişkisi üzerine…

Türkan, Dönüş ve Derya üç kız kardeştir. Kardeşlerin birbirleri ve çevrelerindeki insanlarla ilişkileri, kitabın ana hatlarını oluşturuyor. Kardeşlerin anne ve babasının yaşadıklarını ve duygularını da kitap içerisinde detaylı olarak görebilirsiniz.

Farklı karakterlere sahip insanların kardeş bile olsalar olaylar karşısında gösterdikleri tavırlar oldukça değişik olabiliyor. Bir de bu kardeşlerin birbirinden ilginç hayalleri varsa, bu değişiklik kendini daha çok belli ediyor.

Kızların annesi Nesrin Hanım öğretmendir, babaları Sadık Bey ise PTT’de müdürlük yapmaktadır. Büyük kızıyla birlikte Eskişehir’de yaşayan aile, annenin ikinci çocuğa hamile kalmasının ardından Ayvalık’a taşınmayı tercih eder. Ortanca çocuk Dönüş doğar ve ardından Derya dünyaya gelir.

Üç Kız Kardeş kitap özeti içinde göreceğiniz üzere küçüklüğünden beri prenses gibi yetiştirilen Türkan, liseyi bitirip Ayvalık’ın en zengin ailelerinden birinin oğluyla evlenir. Ancak kocası sürekli iş seyahatlerine çıkmakta ve eve çok az gelmektedir. Sonradan anlaşılır ki evlilikleri iyi gitmemektedir. Uzun zaman sabır gösteren Türkan’ın çocuğu olur. Çocuğu olduktan sonra annesi vefat eder. Geride bazı sırların kalmış olması, Türkan’ın vicdan muhasebesi yapmasına sebep olmuştur.

Ortanca kardeş Dönüş, yıllarca içinde yaşattığı bir aşka sahiptir: Serdar. Aslında Serdar da ona aşıktır ancak yıllarca birbirlerine ulaşamamışlardır. Çünkü Serdar Ankara’ya giderek tıp eğitimi alır. Eğitim süresince Dönüş’ü düşünüp ona mektuplar yazmış olsa da ondan cevap alamamıştır.

En küçük kardeş Derya ise İstanbul’da mimarlık okumaya gider. Derya erkek çocuğu gibi başına buyruktur. Ablalarından oldukça farklı bir karaktere sahiptir. Ancak en sonunda o da gönlünü birine kaptırmıştır. 

Türkan ve Derya evlidir ancak Dönüş için bulunan kısmetler hiçbir zaman sonuca bağlanmamıştır. En sonunda halası, Serdar ile Dönüş’ü buluşturur. Birbirlerine olan aşkları artık herkes tarafından bilinir hale gelir.

Zorlu Bir Hayat

Türkan genç yaşta yaptığı evliliğinde asla mutlu olamamıştır. Kocasıyla olan sorunlarını aşamadan, kaynanasından gördüğü eziyetler onu bıktırmıştır. Sabır gösterse de yıllarca hiçbir sonuç alamamıştır. Kocası da çeşitli eziyetler, çapkınlıklar ve kötülükler yapar. Kaynanasının dayakları ve kocasının kötü karakteri boşanmasına sebep olur.

Çocuğunu da alıp evi terk eder. Bir süre sonra mutlu bir evlilik gerçekleştirecektir. Bu sırada kardeşi Derya da iş hayatına çok vakit ayırmakta ve eşini ihmal etmektedir. Eşi onu aldattığı yönünde bir yalan söyleyerek karısının ilgisini çekmeye çalışmıştır. Diğer kardeşleri Dönüş ise kötü bir hastalığa yakalanacaktır.

Üç Kız Kardeş Kitap İncelemesi

Üç Kız Kardeş Kitap Özeti, Karakterleri ve İncelemesi
Kitap, İclal Aydın’ın en sevilen eserlerinden biri…

Üç Kız Kardeş kitap özeti itibariyle incelendiğinde yazar İclal Aydın’ın başarılı bir yazım dili kullandığı görülüyor. Diğer kitaplarında sizi saran duyguları bu kitapta da bulabiliyorsunuz. Türk aile yapısının hem iyi yanlarını hem de kötü yanlarını görebilirsiniz. Özellikle gelinlerin yaşadığı baskı yüksek düzeyde görülüyor. Zenginlik ve çeşitli hırslar sebebiyle vicdan sorunları yaşayanların kadınlara verdiği zararı açık şekilde okuyabilirsiniz.

Aynı ailede yetişmelerine rağmen kardeşlerin birbirinden ne kadar farklı olduklarını görebiliyoruz. Bir kardeş sadece evlenmek isterken bir diğeri başarılı bir eğitim hayatı sonrası kendi ayakları üzerinde durabiliyor.

Üç Kız Kardeş kitap özeti bile bize gösteriyor ki; hayattan istediklerimiz için susarak beklemek pek fayda sağlamıyor. Elbette bazı gelenekler ve toplum baskıları sizleri yönlendirse de biraz kendinizi düşünmek ve çaba göstermek en azından sağlığınız için yarar sağlayabilir.

Üç Kız Kardeş Karakterleri

Üç Kız Kardeş kitap özeti ile farklı yönleriyle üç kız kardeşi, ailesini ve eşleriyle ilişkilerini okuyabilirsiniz. Kitapta yer alan karakterler hakkında bilgi vermemiz gerekirse;

  • Türkan: En büyük kardeş. Küçüklüğünden beri hassas bir prenses gibi yetiştiriliyor. Hep evlilik odaklı bir yaşantısı var. Çok istediği evliliği gerçekleştiriyor ancak işler hiç istediği gibi gitmiyor.
  •  Dönüş: Romantik ve duygusal bir karaktere sahip olan ortanca kardeş. Yıllarca platonik bir aşkı içinde yaşıyor. Ancak sonradan öğreniyor ki aşkı karşılıksız değil.
  • Derya: Diğer kardeşlerine göre ayakları daha sağlam yere basan güçlü bir karakter. İş hayatındaki başarısı evliliğine olumsuz yansıyacak olsa da bu durumu iyi yönde düzeltmeyi başarıyor.
  •  Nesrin Hanım ve Sadık Bey: Kızların anne ve babası. Çocuklarının mutluluğu için çaba gösterseler de onların kendi kaderlerini yaşamalarına engel olamıyorlar.
  • Rüçhan Hanım: Türkan’ın kaynanası. Kötü bir insan olan bu kadın Türkan’a çok eziyet ediyor.
  • Ayrıca Somer Türkan’ın çapkın ve kötü kocasıdır. Serdar Dönüş’ün, Erdem ise Derya’nın eşidir. 

Son dönemin ses getiren kitaplarından Üç Kız Kardeş hakkında öne çıkan detayları paylaştık. Televizyon ekranlarında da aynı isimli dizi ile izleyicilerle buluşan bu eser, yakın dönem romanları içinde beğenilen hikayeler arasında yer alıyor. Kitap özet ve analizleri okumaktan keyif alıyorsanız, yazbuz.com sitemiz ayrıcalığıyla daha fazlasına ulaşabilirsiniz.

Kitaplara meraklı mısınız? Momo kitap özeti için tıklayın!

Sıkça Sorulan Sorular

Üç Kız Kardeş Konusu Gerçek mi?

İclal Aydın ile gerçekleştirilen bir röportajda bu soru yanıt buldu. Kitabın tamamen kurgusal olduğunu belirten yazar gerçek kişileri yansıtmadığını söyledi.

Üç Kız Kardeş Neyi Anlatıyor?

Bir ailenin başından geçenleri anlatan kitap, acılar yaşasalar da mutluluğa giden yolda verdikleri emekleri konu ediniyor. Kolay elde edilmeyen istekler için verilen çabaları ve sabrı kitap içinde görebilirsiniz.

Üç Kız Kardeş Kitabı Kaç Sayfa?

2018 yılında yazılan kitap, toplam 372 sayfadan oluşmaktadır. Kitap özetini ise yazbuz.com üzerinde okuyabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir