Sinema

Wolyn (Hatred) Filmi Konusu, Oyuncuları ve Analizi

Wolyn (Hatred) Filmi Konusu, Oyuncuları ve Analizi

Wolyn filmi, 2016 yılında vizyona girdiğinden bu yana izleyiciler tarafından çok fazla eleştirildi. Bu durumun nedeni, filmdeki savaş sahnelerinin oldukça etkileyici çekilmesi. Öte yandan bu durumun yönetmen ve oyuncular için aslında ne kadar başarılı bir durum olduğu düşünülüyor. Biz de çok fazla konuşulan Wolyn film konusu ve film hakkındaki diğer detaylarla alakalı bir içerik hazırlamaya karar verdik. Hazırsanız başlayalım!

Wolyn (Hatred) Film Konusu

Wolyn (Hatred) Filmi Konusu, Oyuncuları ve Analizi
Wolyn konusuyla son yılların en etkileyici yapımları arasında yerini aldı.

Wolyn filmi, 2. Dünya Savaşı’nı konu alan filmler arasında yer alıyor. Sene 1939’da Zosia isimli Polonyalı genç bir kadın, Ukraynalı Petro’ya aşık olur. Ancak bu aşkın bir sınavdan geçmesi gerekir. Zosia’nın babası, onu zengin olduğu için Skiba ile evlendirir. Genç kadın, hem sevdiğinden uzaktadır hem de savaşın başlamasıyla mücadele etmek zorunda kalır.

Düğünden sonra Zosia’nın eşi, Almanya ve Polonya arasındaki savaştan dolayı orduya katılır. Zosia, böylece tamamen yalnızdır. Bir yandan etnik kimliklerinden dolayı ortaya çıkan sorunlar vardır. Köyde Ukraynalılar, Yahudiler ve Polonyalılar hep birlikte yaşar. Ancak tahmin edebileceğiniz gibi bu durum, çok büyük gerginliklere neden olur.

Polonya’ya ilk olarak SSCB askerleri girer ve bu aileyi sürgüne göndermeye çalışırlar. Ukraynalı Petro, birçok mücadele vererek Zosia’yı ve çocuklarını sürgünden kurtarır. Fakat rüşvet için çaldığı votkalardan dolayı genç adamı öldürürler. Bu sırada Zosia, Ukraynalı sevgilisinin bebeğini taşıyor. Köye gidiyor ve çocuklarıyla birlikte hayat kurmaya çalışıyor.

Skiba Geliyor

Yıl 1941’e geldiğinde Naziler, Polonya’yı işgal eder. Nazi askerleri, köyde bulunan tüm Yahudileri katletmeye başladığında kadın buna dayanamıyor. Büyük bir mücadele vererek köydeki Yahudileri kurtarmaya çalışıyor. Fakat durum, pek istediği gibi ilerlemiyor ve Yahudiler öldürülüyor.

Zosia’nın kocası da ilerleyen zamanda faili meçhul bir cinayete kurban gider. Kadın tamamen yalnız kaldığında samanlıkların arasına saklanmış yaralı bir adam bulur. Bu adam, sürgündeki Polak direnişinde görevlendirilmiştir. Kurtarıldığında kadına her konuda yardımcı oluyor ve bu zamanlarda Ukraynalılar ve Naziler anlaşıyor. Ukraynalı çeteler tarafından Polak katliamı başlıyor. Adam, Ukraynalılarla anlaşmaya gidiyor ve sağ kalmasına rağmen bir daha geri dönemiyor.

Artık köyde de işler karışmış durumda ve kadın, birçok tanıdığını kaybediyor. Hatta eski kocasından doğan erkek çocuğunu öldürüyorlar. Yolda, Ukraynalı çetelerden kaçarak ablasının evine geliyor. Ablası, Ukraynalı bir adamla evli ama burada da işler çok karışıyor. Bu defa Ukraynalıları öldüren Polak çeteleri, adamı Ukraynalı ve eşini de onunla evlendiği için öldürüyor. Kadın, buradan sadece kendisi sağ çıkabiliyor.

Paris’te Son Tango konusu ve analizi hakkında detaylar için yazımıza göz atın!

Wolyn (Hatred) Film Oyuncuları

Gördüğünüz gibi Wolyn filmi, çok fazla etkileyici sahneye sahip. Açıkçası herkesin de izleyebileceği türden değil gibi. Konusunu gören birçok kişi haliyle “Kim oynuyor acaba?” diye merak eder. Filmde başarılı performansıyla Zosia’ya, Michalina Labacz can veriyor. Arkadiusz Jakubik, Skiba’yı canlandırırken kadronun önemli ismi, Vasyl Vasylyk, Petro rolüyle karşımıza çıkıyor. İzabela Kuna, Adrian Zaremba ve Maria Sococinska da oyuncular arasında bulunuyor.

Wolyn (Hatred) Film Analizi

Wolyn (Hatred) Filmi Konusu, Oyuncuları ve Analizi
Faşizmin yarattığı felaketi anlatan Wolyn, pek çok olumlu eleştiri aldı.

Wolyn filmi, savaşın ırkçılığın ve faşizmin getirdiği felaketi, yüzümüze çarpıyor adeta. Sırf Yahudi olduğu için insanların katledilmesi… Daha sonrasında ise hatalar, faşizmin bir getirisi olan hatalarla düzeltilmeye çalışılıyor. Çünkü Ukraynalıların Nazilerle anlaşmasından sonra birçok Polak ve Yahudi katlediliyor filmde. Ancak katliamlara karşı çıkmak yerine Polaklar, artık güç elde etmek için mi yoksa intikamdan dolayı mı bilemeyiz, Ukraynalı katliamına başlıyor.

Filmin en çarpıcı noktası, çocukların öldürülmesi. Hiçbir kötülükten haberi olmayan çocuklar, gerçekte olduğu gibi filmde de savaş yüzünden çok acı çekiyor. Faşizmin getirdiği o korkunç savaşların çocuklarda nasıl bir etki yarattığını tüm çıplaklığıyla görüyoruz. En sonunda savaşın bir acıması olmadığı da gözler önüne seriliyor. Çünkü insanlar, ırk, din yüzünden çocuklara bile kıyabiliyor.

Tüm bu kötülüklere rağmen direnen kadın, Zosia ise aslında sadece kendisi için değil, masum bütün insanlar için mücadele ediyor. Ancak tek başına ve gücü yok. Film boyunca bu mücadeleden asla taviz vermemesi, izleyicileri çok fazla etkileyecek nitelikte.

İçeriğimizde Wolyn film hakkında ufak bir analiz yaptık. Aslında filmi izlerken gerçek hayatı da biraz düşünmenizi öneriyoruz. 2. Dünya Savaşı, bu dünyaya çok büyük acı çektirdi. Fakat hala daha savaş yüzünden insanlar ve çocuklar katlediliyor. Tüm bu olanlara karşı oturup seyirci kalmak yerine,  her birimiz mücadele etsek belki daha güzel bir dünyada yaşayabiliriz.

Sıkça Sorulan Sorular

Wolyn (Hatred) Film Konusu Nedir?

Film, İkinci Dünya Savaşı esnasında Zosie isimli bir kadının hayatından geçenleri anlatır.

Wolyn (Hatred) Filminde Zosie Kimdir?

Zosie, filmin başkahramanıdır ve savaş boyunca sürekli mücadele eder.

Wolyn (Hatred) Filmi Ne Anlatmak İster?

Film, savaşın, ırkçılığın, faşizmin insanlarda ne kadar büyük bir psikolojik travma yaşattığını anlatır.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir