BilimNe, Ne Değildir?

Yakıt Hücresi Nedir ve Nasıl Enerji Üretir?

Yakıt Hücresi

Günümüzde aklımıza gelen klasik elektrik üretme sistemlerinde, yakıtın içerisinde yer alan enerjiyi elektriğe çevirmek için ilk olarak yanma reaksiyonu ile tetikleme sağlanır. Yanma reaksiyonu sayesinde daha verimli olacağı varsayılan yakıtın, oksitleyicinin (oksijen) tam olarak karışmasıyla başlar. Sonrasında elektrik enerjisi üretilmesinde bir dizi ara işlem devam eder ve enerji sağlanmış olur. Her ara işlem için ekstradan da enerji harcandığı için, ortaya çıkartılan enerjinin yarısı bu işlemlere harcanmaktadır. Yakıt hücresi üretiminde ise, yakıtın doğrudan elektrik enerjisine dönüştürülmesi sağlanmaktadır. Böylece dönüşüm için harcanacak ekstradan enerji kayıpları yerine verimli çok daha verimli bir şekilde yakıttan faydalanılır. Peki, tam olarak yakıt hücresi nedir ve nasıl enerji üretir?

Yakıt Hücresi Nasıl Enerji Üretir?

Yakıt içerisinde yer alan enerjiyi, elektrokimyasal reaksiyon ile birlikte doğrudan elektrik enerjisine dönüştürmeyi başarabilir. Dışarıdan ya da ekstradan sağlanacak bir yakıtla birlikte oksitleyici elektrik üretebilir. Elektrolit (elektrot) ünitesinde meydana gelecek reaksiyon ilk adımdır. Reaksiyona girecekler hücreye doğrudan hareket ederken, reaksiyon ürünleri hücre içerisine giriş yapmadan terk ederler. Yakıt hücrelerinde gerekli yakıt ya da tetikleyici eklendiği sürece sonsuza kadar çalışması prensip olarak mümkündür.

Yakıt hücrelerinde, meydana gelecek olan maddeler daimi olarak tüketilmesine rağmen, pillerde kapalı şekilde içerisinde elektrik enerjisi kimyasal olarak depolanacak bir jeneratör sistemi yer almaktadır.

Güneş enerjisinden nasıl elektrik üretildiğini hiç merak ettiniz mi? Eğer cevabınız evetse Güneş Enerjisinden Nasıl Elektrik Üretilir? yazımıza mutlaka göz atın.

Hidrojen Enerjisi ile Yakıt Pili (Yakıt Hücresi)

Bir çok değişik yakıt ya da oksitleyici kombinasyonu ile yakıt hücrelerinin çalışması mümkündür. En çok kullanılanı ise Hidrojen hücresidir. Yakıt pilinin hidrojen pili olarak anılmasına neden olan kombinasyonu şu şekilde ortaya çıkmaktadır. Yakıt olarak kullanılan hidrojen ve oksitleyici olarak da oksijen kullanılır. Böylece enerji ortaya çıkartılır.

Günümüzde bir çok alanda kullanımı başlanan yakıt pilleri sayesinde, gelecekte kullanacağımız yenilenebilir enerjilerden alacağımız verimin en azından %70 artacağı tahmin edilmekte. Bir çok yenilenebilir enerjiyi yakıt olarak kullanan araç üreten firma artık yakıt pili kullanmaya başladı. Siz de evde kendi yakıt pilinizi oluşturabilir ve bunun ile enerji üretmeyi deneyebilirsiniz. Kendi enerjilerini üreten evler ya da araçlar artık çok uzak bir gelecekte değil.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir