TeknolojiNe, Ne Değildir?

YouTube Kısıtlı Mod Nasıl Kapatılır?

YouTube Kısıtlı Mod Nasıl Kapatılır?

Günümüzde her yaştan kullanıcı artık Youtube’u vazgeçilmez bir sosyal medya uygulaması olarak kullanmakta. YouTube’da yer alan içeriklerin her yaştan kullanıcıya hitap edecek çeşitlilikte olması nedeniyle geniş bir kitleye ulaştığını söylemek mümkün. Aynı şekilde, çocuk yaştan oldukça fazla bir kullanıcı profiline sahip. YouTube’da çocukların ilgisini çekecek ve çocuklara uygun içeriklere sahip video sayısının oldukça fazla olmasının yanı sıra bir de çocuklara uygun olmayan, yetişkinlere uygun olan içerikler de bulunuyor. Çocuklarının Youtube’da oldukça fazla vakit geçirmesine alışan ebeveynler artık çocuklarının sosyal medyada geçirdikleri zamanın kalitesinden şüpheye düşmekte ve çocukları için bazı endişeler duymakta. İşte bu noktada YouTube kısıtlı mod seçeneği devreye giriyor ve oldukça efektif sonuçlar ortaya koyuyor. Ancak bazı durumlarda kullanıcılar “YouTube kısıtlı mod nasıl kapatılır?” sorusunun yanıtını merak ediyor.

YouTube’un yetişkinlere uygun içeriklerin bulunduğu videoları gizlenmesini sağlayan, çocukları için endişe duyan ebeveynlerin bazı içerikleri engellemesine olanak sağlayan YouTube kısıtlı mod özelliği bulunuyor. Öte yandan YouTube kısıtlı mod özelliğini farkında olmadan kullanan ve bu özelliği nasıl kapatacağını merak eden kullanıcılar bulunmakta. Dilerseniz YouTube kısıtlı mod özelliğinin ne olduğunu, nasıl açıldığını ve nasıl kapatıldığını birlikte inceleyelim.

YouTube Kısıtlı Mod Nedir?

YouTube Kısıtlı Mod Nedir?
Kısıtlı mod, zararlı içerik barındıran içeriklere erişimi kısıtlar.

YouTube kısıtlı mod, platformdaki yetişkinlere uygun ya da çocuklar için zararlı olarak nitelendirilebilecek içeriklerin bulunduğu videoların engellenmesi amacıyla YouTube’un geliştirdiği bir özelliktir. Bir bakıma aile koruma filtresi olarak düşünülebilir. YouTube kısıtlı mod aktifleştirildiği zaman çocuk yaştaki kullanıcılar için zarar verebilecek içerikler engellenmiş olur.

YouTube kısıtlı modu aktifleştirmek kimi zaman kesin çözüm olmayabilir ve çocuklar için zararlı olabilecek her içeriği engellemeyebilir. Kesin bir garantisi bulunmamaktadır. Öte yandan bu özellik, mod kimi zaman zararlı olarak görülemeyecek bazı videoları ya da müzikleri de engelleyebilir. Bu dezavantajı sebebiyle YouTube kısıtlı modu kullanışsız bulabilir ve bu özelliği kapatmak isteyebilirsiniz.

YouTube Kısıtlı Mod Nasıl Çalışır?

YouTube kısıtlı modun nasıl açılıp kapatılacağına geçmeden önce, bu özelliğin çalışma mantığından bahsetmenin oldukça faydalı olacağına inanıyoruz.

Kısıtlı modda video içerikleri filtrelemenin birincil yöntemi, algoritmalara bağlı olarak çalışan otomatik bir sistemdir. Bu algoritma veya kurallar topluluğu, her videoda şu unsurlar için kontrol işlemi gerçekleştirmektedir:

  • Videoda kullanılan başlık
  • Videoda kullanılan dil (toplumun belli bir kesimini hedef alan ayrıştırıcı dil vb.)
  • Video açıklamasında yer verilen ifadeler
  • Meta veriler
  • Video altyazısı

Tüm bu unsurları kontrol ederek değerlendirdikten sonra hangi içeriğin uygunsuz olarak değerlendirileceğine karar verir. Meta veriler, yüklenme tarihi, videoyu yükleyen hesap veya kişi, video açıklaması ve anahtar kelimeler gibi bölümler video hakkındaki bilgileri ifade etmektedir.

Ayrıca YouTube, otomatik sistemlerin asla mükemmel olmadığını ve algoritmaların “Kısıtlı Mod”da hangi videoların sunulacağını değerlendirirken bazen hata yapabildiğini de kabul etmiştir.

YouTube, otomatik değerlendirme sistemine ek olarak, bazı unsurları manuel olarak kontrol etmek için bir inceleme ekibi ile de çalışmaktadır.

YouTube Kısıtlı Modu Açma ve Kapatma

YouTube Kısıtlı Modu Açma ve Kapatma
Bilgisayar üzerinden YouTube kısıtlı mod açma ve kapama işlemi son derece basittir.

Çocuklarınız için zararlı olabileceğini düşündüğünüz içerikleri gizleyerek çocuğunuzu korumak amacıyla YouTube kısıtlı modu açmak istiyor olabilirsiniz ya da kullanışlı veya gerekli görmeyip bu modu kapatmak istiyor olabilirsiniz. YouTube kısıtlı modu açmak için yapmanız bilgisayarınızdan veya telefonunuzdan gerekenleri ayrı ayrı listelerle sıralıyorum bu adımları takip ederek bu özelliği aktif hale getirebilirsiniz.

Bilgisayarınızdan YouTube kısıtlı modu açma ya da kapatma işlemi için şu adımları izleyebilirsiniz:

  • Kullandığınız internet tarayıcınıza girip adres çubuğuna youtube.com yazarak siteye girin.
  • Hesabınıza giriş yapmamış iseniz hesabınıza giriş yapın.
  • Sağ üst köşede profil resminizin bulunduğu simgeye tıklayın.
  • En alt seçenekte ‘Kısıtlı Mod’u göreceksiniz.
  • Kısıtlı mod seçeneği kapalı olarak görünüyorsa buradan açık olarak değiştirin ya da açık olarak görünüyorsa kapalı olarak değiştirin.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir