Teknoloji

3. Nesil AirPods İnceleme

3. Nesil AirPods İnceleme

AirPods Apple firması tarafından üretilen son derece kaliteli kulaklıklar, 3 nesil üzerinden incelenebilir. 3. nesil AirPods inceleme yazımızda, bu kulaklık hakkında detayları sizlerle paylaşacağız.

AirPods kulaklıklar, yıllardır kullanılan geleneksel Apple kulaklıklarının yerine geçmiştir. Bu kulaklıklar çok fonksiyonludur. Örneğin kulaklığı kulaktan çıkartmak oynatmayı durdurur, iki kere hafif dokunmak oynatmayı devam ettirir gibi birçok özelliği vardır. Peki bu AirPods ne zaman piyasaya sürülmüştür buna da bakmak gerekir. 07.09.2016’da iPhone 7 ve Apple Watch 2. Serisi ile birlikte piyasaya sürülmüştür.

AirPods 3. Nesil Genel Özellikleri

AirPods 3. Nesil Genel Özellikleri
Piyasada Airpods’un birçok modeli bulunuyorç

AirPods 3. Nesli anlatmadan önce şu an Apple tarafından satılan Airpods modelleri şunlardır:

  • AirPods 2. Nesil
  • AirPods 3. Nesil (Yeni)
  • AirPods Pro
  • AirPods Maks

AirPods 3. Nesli çok güzel bir sloganla piyasaya çıktı. Uzamsal ses teknolojisine sahip yepyeni bir tasarım sloganıyla piyasaya çıkan 3. Nesil sihrin yeni neslidir. Yeni çıkan bu kulaklık müziği kulağınızın şekil yapısına göre ayarlayan Adaptif EQ teknolojisine sahiptir. Önceki nesillerine kıyasla süper hızlı şarj ve pil ömrünün uzun olmasıyla bir artı kazanmıştır. Terden ve sudan etkilenmeyen bu kulaklık gayet dayanıklı bir yapıya sahiptir.

Uzamsal ses teknolojisini sloganda kullanması tabi ki de boşa değildir. Dinamik bir şekilde kafa izleme teknolojisine sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

Adaptif EQ’ya tekrardan bakacak olursak müziği kulağın yapısına yani şekline göre ayarladığını belirtmiştik. İç kısımda bulunan mikrofon dış ortamdan gelen sesleri de algılayarak düşük ve orta değerlerdeki frekanslarda size özel ayarlamalar yaparak müziği en kaliteli şekilde dinlemenize olanak sağlamaktadır.

AirPods 3 Bas ve Kontroller

AirPods 3 Bas ve Kontroller
AirPods 3 basları sayesinde bütün sesleri hissedebilirsiniz.

AirPods tanıtımında tüm zamanlardaki en iyi bas olarak tanıtılmıştır. Peki bu bas gücünü nerden almaktadır? Apple tarafından üretilmiş olan özel bir amplifikatörden gücünü almıştır. Apple tasarımı olsun, dinamik sürücüsü olsun müzikte olağan dışı ayrıntı ve kalite içeren bir kulaklık üretmiştir. Baslar derin olsun zengin olsun, temiz ve canlı tizler gibi her sesi size hissettirmektedir.

Yeni teknolojisi sayesinde görüşmeler esnasında rüzgâr sesi minimal düzeye indirgenmiştir. Bunun sebebi kulaklığın 2 başlığının da ucunda bulunan özel akustik ağ kaplı olan mikrofonlardır. Bu şekilde sesinizin çok net bir şekilde duyulması sağlanır. Bu özellik sayesinde FaceTime için sizlere HD görüşme kalitesi sunmaktadır AAC-ELD konuşma Codec’i denilen bir teknoloji sayesinde FaceTime aramalarında en üst düzey ses kalitesi sizlere sunar.

AirPods’u rahatlıkla kontrol edebilmeniz için kuvvet sensörü bulunmaktadır. Bu sensör sayesinde şarkıyı oynatabilir, duraklatabilir, atlatabilir hatta telefonunuza gelen aramaları yanıtlayabilir ya da sonlandırabilirsiniz.

AirPods Şarj Kutusu ve Cihazla Eşleştirme

AirPods Şarj Kutusu ve Cihazla Eşleştirme
AirPods çok kısa sürede şarj olarak uzun süre kullanmanıza fırsat verir.

Şarj kutusuna MagSafe ismi verilmektedir. MagSafe suya, tere, yağmura ve diğer koşullara karşı son derece dayanıklıdır. Kutuyu şarj etmekte çok kolay. MagSafe özelliğine uygun olarak kutuyu şarj etmeniz mümkündür. Hatta kablosuz olarak bile MagSafe’i şarj edebilirsiniz. Kutunun tam şarjı 30 saate varan dinleme keyfi sunmaktadır. Airpods’u kutuda yalnızca 5 dk şarj ederek bir saat müzik dinleyebileceğinizi de bir kenara not edin. AirPods tek şarjla 6 saat idare ederken bu rakam kutuyla 30 saate çıkmaktadır.

AirPods’u İCloud hesabınıza bağlı olan bütün aygıtlarla eşleştirebilirsiniz. Eşleştirme yapabilmeniz için iPhone ya da iPad cihazlarınıza AirPods’u yaklaştırarak bağlan tuşuna basmanız yeterli bir harekettir. Bu özellik sayesinde aygıtlar arasında sürekli geçiş yapmanız gerekmemektedir. Örneğin bir cihazınızla arama yanıtlarken diğer cihazınızla müzik dinleyebilirsiniz.

Bu cihazın sezgileri son derece kuvvetlidir. Kulağınızı son derece iyi analiz edebilmesinden dolayı sadece kulaklık kulağınızdayken müzik çalmaktadır. Örneğin çıkartıp kulaklığı masaya koydunuz. Müzik otomatik olarak duraklatılacaktır.

AirPods Siri

AirPods Siri
AirPods’u Siri ile birlikte de kullanabilirsiniz.

AirPods siri özelliğini de desteklemektedir. “Hey siri!” diyerek özelliği aktif hale getirebilir ve kullanabilirsiniz. Bu özellik sayesinde arama yapabilir, yön tarifi alabilir ve hatta yemek tarifi bile alabilirsiniz. Siri size gelen mesajları da komutunuzla beraber sesli olarak okuyabilmektedir.

AirPods’u bulmak için Gelişmiş Bul uygulamasını kullanabilirsiniz. AirPods’unuzu kaybettiğiniz takdirde bu uygulamayı kullanarak ne kadar uzağınızda bulunduğunu öğrenebilirsiniz. Cihazınızın bluetooth alanı dışarısındaysa uzaklaşma uyarıları alabilirsiniz. Uzaklaşma uyarısı AirPods’un sesler çalarak size yerini tespit ettirmesi şeklinde olmaktadır.

Bluetooth 5.0 ve H1 kulaklık çipi kullanan bir kulaklıktır.

AirPods ile müzik dinlemenin keyfine varmak istiyorsanız Apple’ın müzikler ile ilgili yeniliklerini de takip etmenizi de öneririz. Bu konu hakkında bilgi edinmek için Yeni Apple Music Plan İnceleme yazımıza göz atabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir