Teknoloji

Yeni MacBook Pro İnceleme

Yeni MacBook Pro İnceleme

MacBook Pro 2016 yılındaki sürümü ile radikal bir iyileştirme işleminden geçmişti. Uyarlanmış tasarım, daha düz gövde, Touchbar ve yalnızca maksimum dört USB-C bağlantı noktası. Bu, her profesyonel kullanıcı için iyi sonuç vermeyen bir tasarımdı. Sonuçta, harici sabit diskleri, USB çubukları, bir monitörü ve bir kart okuyucuyu dizüstü bilgisayara bağlamak için çantanızda taşımanız birkaç farklı adaptöre de ihtiyacınız vardı. Şimdi yeni MacBook Pro inceleme yazısı ile aradaki farklılıklara göz atacağız.

Bu, MacBook Pro‘nun 2021 sürümünde geçerli olan bir durum değil. Apple bunu “Unleashed” yani “zincirlerinden kurtulmuş” sloganı altında tanıttı.  Unleashead yeni profesyonel cihaz için oldukça uygun bir terim. Yeni Macbook Pro inceleme merak edenler yazının devamına göz atabilir.

M1 Pro ve Max ile Tam Güç

M1 Pro ve Max ile Tam Güç
Yeni MacBook Pro tam güç çalışarak iki kat daha fazla performans sergiliyor.

MacBook Pro’nun içinde donanıma bağlı olarak iki yeni M1 Pro işlemciden biri çalışıyor. M1 Pro, sekiz yüksek performanslı ve iki verimlilik çekirdeğinden oluşur. Grafik birimi (GPU) 16 çekirdeğe sahiptir. Bu, MacBook Air ve iMac’teki M1’e kıyasla grafik performansını iki katına çıkaran bir özelliktir.

Buna ek olarak Apple, M1 Max’i de tanıttı. Chipset 32 grafik çekirdeği barındırmaktadır ve önceki M1’in dört katı grafik gücü sağlamaktadır. Selefleri gibi, her iki işlemci de 5 milimetrelik ince süreç kullanılarak üretiliyor ve Windows dizüstü bilgisayarlardan %70’e kadar daha verimli enerji kullandığı söyleniyor.

Touchbar Yerine F Tuşları

Touchbar Yerine F Tuşları
Yeni Macbook Pro’da touchbar yerine F tuşları yer alacak.

Yeni çipler, 14,2 veya 16,2 inç ekranlı iki alüminyum muhafaza içinde paketlenmiştir. Tasarım, 2016’daki MacBook Pro ile ondan önceki biraz daha karmaşık versiyonun bir karışımını andırmaktadır. 2021 MacBook Pro için özellikle önemli olan hususlardan biri de bağlantıların geri dönmüş olması. Sağ tarafta bir HDMI bağlantı noktası, bir Thunderbolt 4 soketi ve bir SD kart okuyucu bulabileceksiniz. Bununla birlikte solda ise bir kulaklık jakı, iki Thunderbolt 4 bağlantı noktası ve eski veya yeni olmak üzere 3 MagSafe bağlantı noktası bulunuyor. Bunların üçü de MacBook Pro’yu şarj edebilecek. Ayrıca çok ilginç bir özellik de MacBook Pro’da bizleri selamlıyor: yeni Macbook Pro’da Touch Bar artık tarih oldu, bunun yerine F tuşları geri geliyor.

ProMotion Teknolojisine Sahip Mini LED

ProMotion Teknolojisine Sahip Mini LED
ProMotion teknolojisine sahip mini LED yüz tanıma özelliği getiriyor.

Her iki MacBook’ta da mini LED ekranlar kullanılıyor. Bunu iPad Pro 2021’den zaten biliyor olabilirsiniz. Macbook Pro’nun yenilenen teknolojisi, birçok yerel karartma bölgesi sayesinde son derece yüksek kontrastlar vaat ediyor. Ayrıca her iki model de yüksek çözünürlük sunuyor. Daha küçük olan MacBook Pro, içeriği 3024×1964 piksel ile, daha büyük olan ise 3456×2234 piksel ile görüntülüyor.

Apple, ProMotion teknolojisini iPad Pro’dan devralmışa benziyor. Genellikle dizüstü bilgisayarlar yenileme hızını dinamik olarak ayarlar. Tepe frekansı 120 Hertz’dir. Bunun anlamı şudur: Operasyon yağ gibi yumuşak hissettirmelidir. Ancak yeni bir görüntüye de alışmanız gerekebilir. MacBook Pro’lar artık iPhone’dan bilinen ve çentik olarak adlandırılan ekranın üst kısmındaki girintiyi de taşıyacaklar. Apple bu noktada Macbook Pro’larda Face ID yüz tanıma özelliğini kullanmıyor, bunun yerine girintiye bir full HD web kamerası yerleştiriyor.

Hızlı Şarj İşlevine Sahip MacBook Pro

Hızlı Şarj İşlevine Sahip MacBook Pro
MacBook Pro hızlı bir şekilde şarj olarak avantaj sağlıyor.

Bu alüminyum tasarımın altında, daha güçlü işlemcilere ek olarak çok şey değişti. Örneğin Apple, yüzde 50 daha fazla hava taşıması beklenen yeni bir soğutma sistemi kuruyor. Yani MacBook Pro aynı zamanda bir dana sahip olacak. Ancak, işlemcilerin verimli çalışması nedeniyle fanlar nadiren çalışmaya başlamalıdır. Kullanıcılar, düşük çalışma seslerinin yanı sıra uzun pil ömründen de faydalanmalıdır. 14 inçlik cihaz, tekrar prize bağlanmadan önce 17 saatlik videoları gösterebiliyor.

Apple’a göre, daha büyük olan MacBook Pro modeli ise 21 saate kadar dayanabiliyor. Üreticiye göre cihazlar yalnızca 30 dakikada %50 şarj olabiliyor. Kablosuz bağlantılar söz konusu olduğunda da MacBook Pro’da son teknoloji kullanılıyor. Her iki MacBook Pro modeli de Bluetooth 5.0’ı destekliyor ve Wifi 6 üzerinden ağa girebiliyor. Ancak hücresel bu modellerde ne yazık ki bulunmuyor.

Macbook Pro Fiyatları

MacBook Pro'nun fiyatı
MacBook Pro’nun fiyatı ülkemizde 23.499 Türk lirası değerindedir.

M1 Pro’lu 14,2 inç MacBook Pro’nun fiyatı 23.499 Türk lirasından başlıyor. Bu ücreti ödediğinizde, M1 Pro işlemcinin (sekiz CPU ve 14 GPU çekirdeği), 512 GB SSD ve 16 GB RAM’in zayıflamış bir sürümüne sahip dizüstü bilgisayarı elde etmiş olacaksınız. Tam teşekküllü M1 Pro, 1 terabayt (TB) SSD depolama ve 16 GB RAM özelliklerine sahip modelin fiyatı ise 28.999 Türk lirası.

Daha büyük 16 inçlik modelin fiyatı ise en az 28.999 Türk lirası (tam teşekküllü M1 Pro, 512 GB SSD, 16 GB RAM). M1 Max’in peşindeyseniz 32 GB RAM ve 1 terabayt SSD’li versiyonu için ise 31.199 Türk lirası ödemeniz gerekecek. M1 Max’e ek olarak, maksimum 64 GB çalışma belleği ve 8 TB SSD depolama alanı sunan bir modeli satın almak da mümkün. Bu modelin maliyeti ise: 39.999 Türk lirası. Tüm modeller 29 Ekim 2021’den beri satışta.

Eğer bir MacBook satın almak istiyorsanız MacBook için Powerbank Önerileri yazımıza da mutlaka göz atmalısınız.

 

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir