Sinema

Sonbaharda İzlenecek Filmler: Battaniye ve Kahvenizi Hazırlayın!

Sonbaharda İzlenecek Filmler

Sinemanın en keyifli olduğu zamanlar sizce de sonbahar ayları değil mi? Kışa hazırlanırken, yağmurlu sonbahar aylarında sıcacık evlerimizde çay, kahve ya da bir kadeh şarap eşliğinde birbirinden güzel filmler izlemek hepimizin yorgunluğuna iyi gelir. Sizin için sürükleyici hikâyeleriyle ağzınızda hoş bir tat bırakacak sonbaharda izlenecek filmler listesi hazırladık.

Scent of a Woman / Kadın Kokusu

Scent of a Woman
Scent of a Woman (1992)

Kadın Kokusu, Al Pacino’nun efsane yapımlarından biri olarak yerini almış oldukça sıcak bir atmosfer sunan ve seyir zevki çok yüksek bir film. Al Pacino’nun hayatında da oldukça önemli bir yere sahip. Öyle ki bu film için usta oyuncu uzun süre kör insanlarla beraber yaşamış ve film çekimleri sırasında odak noktasını sabit tutması gerektiği için gözlük kullanacak kadar gözlerini bozmuştur.

Kör olduğu için zoraki emekli olmuş Yarbay Frank Slade, kendisine bakıcı olarak tutulan başarılı bir kolej öğrencisi olan Charlie’yi zoraki bir yolculuğa çıkarır. Prestijli bir kolejde burslu olarak okuyan Charlie ise okuldaki zengin arkadaşlarıyla ilgili vicdani bir hesaplaşma içindedir ve bir an önce okula dönmek zorundadır. İkilinin bir dede torun ilişkisine dönüşecek çatışmalı hikâyesi oldukça eğlenceli.

Taxi Driver / Taksi Şoförü

Taxi Driver
Taxi Driver (1976)

Taksi Şoförü, Martin Scorsese ve Robert De Niro’nun yollarını kesiştiren hem eğlenceli hem de sinema tarihine büyük iz bırakan katmanlı bir yapım. Deliliğin sınırlarında dolaşan film aynı zamanda günümüzün anti kahraman olgusunu sinemaya kazandırmıştır.

Vietnam savaşından dönmüş olan Travis, büyük travmalarla baş etmek durumundadır. Psikolojik olarak bunalım yaşayan ve yalnızlıktan kurtulmak için çabalayan Travis taksi şoförlüğü yapmaya başlar ve bu sırada kadınlarla ilişki kurmaya çalışır. Birkaç başarısız denemeden sonra kendini farklı alanlarda kanıtlamaya çalışır ancak sonuçlar korkutucu noktaya ulaşır. Travis kahraman olmaya çalışır ama sokakta kahramanlık o bilindik vahşi batıdaki kahramanlıktan oldukça farklıdır.

Amelie

Amelie
Amelie (2001)

Fransız sinemasının eşsiz yapımı Amelie, sinemanın kapılarını masalların dünyasıyla rengarenk bir perdeyle yansıtıyor. Yarı teatral havasıyla film insan hallerine ve günlük yaşamlara bambaşka bakış açılarıyla bakmamızı sağlıyor. Aynı zamanda film, bizi sınırsız eğlenceye ve çok zengin bir hayal dünyasına davet ediyor.

Farklı takıntılara sahip iki ebeveynin çocuğu olarak dünyaya gelen Amelie, insanlardan uzak yetiştiği için mecburen hayal dünyasını geliştirmiş, okumayı ve hayal kurmayı seven bir kadındır. Annesi o küçükken intihar etmek amacıyla kilisenin çatısından atlayan bir kadının altında kalarak ölmüştür. Kendi küçük dünyasında gayet mutlu olan Amelie, geniş ve eğlenceli bakış açısıyla bize kasabasının insanlarını anlatırken, bir taraftan da hayatında bazı farklılıklar aramaktadır.

Bicycle Thieves / Bisiklet Hırsızları

Bicycle Thieves
Bicycle Thieves (1948)

İtalyan yeni gerçekçilik sinema akımının öncülerinden biri olan Bisiklet Hırsızları, savaş sonrasında yoksulluk ve açlık çeken İtalyan insanlarını çıplak bir gerçeklikle seyirciye sunar. Kurgusuyla da bir o kadar heyecanlı olan film bize dönemin İtalyan sokaklarını ve insanların yaşam mücadelesini sunuyor.

Antonio Ricci, uzun zamandır iş bulamamaktadır ve onlarca kişiyle beraber her gün iş bulma kurumlarında sıraya girmektedir. Sadece bisikleti olanların alabileceği bir iş fırsatı yakalar ve bu işi almak için evdeki temiz çarşafları karısıyla beraber bir rehin dükkanına rehin olarak bırakır. Antonio bisikletle çalışmaya çıktığı gün bisikletini çaldırır ve işi kaçırmamak için küçük oğluyla beraber bisikletini aramaya çıkar. Bisikletini hırsızdan geri alamayan Antonio, kendisi de bir bisiklet çalmaya yeltenecektir.

La Dolce Vita / Hayat Güzeldir

La Dolce Vita
La Dolce Vita (1960)

Hayat Güzeldir, her şeyiyle mükemmel bir yapım diyebiliriz. Eğlenirken tarihi gerçeklere de etkileyici bir bakış atmak için tam bir şaheser olan film, hem dram yapısıyla hem de komedi öğeleriyle seyircinin aklına kazınan kült bir eser. 2. Dünya Savaşı ve Yahudi karşıtlığına ironik bir eleştiri getiren yapım aynı zamanda Roberto Benigni’nin eşsiz oyunculuğuyla renkleniyor.

Guido, Nicoletta adında bir öğretmen kadına âşık olur. Kendisi bir garsondur ve nişanlı olan Nicoletta istemediği bir evlilik yapmak üzeredir. İlk yarısında masalsı bir şekilde Guido’nun Nicoletta’yı düğünden kaçırması ve evlenip mutlu bir yuva kurmasını anlatan filmin ikinci yarısı oldukça korkunç bir yere 2. Dünya Savaşı’na denk geliyor. Aile Yahudi vatandaşlarla beraber toplama kampına götürülüyor. Nicoletta ayrı bir kampa Guido ve küçük oğulları başka bir kampa yerleştirilirken Guido küçük oğlu için bütün olayları bir oyunmuş gibi göstermeyi başarıyor.

Cinema Paradiso / Cennet Sineması

Cinema Paradiso
Cinema Paradiso (1988)

Cennet Sineması, 1960’ların açık hava sinemalarını ve masumiyeti acı gerçeklerle harmanlayarak seyirciye sunan kült bir yapım. Tam bir geçmişe hasret imgesi sunan yapım, seyirciyi yer yer güldürüp eğlendirirken, yer yer ağlatıyor.

1980’li yıllarda ünlü bir yönetmen olan Salvatore Di Vita, sevgilisinin verdiği bir haberi alınca küçük kasabasına bir günlüğüne ziyarete gider. Küçükken sinemada berber çalıştığı makinist Afredo ölmüştür. Salvatore’nin kasabaya dönüşüyle birlikse biz de onun çocukluğuna gider bir makinist oluşunun yolculuğunu, sinemanın renkli dünyası üzerinden izleriz. Dışarıda yağmur yağarken bu film içinizi ısıtacak.

Rice of the Planet of the Apes / Maymunlar Cehennemi: Başlangıç

Rice of the Planet of the Apes
Rice of the Planet of the Apes (2011)

Maymunlar Cehennemi serisinin yeniden yapımı Maymunlar Cehennemi: Başlangıç, bu seriye başlamak için önereceğimiz en güzel filmlerden biri. Genel anlamda bütün filmleriyle hem muhteşem bir seyir zevki sunan hem de felsefi yönleriyle göz dolduran bu efsane yapım, bütün seriyi izlemenizi sağlayacak.

Genetik mühendisleri, maymunlarda büyük bir zihinsel gelişme kaydeden çalışmalar yapmıştır. Çalışmaları sonlandırmak ve maymunları yok etmeye karar veren şirkete karşı Will Rodman adlı mühendis, maymunlardan birinin yavrusunu kaçırır ve ona Cesar adını verip kendi çocuğu gibi yetiştirir. Cesar, deneylerin etkisiyle insani düşünce sistemi geliştirmeye başlar ve bir kavgada babası Will’i korumak için birini yaralar. Bunun üzerine maymun hapishanesine atılan Cesar, orada maymunlar uygulan işkencelere şahit olur. Cesar Will’e karşı da kırgın olduğu üçün maymunları örgütler ve büyük bir firar gerçekleştirirler.

No Country for Old Men / İhtiyarlara Yer Yok

No Country for Old Men
No Country for Old Men (2008)

İhtiyarlara Yer Yok, aksiyon ve gerilim severler için oldukça iyi bir seçenek. Hem diyaloglarıyla hem de kurgusuyla oldukça keyifli bir yolculuk sunan film, zamanın nasıl aktığını unutturacak. 2008 yapımı film, En İyi Film başta olmak üzere dört dalda Oscar ödülü aldı.

Geyik avı için dışarı çıkan Llewelyn Moss, bir çatışma alanında başıboş bırakılmış arabalara ve öldürülmüş insanlara rastlar. Çevrede yaşayan kimseyi göremeyen Llewelyn, para dolu bir çanta bulur ve parayı alıp olay yerinden uzaklaşır. Ancak para tam anlamıyla sahipsiz değildir ve Llewelyn artık takip edilmektedir.

The Wolf of Wall Street / Para Avcısı

The Wolf of Wall Street
The Wolf of Wall Street (2013)

Para Avcısı, oldukça eğlenceli Hollywood yapımlarından biri. Başrolünde Leonardo Di Caprio’nun üstlendiği filmin konusu Wall Street’de gerçekten yaşanmış olaylara dayanıyor. Bu eğlenceli ve bol para içeren filmi izlerken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

Genç bir borsacı olan Jordan Belfort hırslı bir yapıya sahiptir ancak potansiyelini gösterip para kazanabileceği bir işe sahip değildir. Kısa süre içerisinde çılgınca kazançlar elde etmeye başlayan Jordan, çalıştığı borsa şirketinden arkadaşlarıyla beraber bir garajdan borsa alım satım işleri yapmaya başlar. Jordan kısa sürede büyük bir patlama yapar ve dünyanın sayılı zenginleri arasına girer.

Run Lola Run / Koş Lola Koş

Run Lola Run
Run Lola Run (1998)

Adından da anlaşılabileceği gibi, bu filmde Lola’nın koşması hikayemizin ana konusu. Ancak işler öyle ilginçleşiyor ki bu koşu seyirciyi de içine alarak devam ediyor. Bir zaman döngüsü üzerinden işlenen film oldukça sürükleyici ve gerilimli bir hikâyeye sahip.

Lola, sürekli başını belaya sokan sevgilisini mafyanın elinden kurtarmak için çok kısıtlı bir zamana sahip olduğunu öğrenince deli gibi koşmaya başlar. Zenon paradoksu temel alınarak yazılan senaryosuyla film Lola’nın girdiği bu koşu ve yaşam döngüsünde Lola’nın alacağı kararlarla ilgili uzun uzun mantık yürütüyor ve hayatına dair birçok şey öğreniyoruz. Bütün bu sürecin sonunda ise Lola’nın verdiği kararı çok iyi anlıyoruz.

Sonbaharda izlenecek filmler listemizdeki birbirinden eğlenceli 10 filmi keyifle izleyeceğinizi umuyoruz.

Sonbahar denildiğinde Halloween da pek çok kişinin aklına gelmektedir. Eğer sizin de aklınıza Halloween geliyorsa ve sonbaharın tadını biraz gerilimle çıkarmak istiyorsanız En İyi Halloween Temalı Filmler listemize göz atabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir