Sinema

En Yüksek IMDb Puanlı Türk Dizileri

en yüksek imdb puanlı türk dizileri

IMDb internet üzerinde bulunan sayısız film, dizi ve televizyon programları hakkında yazıların yayınlandığı bir platformdur. Yapmış olduğu puanlama sistemi ile birlikte film ve dizilerin beğenilme seviyelerini göstermektedir. Top 100 ve Top 250 tarzında yaptığı listeler sayesinde televizyon severlerin seçim yapmasını oldukça kolaylaştırmaktadır. Bu sayede bilinirliği oldukça artmış ve seçim yaparken bir kriter haline gelmiştir. Biz de bu yazımızda da sizleri en yüksek IMDb puanlı Türk dizileri ile buluşturacağız. Listemizi incelemenizi tavsiye ederiz.

IMDb, herkesin giriş yapabileceği bir üyelik sistemine sahiptir. Ücretli ve ücretsiz olarak 2 farklı şekilde üyelik oluşturulabilmektedir.

Leyla ile Mecnun (9.1)

Leyla ile Mecnun
Leyla ile Mecnun

Aynı tarihte ve aynı saatte dünyaya gelen biri erkek ve diğeri kız çocuğu hastanede yer kalmadığından dolayı aynı yatağa alınmaktadır. Bundan dolayı aileleri arasında beşik kertmesi denilen anlaşma yapılır ve çocuklardan kız olanına Leyla, erkek olanına ise Mecnun adı verilir.

Aradan yaklaşık 30 sene geçtikten sonra bu iki genç karşılaşmaktadır. İlk başlarda gönülsüz olan Mecnun ailesinin baskısı üzerine Leyla’yı istemeye gitmiştir. Fakat bu isteme sırasında Mecnun, Leyla’ya ilk görüşte aşık olur. Bunun üstüne aileler arasında tartışma çıkar ve isteme olumsuz sonuçlanır. Daha sonrasında uslanmayan Mecnun mahalledeki kardeşi gibi olan arkadaşları ile birlikte Leyla’nın peşinden koşmaya devam etmektedir.

7 Numara (8.8)

7 Numara
7 Numara

Bu dizi ailelerinin başka şehirlerde yaşadığı fakat kendilerinin aynı üniversite okuduğu 4 kızı konu almaktadır. İlk başlarda yurtta kalan fakat rahat edemedikleri için bir ev kiralamaya karar vermiştir. Fakat çıkan çeşitli aksiliklerden dolayı bir türlü ev kiralayamamışlardır. Büyük uğraşlar sonucunda çift katlı 7 numaralı evin kiralık olduğunu görürler.

Bu evin sahipleri daha önceden hiç çocukları olmamış fakat birbirlerine karşı olan ilgileri hiç azalmamış Vahit ve Zeliha çiftidir. Dizinin bu eğlenceli çifti evlerinin üst katını kızlara kiralamaya karar vermiştir. Fakat daha sonrasında bakkal olan Vahit’in akrabaları da gelip aynı eve taşınmaya karar verir. Onlar da gelip eve yerleşince asıl macera o zaman başlamıştır.

Behzat Ç: Bir Ankara Polisiyesi (8.8)

Behzat Ç: Bir Ankara Polisiyesi
Behzat Ç: Bir Ankara Polisiyesi

Polis akademisinden 1985’te mezun olan Behzat Ç., arkadaşları mesleklerinde rütbe kazanırken sürekli ceza almaktadır ve mevkiinde yükselememektedir. Cinayet masasında çalışan bu polis kanunları çiğnemesi ile ünlü ve adaletin vicdan olduğunu savunanlardır.

Behzat Ç., geçmiş yaşantısından dolayı çeşitli travmalara sahiptir bu da işini oldukça etkilemektedir. İnsanlara karşı aşırı derece güven problemi yaşayan ve ilişkilerinde tutarsız davranan fakat oldukça samimi bir kişiliğe sahiptir. Behzat Ç. hayatındaki tüm değeri ve yaşantısını kızı Berna’nın üzerine kurmuştur.

Kardeş Payı (8.6)

Kardeş Payı
Kardeş Payı

Feyza, Metin ve Ali’nin yaşadığı komik olayları konu alan bu dizi izleyenlerine oldukça keyifli dakikalar yaşatmıştır. Koyu bir Beşiktaş taraftarı olan mühendis Tahsin Bey çocuklarının isimlerini Beşiktaş futbolcularının ismi olan Metin ve Ali koymuştur. Son çocuğu olan kızının ismini de Feyyaz yerine Feyza koymaya karar vermiştir.

Babalarının yoğun çabasıyla okutulmaya çalışan Metin ve Ali okuldaki başarısızlıklarının üzerinde tesisatçı olmuşlardır. Fakat kendilerine güveni yüksek olan bu ikili dünyayı değiştirecek bir icatlarının olduğunu savunmaktadır ve bu icat uğruna çeşitli maceralara atılmaktadır.

Masum (8.3)

Masum
Masum

Emekli komiser olan Cevdet amir ve ailesi hayatlarını şehirden uzak olan bir çiftlik evinde geçirmektedir. Fakat bir gün Komiser Yusuf’un bu eve ziyareti ile birlikte işler garip bir hal almaya başlamaktadır. Oraya geliş amacı başka bir dosyayı incelemek olan Komiser Yusuf, bu ailenin içinde bir gariplik olduğuna dair endişeleri ortaya çıkmaktadır.

Bir yandan sıkıntılı geçen aile hayatı bir yandan da cinayet davası ile uğraşan Yusuf Komiser dizi içerisinde çok sıkıntılı süreçler geçirmektedir. Bu yüzden Masum dizisi bilim kurgu tarzını sevenler için birebirdir.

46 Yok Olan (8.2)

46 Yok Olan
46 Yok Olan

46 Yok Olan, Kız kardeşinin hayatını kurtarabilmek adına hayatını feda eden ve kobay olarak kullanılan bilim insanının hikayesi anlatmaktadır. Tahmin bile edilemeyecek yolculuklara çıkan bilim adamı izleyenlerine heyecan dolu dakikalar yaşattı. Bu dizi Türk televizyon tarihine bir ilki yaşatarak 60 dakika olan bölümleri ile yayınlanmıştır.

Alışık olunmayan senaryosu ile birlikte izleyicilerinin karşısına çıkmıştır. Yayınlanma tarihi ile birlikte büyük yankı uyandıran bu dizi izleyenleri tarafından oldukça ilgi görmüştür.

IMDb, pek çok sinemasever tarafından ciddiye alınan bir platform. Siz de önceliğinizi buradaki puanlamaya göre veriyorsanız, IMDb’ye Göre En İyi Hacker Filmleri içeriğimize de bir göz atın.

 

Sıkça Sorulan Sorular

En Çok İzlenen Türk Dizileri Nelerdir?

En çok izlenen Türk dizileri içinde, listemizde de yer alan Behzat Ç., Leyla ile Mecnun gibi diziler sayılabilir. Bunun yanında Arka Sokaklar, Kuruluş Osman, Teşkilat ve Camdaki Kız gibi dizilerin de büyük bir izleyici kitlesi bulunuyor.

En İyi Türk Dizileri Hangileri?

En iyi Türk dizileri içinde öne çıkan yapımlar Leyla ile Mecnun, Behzat Ç: Bir Ankara Polisiyesi ve Yedi Numara olrak sayılabilir.

IMDb'de En Yüksek Puanlı Türk Dizisi Hangisi?

IMDb'de şu an için en yüksek puanlı dizi, 9.1 ile Leyla ile Mecnun'dur.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir