Sanat

Barış Akarsu: Cem Karaca Benzerliği ile Anılan Merhum Sanatçı

Barış Akarsu: Cem Karaca Benzerliği ile Anılan Merhum Sanatçı

1990’lar ve öncesinde doğan neslin şansları ve kültürel farkındalığı, maalesef 2000’ler ve sonrasında olmayacak. Bunlardan birçoğu yazıldı, çizildi, sokak kültürünün ve dışarıda oyun oynamanın güzellikleri ise tek tek kaybolmaya başladı. Barış Akarsu da bunlardan biri. Cem Karaca benzerliğiyle anılan merhum sanatçı 2007 yılında gerçekleşen ölümüne kadar kısacık ömrüne birçok güzel iş sığdırmıştır.

Ölümünden sonra sevenlerini yasa boğan ve özlenen sanatçı Barış Akarsu’nun hayatını ele alacağımız yazımızla hem onu biraz daha yakından tanıyacak hem de yaptığı güzel işleri hatırlayacağız.

Barış Akarsu Kimdir?

Barış Akarsu 1979 Bartın doğumlu bir ses sanatçısı. Amasra’nın güzelliğini dünyaya açan kişidir ayrıca kendisi. 2004’e kadar çeşitli programlarda ve mekanlarda sahne alan sanatçı 2004 Temmuz ayında ATV televizyonlarında yayınlanan Akademi Türkiye yarışmasına katıldı ve birinci olarak tamamladı. Yarışmadan hemen sonrasında İstanbula yerleşti ve Seyhan Müzik ile Islak Islak şarkısını tekrar seslendirdi.

Cem Karaca ile Olan Benzerliği

Cem Karaca ile Olan Benzerliği

Barış Akarsu hem Anadolu Rock sevdası hem de tarzı ile rahmetli Cem Karaca’ya oldukça benzetilmekteydi. İlk albümünde de onun şarkısı ile yayınlaması onu daha da ünlü yapmıştı. Bu dönemde gerek televizyon programları gerekse de çıktığı mekanlarda olan sempatik tavırları onu daha da sevilen bir insana dönüştürdü. Hiçbir hayranının ne fotoğraf çektirme ne de sohbet davetini geri çevirmemesi, yıllar sonrasında bile Ekşi Sözlük başta olmak üzere bir çok yerde onu anan insanların olumlu düşüncelerine gölge düşürmedi. Halen daha şarkıları ile milyonlar onu anarken, yeni nesil maalesef onu tanımadan, şarkılarını dinlemeden devam edecekler.

Akademi Türkiye 2004

Çocukluğundan beri müziğe tutkusuyla bilinen Barış Akarsu, özellikle de arkadaşlarının isteği üzerinde 2004 yılında Atv ekranlarından yayınlanan Akademi Türkiye adlı müzik yarışmasına katıldı. Burada hem tarzı hem hoşgörülü ve saygılı yapısıyla dikkat çeken genç sanatçı, kısa sürede milyonların sevgilisi olmayı başardı. Barış Akarsu, o kadar benimsenmiş ve sevilmişti ki yarışmadan birincilikle ayrılmaması gibi bir şey zaten söz konusu olamazdı.

Müzik Albümleri

Barış Akarsu, toplamda 3 adet müzik albümü yapmıştır. Ancak ne yazık ki son albümü ölümünden sonra yayınlanmıştır. Yaptığı müzik albümleri; Islak Islak, Düşmeden Bulutlarda Koşmam Gerek ve Ayrılık Zamansız Gelir.

Barış Akarsu, Akademi Türkiye Yarışması sonuçlandığı tarihten itibaren hazırlıklarına başladığı ilk albümüne çok sevdiği Cem Karaca’nın şarkısı olan “Islak Islak” adını verdi. Yine bu albümde seslendirdiği şarkılarla adından sıkça söz ettiren Barış Akarsu, şarkılarıyla haftalarca müzik listelerinde kaldı. Barış Akarsu’nun ilk albümündeki bazı şarkıları şöyle sıralayabiliriz:

  • Islak Islak
  • Mavi
  • Kimdir O
  • Bir Kasaba Akşamı
  • Amasra
  • Gün Olur
  • Ayrılacağız
  • Gel Gör Beni Aşk Neyledi

Barış Akarsu, ilk albümünden 2 yıl sonra 2006 yılında Düşmeden Bulutlarda Koşmam Gerek adlı albümü yayınladı ve bu albümde yer alan “Vurdum En Dibe Kadar” adlı şarkısına çektiği kliple büyük ilgi topladı. Bu şarkısıyla Barış Akarsı, ülkedeki yolsuzluklara ve gençlerin durumuna dikkat çekmek istemişti.

Barış Akarsu’nun son albümü ise 2007 yılında, ölümünden 6 ay sonra yayınlanmıştır. Son albümü Ayrılık Zamansız Gelir, ölümünün ardından hayranlarının tek tesellisi oldu.

Müziğiyle ve mütevazı kişiliğiyle toplumun sevgisini kazanan Barış Akarsu, kısa süre içinde çeşitli konserler, albümler, performanslar yapmasının dışında bir de televizyon dizisine imza atmıştır.

Yalancı Yarim: Bıçkın Delikanlı Rolü

Yalancı Yarim
Yalancı Yarim dizisinde Barış Akarsu, Merve Sevi ile başrolü paylaşıyordu.

Barış Akarsu, ikinci albümünden hemen sonra Star TV’de yayınlanan bir dizinin başrolünde yer aldı. Dönemin sevilen dizisi Yalancı Yarim’de yarış tutkunu bir genç olan Tarık karakterini canlandırdı. Dizide kendisine Merve Sevi eşlik etti. Dizi Barış Akarsu’nun ölümüne kadar 49 bölüm yayınlandı ve final yapamadan sona erdi.

Barış Akarsu’nun Ölümü

Ölümü, yirmi sekizinci doğum gününe girmeye hazırlandığı 29 Haziran 2007 de gerçekleşti. Muğla’nın Bodrum ilçesine beş kilometre kala, 22.30 civarında Torba Kavşağı’nda içinde bulunduğu araç trafik kazası geçirdi. Araç içerisinde olan Zeynep Koçak ve Nalan Kahraman olay yerinde hayatını kaybetti. Barış Akarsu ise kalbi durmuş vaziyette hastaneye getirildi ve hastanede tekrar kalbi çalıştırılması sağlandı. Beş gün boyunca yoğun bakımda kalan Barış Akarsu, 4 Temmuz akşamında aramızdan ayrıldı.

Ölümünün ardından Amasra’da Tankut Öktem tarafından heykeli yapılmıştır. Amasra da kendisi ile ilgili bir çok etkinlik yapılmaktadır. Sanatçının en sevilen performansları ve en çok dinlenen şarkıları da aşağıda ekliyorum. Seni hiçbir zaman unutmayacağız sevgili Barış Akarsu, nur içerisinde yat. Sevenlerin ile birlikte, yeni nesle de seni sevdireceğiz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir