Kariyer

Yazı Yazarak Para Kazanma

Yazı Yazarak Para Kazanma

Başlangıçta çoğu öğrencinin cep harçlığını çıkarmak adına giriştiği yazı yazarak para kazanma yöntemi zaman içerisinde önemi kavranarak ek gelir boyutunun üzerine çıktı. Bu alanda kurulan onlarca içerik ajansı da bunun gerçekliğini gösteriyor. Ancak hala önemli görülmeyen bir alan olmakla birlikte ilerleyen süreçlerde hak ettiği değeri de göreceğine inancımız tam. Keza hepimizin de bildiği gibi artık dünya internet ve sunduğu dijital kaynaklar üzerinden dönüyor. Eğer sizlerde ek bir gelir kapısı arıyorsanız ve yazı yazarak para kazanma nasıl oluyor öğrenmek istiyorsanız; bu içeriğimiz tam da size göre…

Yazı Yazarak Para Kazanma Nedir?

Son dönemlerde özellikle de evden çalışan ya da çalışmayı isteyen kişilerin ilgisini çeken işlerden biri de yazı yazarak para kazanma yöntemleri oluyor. Ne olduğunu tam olarak bilmediğiniz bu işi basit bir şekilde açıklayalım. İnternet üzerinden, tamamen size ait olan ve asla kopya cümlelerden oluşmayan yazılarınızı satıyorsunuz. Özetle tek ihtiyaç duyduğunuz şey bir bilgisayar bir de internet bağlantısı.

İçerik yazmak, diğer iş kollarına göre daha hızlı sonuç alabildiğiniz ve ödemenizi de en hızlı aldığınız yöntemlerden biridir. Konuyu biraz daha açmak gerekirse, bu iş için kurulmuş onlarca içerik firması mevcut. Bu firmalar bünyelerine sürekli içerik yazarı aramaktadır. Her ne kadar birçoğu tecrübe istese de bazı ajansların böyle bir talebi olmuyor. Size belli başlı konular veriliyor ve bu konuda mantıklı, tamamen size ait yazılar yazıyorsunuz. İşte internetten para kazanmak bu kadar basit.

Yazı Yazarak Para Kazanmanın Koşulları Nelerdir?

Yazı Yazarak Para Kazanma Kosullari
Hangi konuda yazı yazarsanız yazın; ilk öncelik özgün bir içerik hazırlamaktır.

Pek çok iş bulma platformunda “içerik yazarı” ya da “makale yazarı” gibi ilanlara denk gelmişsinizdir. Bu ilanların hemen hemen hepsi kendi evinizden çalışabileceğiniz işlere işaret ediyor. Herhangi bir yaş sınırı, öğrenim durumu ya da hali hazırda başka bir işte çalışıyor olmanızın önemli olmadığı bu iş kolunda küçük detaylara önem vermek gerekiyor. Bununla birlikte yazı yazarak para kazanmak istiyorsanız dikkat edeceğiniz bazı adımlar var:

  • Hangi alanda yazı hazırlayacak olursanız olun; ilk olarak tamamen size ait cümleleri kullanmalısınız. Keza farklı sayfalardan kopyalayarak alacağınız cümleler intihale sebep olacaktır. Bu can sıkıcı durumda size iş verecek içerik ajanslarının en hassas çizgisini oluşturur.
  • Yazım ve imla kuralları konusunda hassas olmalı ve bunları mümkün mertebe uygulamaya dikkat etmelisiniz.
  • Yazmanız için size iletilen yazılar hakkında bilgi sahibi olmanıza gerek yok. Tek yapmanız gereken internetin gücünden faydalanarak çok kaynaktan bilgi toplamaktır.
  • Konular hakkında vereceğiniz bilgilerin doğruluğundan emin olmalısınız. Doğruluğundan emin olmadığınız bilgileri vermekten kaçınmak gerekir.
  • Hazırlayacağınız içerikler arama motorlarıyla uyumlu olmak zorundadır. Bu konuda bilgi sahibi değilseniz bir iki gün araştırma yaparak ayrıntıları öğrenebilirsiniz.
  • Yazı yazarak para kazanma her ne kadar basit bir iş gibi görülse de emek gerektirir. Hatalı olduğunuz ve kendinizi geliştirmeniz gereken alanlara yönelmek işinizi iyi yapmanızı sağlar. Bu konuda biraz özverili olmanız gerekecek.

Yazı Yazarak Para Kazanma Yolları

Buraya kadar okuduklarınızı algıladınız ancak “iyi de nereye yazacağım bu yazıları” diyebilirsiniz. Bu konuda da karşınıza farklı seçenekler çıkacaktır. Elbette bu seçeneklerin hepsi online ortama dayanıyor. Sizi bekletmeden hemen yazı yazarak para kazanma yollarını listeleyelim:

  • Blog sayfalarına yazabilirsiniz.
  • Çoğu derginin e-dergi uygulamasına yazabilirsiniz.
  • Makale sitelerine üye olarak onların yönettikleri alanlara yazabilirsiniz.
  • Freelancer olarak içerik ajanlarından günlük iş taleplerini alabilirsiniz.

Tüm bu saydığımız alanların hepsi de yazı yazarak para kazanabileceğiniz yerlerdir. Daha önce bu alanda herhangi bir tecrübeniz olmasına gerek olmadan 7/24 bu tarz platformlara kayıt oluşturarak ek kazanç elde edebiliyorsunuz. Hele ki bu konuda yeteneğiniz varsa kısa sürelerde çok daha başarılı olacağınıza şüphe yok.

Sizin için keyifli bir kazanç yolu olduğunu düşünüyorsanız, makale yazmanın yollarını öğrenmeye ne dersiniz? O halde Makale Nasıl Yazılır? yazımız tam size göre…

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir