Müzik

Yasaklanan Klipler: Yayınlandıktan Sonra Yasaklanmış 5 Klip

Dünya'da ve ülkemizde yayınlanmalarının hemen ardından yasaklanan müzik kliplerini bir araya getirdik.
yasaklı klipler

Klipleri ile gündeme gelen şarkılar hepimizin hayatında yer etmiştir. Yasaklanan klipler içerisinde de sizlere en fazla dikkat çeken yapımları bir araya getirdik. Öyle ki daha önce adını bile duymadığınız şarkıların o kadar ilginç klipler ile yasak aldığını söyleyeceğim ki şaşıracaksınız. Genel tema olarak cinsellik gözükse de aslında uyuşturucu ve alkolün özendirici etkisi sert şekilde gözüküyor. Lafı daha fazla uzatmadan bu yasaklanan kliplere geçelim.

Yasaklanan Klipler Listesi

Yasaklanan müzik klipleri denildiğinde insanların akıllarına genellikle cinsellik gelse de alternatif olarak uyuşturucu ve çizgi film yapımları da buna örnek olarak gösterilebilmektedir. Yasaklanan klipler Türkiye olmak üzere birçok Orta Doğu ülkesinde tartışma konusu olmuştur. Sizlere en çok dikkat çeken yapımları bir araya getiriyoruz.

Thundercat – Oh Sheit, It’s X!

Thundercat klibi Türkiye’de yayınlanmadan yasaklandı. Klip içerisinde 80’lerin çizgi film tonları kullanılmakta. Klipte bir kedi, uyuşturucu satıcısı olan dişi bir kargaya giderek pazarlık yapmaya çalışıyor. Sonrasında kargaya aşık olup onun ile sevişmeye çalışıyor. Yasaklanan +18 klipler arasında en komik olanlardan birisinin bu olduğunu da eklememiz gerek. Çünkü klibin sonunda sizi bir sürpriz bekliyor.

Smack My Bitch Up – The Prodigy 

1997’den beri bu klip benim kanayan yaramdır. Hem şarkı, hem de klip olarak ayrı ayrı sanat eseridir aslında. Klipte bir erkeğin hayal ettiği her şeyi bir gün içinde yaşayan birinin hikayesi anlatılırken, şarkı aşırı sert bir uyuşturucunun geçiş süresini simgelemekte. Alışılagelmiş ataerkil düzeyde olan tonların aksine bu klip içerisinde sizlere feminen düşünmenin sınırlarını genişletecek sürprizler yer almakta.

IMDB: 8.0

Rammstein – Pussy

Rammstein, Alman yıldızları… Dünyanın aktif müzik yapan rock grupları arasında en sevilenlerinden birisi olması onları yeterince çekici yapmıyormuş gibi her kliplerinde de efsanevi prodüksiyonlar yaratıyorlar. En son Nemfomanyak filminin soundtracklerini hazırladılar. Ancak Pussy klipleri gelmiş geçmiş en fazla cinsellik barındıran klip olma özelliğini taşıyor. Klibin içeriğini Rammstein’ın bütün müzisyenlerinin seks fantezilerini oluşturmakta. Sansür mü? Kim sayar sansürü? Klipte hiç sansür olmadığı gibi profesyonel porno yıldızlarıyla da çalışıldığını eklemekte fayda olacaktır. Bu arada klip Almanya da dahil dünyanın neredeyse tamamında yasaklı. Biz sansürlü klibi aşağıda bırakırken, sansürsüz klibi de yine internetten arayarak bulabilirsiniz.

IMDB: 7.1

Queen – I Want To Break Free

Queen her anlamıyla metaları yıkan bir müzik grubu oldu. Bu klibinde de eşçinsellik ve toplumun cinsiyet algısını baştan sona etkilemek üzerine bir yapı söz konusuydu. Bu klip hakkında çok fazla yorum yapamıyoruz, zaten klip her şeyi olduğu gibi yansıtma yolunda ilerliyor. Yasaklanan klipler arasında belki de en haksız olanın bu klip için yapıldığını söylemek yanlış olmayacaktır. Neden yasak müzik klipleri arasına girdiğine anlam veremediğimiz muhteşem bir yapıtın klibini izlemediyseniz mutlaka izleyin.

IMDB: 7.9 

Rihanna – Pour It Up

Dillerden düşmeyen sesi ve güzelliğiyle herkesi büyüleyen Rihanna yayınladığı video kliplerinde de bu özelliğini aşikar bir şekilde korumakta. Pour It Up isimli şarkısının video klibi de tartışmasız en cesur klipler arasına girebilir. Pour It Up’ın yayın tarihinin sürekli ertelenmesinin ardından ancak 3 Ekim 2013 tarihinde expclicit yani sansürsüz şekilde YouTube’da yayınlanabildi.  An itibariyle 369.440.953 izlenme sayısına gelmiş klibin sansürlü hali dahi Türk televizyonlarında yayınlanamadı.

IMDB: 6.3

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir