Gündem

10 Kasım için Yayınlanan En İyi Reklamlar

10 Kasım için yayınlanan en iyi reklamlar

Önemli günlerin en belirgin özelliklerinden biri de o günlere özel yayınlanan reklamlardır. Genelde milli bayramların hepsi için yayınlanmaz ancak bazı günler için de asla kaçırılmayacak biçimde hazırlanmaktadır. Bu noktada ülkece reklam izlemeyi pek seven bir toplum olduğumuzu söylemek güç olur. Ancak bu tür günlerde büyük kurumların yayınladığı reklamlar her zaman merak edilmektedir. Bu yüzden sizlere önümüzdeki 10 Kasım için yayınlanan en iyi reklamlar üzerinden o günleri hatırlatmak istediğimiz bir liste hazırladık. Başlamadan söylemek isteriz, reklamlar herhangi bir sıraya göre değil rastgele olarak koyulmuştur.

10 kasım gazete haberi
Ulu Önder Atatürk’ün ölümü gazetede “Babamızı Kaybettik.” başlığı ile duyuruldu.

Ülkemizde milli bayramlar oldukça önemsenen ve coşku içinde kutlanan günler olmuştur hep. Okulların düzenledikleri törenler, devlet kurumlarının resmi geçit törenleri… Çocukluğumuzda izlemekten zevk aldığımız ve gurur duyduğumuz günler olarak çoğumuzun hatıralarında yer almıştır. Ancak bütün bu milli bayramların yanında bir de, bize bu bayramları veren Ulu Önder’imizin ölüm yıldönümü vardır ki bugünde de ona olan sevgimiz ve özlemimiz her sene daha artan bir biçimde hissedilir ve hatırlanır.

#yaşıyor – Ford Türkiye (2020)

Koç Holding’in hazırladığı ve Ford Türkiye YouTube hesabından paylaşılan reklam filmi ile listemize başlıyoruz. 2020 senesi için hazırlanmış olan bu reklam filmi 1 dakika 30 saniyelik süresine rağmen oldukça etkileyici. Bu etkileyiciliği sağlayan da tabii reklam filminin hikayesi.

82 yıldır her 10 Kasım’da bütün Türkiye yağmur yağmadan ıslanıyor. #DinmeyenYağmur – Sabancı Holding (2020)

Yine geçtiğimiz sene hazırlanmış olan bu video da Sabancı Holding’e ait. #DinmeyenYağmur etiketi ile yayınlanan reklam filmi listemizin ilk sırasındaki reklam filminden daha da kısa olarak 1 dakikalık bir süreye sahip. Buna rağmen reklam filminin içerisinde yer alan tek cümlelik kompozisyon gibi oldukça etkileyici ve duygulandırıcı bir etkiye sahip. Dolayısı ile 10 Kasım için yayınlanan en iyi reklamlar arasındaki yerini alıyor.

Atatürk’ü Gördüm – Yapı Kredi (2017)

Listemizin üçüncü sırasında Yapı Kredi’nin YouTube kanalında yayınlanmış Atatürk’ü Gördüm isimli reklam filmi var. Listedeki ilk iki reklam filminin aksine burada Atatürk sayesinde günümüzde ne noktada olduğumuzu yansıtan bir fikir işlenmiş. Bu değişikliğe rağmen reklam filmi yine oldukça etkileyici ve bize Ulu Önder’imiz ve silah arkadaşları sayesinde bugün nelere sahip olduğumuzu hatırlatıyor.

Bazı Borçlar Vardır, Ödeyemezsin. #SanaBorçluyuz – Yapı Kredi (2016)

Dördüncü sırada yeniden bir Yapı Kredi YouTube kanalından yayınlanan reklam filmi bulunuyor. Bir öncekinden bir sene önce hazırlanan reklam filminde her 10 Kasım günü saat 09.05’te tekrarladığımız bir gelenek olarak saygı duruşuna geçme konusu işlenmiş. Ülkemiz için oldukça hassas bir konu olan saygı duruşu her 10 Kasım günü Ata’mıza bir teşekkür anlamı da taşımaktadır.

Yolum Sensin | 10 Kasım – Arçelik (2019)

Yolum Sensin, yine Koç Holding’in hazırladığı ve Arçelik’in YouTube sayfasında yayınlanan reklam filmidir. Yine oldukça etkileyici bir konuya sahip olan reklam filminde canlandırması için Atatürk rolü verilmiş bir çocuğun kısa hikayesi anlatılmaktadır. Diğer reklam filmlerine oranla 2 dakika 26 saniyelik uzunluğu ile de oldukça tatmin edici olmuştur.

#TarifeSığmaz bir özlemle anıyoruz. – Şişecam (2019)

Şişecam’ın 2019 senesinde hazırladığı ve yine kendi YouTube kanallarından yayınlanan 10 Kasım reklam filmi geçmişe odaklanan filmlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Atatürk’ün vefat ettiği 1938 senesinde geçen filmde radyodan vefat haberinin duyulduğu bir an işlenmiş. Vefat haberinin insanlara nasıl ulaştığına dair oldukça güzel bir anlatıma sahip olması da reklam filmini ayrıca güzel yapan etmenler birisi. Bu nedenle 10 Kasım için yayınlanan en iyi reklamlar arasına giriyor.

#SeniSevmekNeGüzel – Yapı Kredi (2018)

Yine Koç Holding’in 2018 senesinde hazırladığı ve Yapı Kredi YouTube hesabından paylaşılmış olan bu reklam filmi de 10 Kasım için yayınlanan en iyi reklamlar listesindedir. Diğer filmlere kıyasla oldukça sade bir yapıda. Nilipek isimli sanatçının seslendirdiği Gözleri Aşka Gülen isimli şarkıyla birlikte ülkemizin birçok yanından çekilmiş Atatürk fotoğrafları ile poz veren insanların birlikte sunulduğu harika bir reklam filmi olmuş.

10 Kasım #İçimizeİşledik – Kiğılı (2020)

Kiğılı’nın 2020 senesinde hazırladığı ve kendi YouTube kanallarında paylaştığı reklam filmi şirketin kendi iş alanıyla uyumlu olacak şekilde yapılmış. Atatürk’ün sözlerinin bir ceketin içerisine işlendiği film bu yolla Ata’ya olan özlemi ve minneti de aktarmak istiyor.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkemize ve cumhuriyetimize kattıklarını öğrenmek isterseniz En Önemli Türk Liderleri başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

#Minnettarız – Türkiye İş Bankası (2020)

İş Bankası’nın 2020 senesinde hazırladığı ve kendi YouTube kanallarında paylaşılan reklam filmi bu sefer Atatürk’ün hayatına kısa bir bakış atarak başardıklarını bize hatırlatıyor. Bu yolla Atatürk’e olan minnet duygusunu vurgulamak isteyen İş Bankası hem ülkenin hem kendilerinin kurucu olan kişiyi oldukça güzel bir şekilde anmış.

10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü – Petrol Ofisi (2020)

Petrol Ofisi’nin 2020’de hazırladığı ve yine kendi YouTube kanalı üzerinden paylaştığı, 10 Kasım için yayınlanan en iyi reklamlar arasında yer alan reklam filmi yine Atatürk’ün hayatına kısa bir bakış atarken aynı zamanda onun hayatındaki önemli bir imgeye de değiniyor. Zeybek, Atatürk’ün oynamaktan çok zevk aldığını bildiğimiz bir dans olarak hepimizin hafızalarında yer edinmiştir mutlaka. Reklam filmi de bu bilgiyi ele alarak harika bir reklam filmine imza atmış.

10 Kasım Reklamı – Türkiye İş Bankası (2007)

Listemizin sonunda belki de birçok insan tarafından en güzel 10 Kasım reklamı olarak anılan İş Bankası’nın 2007 senesinde hazırladığı reklam filmine yer vermek istedik. Haluk Bilginer’in Atatürk’ü canlandırması dolayısıyla hatırladığımız reklam filmi Atatürk’ün bir çocukla gül yetiştirme benzetmesi üzerinden ülkemizi nasıl kurduğunu anlatıyor. Ancak birçoğumuz için reklam filmi sadece şu replik sayesinde etkileyici oluyor:

                           “Senin elin kanar mı? Sen Atatürk değil misin?”

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir