Teknoloji

Xiaomi Mi Band 6 ve 7 Arasındaki Farklar

Xiaomi Mi Band 6 ve 7 Arasındaki Farklar

Son zamanlarda teknoloji meraklılarının dikkatini çeken ürünlerden bir de akıllı bilekliklerdir. Akıllı bileklikler denince akla ilk gelen markalardan biri de Xiaomi’dir. Son olarak piyasaya çıkan Xiaomi Mi Band 7 de oldukça ilgi görmektedir. Peki Xiaomi Mi Band 7’nin bir önceki nesili olan Xiaomi Mi Band 6’dan ne gibi farkları vardır? İşte Xiaomi Mi Band 6 ve 7 arasındaki farklar…

Ekran

Ekran
İki saat, ekran özellikleri ile birbirinden ayrılır.

Farklara ekran detayından başlayalım. Band 7 490X 192 piksel çözünürlüğe ve 1.62 inç büyüklüğünde bir ekrana sahipken Band 6 ekran boyutunun 1.56 inç olmasının yanı sıra 152X 486 piksel ekran çözünürlüğüne sahiptir. Yani Band 6’nın ekran çözünürlüğü daha zayıftır ve az da olsa ekran büyüklüğünde fark vardır. Lakin her iki bileklik de AMOLED panele sahiptir.

Özellikler

Band 7 egzersiz verileri, hava durumu takibi, kan oksijen ölçümü gibi özelliklere sahip olmaktadır. Ayrıca yeni olan spor takip özelliği de bu akıllı bileklikte mevcuttur. Band 6 ise kan oksijen ölçümü özelliğine sahip değildir. Üstelik Band 7’nin sahip olduğu nabız izleme ve uyku takibi gibi özelliklerden de yoksun kalmıştır.

RAM (Bellek)

RAM dosyların veya uygulamaların daha hızlı yazılıp okunmasına izin veren geçici depolama alanıdır. Band 7’de 8 MB RAM bulunurken Band 6’da ise 2 MB RAM bulunur. Bu yüzden Band 7 Band 6’ya göre 4 kat daha hızlı çalışmaktadır, diyebiliriz.

Dahili Depolama

Dahili depolama veya diğer adıyla dahili hafıza fotoğraf, videolarınız ve tüm kişisel bilgilerinizin olduğu bir alandır. Bu alanda arzu ettiğiniz kadar yazma ve değiştirme yapmanız mümkündür. Band 7’de dahili depolama 128 MB’tır. Band 6’da ise 32 MB dahili depolama alanı bulunur.

Batarya Kapasitesi

Batarya Kapasitesi
Batarya kapasiteleri, birbirinden farklıdır.

Teknolojiseverlerin en önemsediği şeyler arasında pil ömrü veya batarya kapasitesi özelliği yer almaktadır. Band 7 180 mAh kapasiteye sahipken Band 6 125 mAh kapasiteye sahiptir. Yani Band 7’nin daha uzun bir pil ömrü bulunur. Band 7’nin yoğun kullanımındaki batarya ömrü 216 saat olurken Band 6’nın 120 saat olmaktadır. Az kullanımda ise Band 6’nın şarjı 14 gün dayanırken Band 7’nin şarjı 15 gün dayanmaktadır.

Boyut ve Ağırlık

Band 6 kordonsuz bir şekilde eni 18.6mm boyu 47.4 mm ve kalınlığı 12.7 mm olan bir akıllı bilekliktir. Gövde ağırlığı ise 12.8 gram olmaktadır. Band 7’yi inceleyecek olursak da gövde ağırlığı 13.5 gramdır. Cihazın boyu kordonsuz bir şekilde bakacak olursak 46.5 mm, eni 20.7 mm ve kalınlığı 12.3 mm olduğu görülmektedir.

Spor ve Aktivite

Band 6 hemen hemen Band 7’nin sahip olduğu spor aktivitelerinin çoğuna sahiptir. Sadece VO2max özelliğine sahip değildir. VO2max ise kademeli egzersiz anında maksimum oksijen tüketim oranını ölçebilen bir özelliktir.

Desteklenen Aktiviteler

Desteklenen Aktiviteler
Band 7, Band 6’ya göre desteklenen aktiviteler kapsamında oldukça zengindir.

Band 7 akıllı bilekliğinin desteklenen aktiviteler bakımından Band 6’dan farkları bulunmaktadır. Bu farklar şu şekildedir:

  • Yüzme
  • HIIT
  • Pilates
  • Paten
  • Aerobik
  • Eliptik Bisiklet
  • Futbol

Bu sporlar Band 7 de bulunurken Band 6’da bulunmamaktadır. Üstelik antrenman sayısı Band 7’de 120 adet bulunurken Band 6’da sadece 30 adet bulunmaktadır.

Bluetooth Versiyonu

Band 6 5.0 bluetooth versiyonuna sahiptir. Bu versiyon 240 metreye kadar olan uzaklıktan çekmektedir. Band 7 ise 5.2 bluetooth versiyonuna sahiptir. Bu versiyon ise 300 metreye kadar çekmektedir.

Görüntüleme

Band 6 parmak izi önleyicili, kaplamalı ve temperli bir cama sahiptir. Ayrıca 60+ bant ekrana ve 450 nit’e kadar ekran parlaklığı açılabilir. Band 7 ‘de ise 2.5D temperli cam, 100+ bant ekran ve 500 nit’e kadar ekran parlaklığı açma özellikleri bulunur. Üstelik her zaman açık ekran modu da oldukça ilgi çekicidir.

Uygun ödeme koşulları ile satın alabileceğiniz akıllı saat modelleri için Uygun Fiyatlı Akıllı Saat Modelleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Mi Band 7 Şarjı Kaç Gün Gidiyor?

180 mAh bataryaya sahip olan ürünün şarjı 15 güne kadar yetebiliyor.

Mi Band 7 Suya Dayanıklı mı?

Evet. Yüzme modu da bulunan Mi Band 7, 50 metreye kadar suya dayanıklıdır.

Mi Band 7’de GPS Var mı?

Evet. Mi Band 7, GPS özelliğini barındırıyor. Aynı zamanda cihazda QZSS, Galileo ve Beidou desteği de bulunuyor.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir