Sanat

Minimal Dövme Modelleri

Minimal Dövme Modelleri

Piercing uygulamaları gibi dövmeler de ilkel toplulukların kimliklerini yaşadıkları topluluklara görünür hale getirmelerinin bir yolu olmuştur. İlk insan topluluklarının izlerinin olduğu bölgelerde yapılan kazılarda dövme uygulamalarının varlığını doğrulayan eşyalara rastlanmıştır. Günümüzde de bu kadar yaygın olan dövmeler birçok insanın tercih ettiği uygulamalardır. Büyük ve gösterişli dövmelerle dikkat çekmeyi sevmeyen insanlar için de birçok minimal dövme modelleri bulunmaktadır. Minimal dövme modelleri hakkında detaylara geçmeden önce kategorize etmek sağlıklı olacaktır:

  • Slogan dövmeler,
  • Şarkı sözleri,
  • Minimal illüstrasyonlar,
  • Sanat eserlerinin minimalize edilmiş tasarımları,

Birçok çeşidi bulunan minimal dövme modellerini kategorilere ayırarak size fikir vermeye çalışacağız.

Slogan Dövmeler

Slogan Dövmeler
Sevdiğiniz ve sizi motive eden bir sözü, vücudunuzda taşıyabilirsiniz.

Sloganlar, insanların hayata dair bakış açıları hakkında fikir veren kısa emir cümleleridir. Birçok ideolojiyi ve yaşam tarzını göz önüne seren sloganlar bulunmaktadır. Toplumların geçirdikleri her dönem bir sloganın oluşmasının da önünü açmıştır. Bu sloganlar, insanların hayata hangi bağlamda baktıkları hakkında bilgiler verirler. İnsanlar kimi zaman sloganları evlerinde dekor olarak kimi zaman da aksesuar olarak kullanmışlardır.

Slogan dövmelerde çeşit oldukça fazladır. Büyük ve gösterişli dövmelerden hazzetmeyen bireyler için minimal dövme önerilerimizden ilki slogan dövmeler olacaktır. Daha az kelime ile daha çok şeyin anlatıldığı sloganlar, bedeninizin herhangi bir yerinde var olabilirler. En çok tercih edilen slogan çeşitleri “Carpe Diem”, “Only God Can Judge Me” gibi daha ana akım sloganlardansa kendinize has ve daha özel bir slogan seçebilirsiniz. Ne kadar kişisel ve orijinal olursa o kadar da estetik olacaktır. Vücudunuzun en öne çıkmasını istediğiniz bölgesini iyi şık yazı tipiyle işlenmiş bir sloganla süsleyebilirsiniz.

Şarkı Sözleri

Şarkı Sözleri
En sevdiğiniz şarkının en sevdiğiniz bölümünden güzel bir dövme modeli olamaz, değil mi?

Şarkı sözleri de tıpkı sloganlar gibi kelime içeren ve minimal sayılabilecek dövme modelleridir. Şarkı sözleri, sloganlardan farklı olarak edebi bir değer taşımaktadırlar. Sevdiğiniz bir şarkı sözünü orijinal dilinde vücudunuzun öne çıkmasını istediğiniz bir bölümüne yaptırmak oldukça iyi bir fikirdir. Bu, sizin hem sanatsal yönünüzü ortaya çıkarır hem de müzik zevkiniz hakkında karşı tarafa fikir verir. Unutmayın, dövmeler aynı zamanda birer kimlik ögeleridir. Kimliğinizi karşı tarafa iyi aktarabilmek için gerçekten sevdiğiniz bir şarkı sözünü seçmelisiniz.

Şarkı sözlerinin yanı sıra sevdiğiniz bir şiiri de dövme olarak tercih edebilirsiniz. Şiirlerin bir dizesini bedeninize işlemek sizin sanatsal yönünüzü ortaya çıkarır. Sembolik şiirler bu açıdan oldukça iyilerdir. Bir cümlenin altında binlerce anlam da taşıyan şiir dizeleri üzerinden uzun zaman geçse de dövmelerinizden sıkılmamanızı sağlar.

Minimal İllüstrasyonlar

Minimal İllüstrasyonlar
İstediğiniz ya da tasarladığınız bir illüstrasyonu tercih edebilirsiniz.

İllüstrasyonlar, günümüzde oldukça popüler görsel sanat eseridir. Elle çizilen illüstrasyonların yanı sıra dijital uygulamalarla oluşturulan illüstrasyonlar da oldukça estetik bir görünüm yansıtabilmektedirler. Kimi zaman bir hayvan, kimi zaman bir desen, kimi zaman bir çiçek… İllüstrasyonlar çok farklı konseptte ve konuda olabilirler. Tek yapmanız gereken sizin beklentilerinizi karşılayacak bir tasarımcıya illüstrasyon yaptırmak. Eğer bu hususta yetenekliyseniz, sizin bir illüstrasyon yapmanız da oldukça güzel olacaktır. Böylelikle daha kişisel bir görseli vücudunuza işleyebilirsiniz.

Sanat Eserlerinin Minimalize Edilmiş Tasarımları

Sanat Eserleri
Küçük bir Mona Lisa figürü, bileğinizde harika görünebilir.

Çok sevdiğiniz bir sanat eseri var ve o büyüklükte bir şeyi vücuduna işlemeye cesaret edemiyor musunuz? Öyleyse bu fikir tam size göre! İlk olarak en sevdiğiniz sanat eserini belirleyin. Bu, Rönesans döneminden Mona Lisa gibi meşhur bir tablo da olabilir, daha yakın çağdan Yıldızlı Gece gibi ekspresyonist bir eser de. Tek yapmanız gereken seçtiğiniz sanat eserinin modern ve minimal bir tasarımını bulmak ya da yaptırmak. Sonrasında bedeninizin belirlediğiniz yeri, tüm çağların en büyük sanat eserlerinden biri ile parıldayacaktır.

Dünyanın en ünlü tablolarından ilham almak isterseniz; Dünyanın En Ünlü Ressamları ve Eserleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir