Ne, Ne Değildir?

2B Arazisi Nedir? 2B Arazisine Ev Yapılabilir mi?

2B Arazisi Nedir?

2B olarak adlandırılan araziler, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne aittir. Bu bölgeler tarım alanının dışında kullanılmaktadır. Genel olarak kırsal alanlardaki yerleşim yerlerinin yakınında bulunur. Diğer arazilerden farklı olan 2B arazileri, eski ormanlık alanlardan oluşurlar.

“2B arazisi nedir?” sorusuna verilebilecek en doğru yanıt; orman vasfını kaybetmiş olan arazilerin, orman statüsünden çıkarılması ve devlet tarafından tasarlanan kanunlar kapsamında özel bir arazi statüsüne geçiş yapmasıdır.  Temel olarak 2B, 6831 Sayılı Orman Kanunu’nun 2. maddesinin B bendi için uygulanan bir kısaltmadır. Yani bu araziler, bir zamanlar orman olarak faaliyet gören ancak daha sonrasında gerek doğal sebepler gerek ise yapay nedenlerle ormanlıktan çıkan bölgelerdir.

2B Arazisi Nedir? 2B Arazisi Ne Demek?

2B arazileri her ne kadar devlete ait olsalar da kişi veya kurumlar tarafından satın alınabilirler. “2B arazisi ne demek? 2B arazisi nasıl satın alınır?” gibi sorular vatandaşlar tarafından sıklıkla sorulduğu için satın alma adına gerekli olan bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Devletten Orman Arazisi Nasıl Alınır?

2B Arazisi Nedir? 2B Arazisi Ne Demek?
2B arazisi her ne kadar devlete ait olsa da kişiler ve kurumlar tarafından satın alınabilirler.

Devletten orman arazisi satın almak isteyen kişiler, 2B kapsamına giren bu alanların satın alımını gerçekleştirebilirler. Her ne kadar bu alanlarda bulunan araziler artık orman olarak nitelendirilmeseler bile vatandaşların orman arazisi olarak satın alabileceği nadir alanlardır.

Bu arazileri satın almak için 3 ana yol izlenebilir:

  1. Defterdarlık aracılığıyla 2B arazisi almak mümkündür.
  2. Ziraat Bankası şubeleri veya online bankacılık üzerinden işlem gerçekleştirilebilir.
  3. Son olarak Mal Müdürlüğü aracılığıyla araziye sahip olabilirsiniz.

“Orman arazisi nasıl satın alınır?” sorusu yukarıda bulunan üç maddelik yollardan herhangi biri izlenerek tamamlanabilir. Satın alım yapacak kişi bu 3 seçeneği de detaylı biçimde araştırmalıdır. Çünkü her opsiyonun kendi içerisinde sunmuş olduğu ek olanaklar ve dezavantajlar söz konusudur. Bu nedenle alım yapacak olan kişi, kendine en uygun olan durumu detaylı şekilde araştırma yaparak bulabilir. 

2B Arazi Dönüm Fiyatları 2023

2B Arazisi Devredilebilir Mi?
2B arazisi noter eşliğinde 3. kişilere devredilebilmektedir.

Bu arazilerinin ücretlendirilmesi de oldukça merak edilen konulardan bir diğeridir. Satışı yapılan 2B arazi dönüm fiyatları 2023 yılı için net bir rakam ne yazık ki yoktur. Ancak arazilerin fiyatlandırılması konusunda bilinmesi gereken bazı önemli hususlar bulunmaktadır. Başlıcalarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Alınacak arazi tarım arazisi olarak adlandırılıyorsa %10 peşinat
  • Tarım dışında kalan alanlarda %20 peşinat
  • Yüzdelik dilimin dışında kalan ücret ise taksitlendirme seçeneğiyle ödenebilir.

Ödemeyle ilgili diğer konular ise arazinin satın alındığı kurumlarca değişkenlik gösterir. Bu nedenle hangi tercihin mantıklı olduğuna karar vermek için satın alım yapacak olan kişinin detaylı bir araştırma yapmasında fayda vardır.

Kişi dilerse bu süreci yönetmesi için satın alma işlemleri hakkında profesyonellerden de yardım alabilir. Satın alım yapacak kişi için bir diğer seçenek ise çevresinde bulunan ve bu konuyla ilgili daha önceden tecrübe sahibi olmuş bir kişiden bilgi almaktır.

2B Arazisi Devredilebilir Mi?

Satın alınan 2B arazilerinin devredilebilmesi mümkündür. Hazine tarafından satılmış olan arazilerin alıcıları, satın almış oldukları araziler üzerinde hak sahibi olurlar. Araziyi satın almış olan kişiler, sahip oldukları haklarını noter huzurunda düzenlenen ve muvafakatname adı verilen devir işlemi ile 3. kişilere devredebilir. Bu durum 2B arazilerinin farklı kişilere satışı olarak da adlandırılmaktadır. 

Devir işlemlerinde standart prosedürler uygulanmaktadır. 2B arazisine ve onun beraberinde getirmiş olduğu haklara sahip olan kişiler noterler aracılığıyla standart prosedürü uygulayarak satış (hak geçiş) işlemlerini tamamlayabilirler.

 

Tarım sigortası emekli maaşı ne kadar olduğuna dair bilgileri yazımıza göz atarak inceleyebilirsiniz:

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir