GündemHaberler

Tarım Sigortası Emekli Maaşı Ne Kadar? 

Tarım Sigortasi Emekli Maasi Ne Kadar? 

“Tarım sigortası emekli maaşı ne kadar?” Sorusu birçok çalışan tarafından merak konusu! 2925 Tarım SGK sigortalılarının, 5510 sayılı kanun gereğince 2023 yılında ödeyecekleri prim tutarı değişti 5510 sayılı kanunun Ek 5’inci maddesi ile tarım ya da orman hizmetlerinde çalışanların emekliliklerindeki alacakları aylık maaş tutarını bu yazımızda bir araya getirdik. 

Ek 5 Emekli Maaşı Ne Kadar? Ek 5 Nedir? 

“Ek 5 emekli maaşı ne kadar?” sorusuna cevap vermeden önce Ek 5’in ne demek olduğunu bilmemiz gerekir. Ek 5 tarım sigortası, gündelik işçiler ve mevsimlik işçilerin “Sigortalı” tanımlamasının içinde yer bulabilmesi için uygulanan bir sigorta çeşididir. 5510 Sayılı kanuna yani Sosyal Sigortalılar ve Genel Sağlık Sigortası’na 2011 senesinde Ek 5 eklenmiştir. Ek 5 sayesinde tarım veya orman işçileri isteğe bağlı prim ödemesi yaparak emekli olabilirler. 

2925 Tarım Sigortası Emeklilik Maaşı Ne Kadar 2023

“2925 tarım sigortası emeklilik maaşı ne kadar 2023?” sorusu her yerde karşımıza çıkıyor. Tarım ve orman işçilerini derinden ilgilendiren 2925 tarım sigortası emekli maaşının ne kadar olduğu 1 Nisan 2023 tarihinde kesinliğe ulaştı. Yapılan son zamlar ile beraber 2925 tarım SSK emekli maaşları, 7 bin 500 TL bandına yükseldi. En düşük maaş, 7500 TL olurken en yüksek maaş bireyin aylık ödediği prim miktarına göre değişiklik gösteriyor. Yüksek primden emeklilik sigortasını yatıran vatandaşların alacakları tarım sigortası maaşları her zaman daha yüksektir. 

Tarım Sigortası Emeklilik Şartları Nelerdir? 

Tarıim Sigortası Emeklilik Sartlari Nelerdir? 
Tarım sigortası emeklilik maaşları koşulları için okumaya devam edin!

İsteğe bağlı tarım sigortası kapsamında emeklilik için bazı şartlar bulunmaktadır. İlk işe girişiniz 08.09.1999 ile 30.04.2008 arasındaysa Ek 5 dahilinde tarım sigortasından emekli olabilirsiniz. Bunun için bazı prim günlerini doldurmanız gerekmektedir. Erkeklerin 60 yaşından büyük olması ve 7000 iş gününü doldurması, kadınların ise 58 yaş üstü olması ve aynı şekilde 7 bin iş gününü doldurması şartlar arasındadır.

İşe giriş tarihiniz 30.04.2008’den sonra ise iş gününüzü daha da arttırmak durumundasınız. Yaş şartı aynı kalırken erkekler ve kadınlar toplam 7200 iş gününü doldurması zorunludur. Ek 5’den isteğe bağlı tarım sigortası adı altında emekli olabilmek için bu şartlara sahip olmanız gerekmektedir. 

Ek 5 Tarım Sigortası 3600 Gün Emeklilik Maaşı 

08.09.1999 tarihinden önce sigorta yaptırmışsanız Ek 5 tarım sigortası, 3600 gün emeklilik maaşı hesaplaması yapabilirsiniz. 08.09.1999 tarihinden önce işe başlayıp sigorta yaptıranlar, 3600 günle emekli olabilirler. Erkekler, bu kapsamda 60 yaşı, kadınların ise 58 yaşı tamamlaması beklenir. Ek 5 tarım sigortası, 4500 ve 5400’den tarım ve orman işçilerini de emekli etmektedir. 

2023 albay emekli maaşını öğrenmek için yazımızı okuyun.

Ek 5 Emeklilik Sorgusu Nereden Yapılır? 

İsteğe bağlı tarım sigortası yani Ek 5 sigortanızı, E- Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Daha önce SGK ve eski ismiyle SSK kurumlarında yapılan sorgu işlemleri günümüzde internet üzerinden hiçbir resmi belgeye gerek kalmadan yapılabilmektedir. Evde kendiniz E- Devlet’e girerek emeklilik sorgusu yapabilirsiniz. 

Bunun için internet üzerinden “Sosyal Güvenlik Kurumu 4A Aylık Bilgisi” ile alakalı bir arama yapabilirsiniz. İlk açılan pencereye tıklayarak gerekli bilgileri doldurabilirsiniz. Açılan menüden Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanınızda yer alan; T.C kimlik numaranızı ve önceden aldığınız şifrenizi girmeniz gerekecektir. Bilgileri doğru girdiğinizde isteğe bağlı tarım sigortası hakkında istediğiniz bilgiler karşınıza çıkacaktır. Emekliliğiniz resmileşmemişse, sayılı gün kalmışsa ya da sigortayla alakalı sorun çıkmışsa buradan görüntüleyebilirsiniz. 

 

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir