Sinema

400 Darbe Film Analizi: Fransız Yeni Dalgasından Çarpıcı Bir Hikaye

400 Darbe Film Analizi

Fransız yeni dalga akımında önemli olan ve bir kült haline gelen 400 Darbe filmi, hala daha büyük etkiler yaratıyor. Yönetmenliği ve senaristliği François Truffaut tarafından yapılan bu eşsiz film, bir çocuğun yaşadıklarıyla gözler önüne veren çarpıcı bir konuyu barındırır. Biz de 400 Darbe üzerine bir analiz yapmaya karar verdik. Yorumlarımızı ve analizimizi merak ediyorsanız “400 Darbe Film Analizi” başlıklı yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

400 Darbe Film Özeti

Antoine, 1950’li yıllarda Paris’te annesi ve babasıyla küçük bir evde yaşayan bir çocuktur. Çocuk, hem ailesinde hem de okulunda büyük problemler yaşar. Çünkü ailesi de öğretmeni de çocuğu sürekli aşağılamaktadır. Bu nedenle de Antoine, hiçbir yerde huzur bulamayan bir çocuk olmuştur. Film, Antoine’in yaşayacakları üzerinde şekillenmeye başlar.

Bir gün arkadaşıyla birlikte ödev yapmadığı için okuldan kaçmıştır. Bu esnada ise annesini başka bir adamla öpüşürken yakalar. Şoku üstünden atamadan hemen okula döner ve öğretmenine annesinin öldüğüne dair yalan söyler. Ancak anne ve baba sağlam bir şekilde okula gelir ve çocuğun yalanı ortaya çıkar. Bir süreliğine de okuldan uzaklaştırma kararı alır.

Artık Antoine, sadece okula değil ailesinden de korkmaktadır. Çünkü anne ve baba, onu sürekli askeri okula gitmekle tehdit eder. Bu nedenle artık evde de kalmak istemez. Okuldaki arkadaşıyla plan yaparak deniz kenarına kaçmaya karar verir. Planları, babasının daktilosunu çalmak ve onu satıp para kazanmaktır. Ancak burada da işler bekledikleri gibi gitmez.

Antoine Islahevine Gider

Antoine Islahevine Gider
Antoine’ni ıslahevine gitmesi ile hikaye gelişmeye başlar.

Plan yaptığı arkadaşının da aslında düzgün bir çocukluk geçirdiği söylenemez. Annesi alkol bağımlısı, babası da ilgisiz biridir. Daktiloyu başarılı bir biçimde çalmışlardır. Ancak birine satmak istedikleri sırada adamın yalan söylediğini anlarlar ve ondan daktiloyu ger alırlar. Antoine, daktiloyu şirkete geri götürmeye karar verir ve burada yakalanır.

Şirkette çalışan bir diğer kişi, onu babasına söyler ve polise giderler. Antoine, bundan önce de hırsızlıklar yapmıştır. Baba ve anne, çocuğun ıslahevinde daha iyi bir şekilde yetişeceğini düşünür. Bu nedenle ıslahevi de olsa iyi bir yere gitmesini ister. Islahevine giden Antoine, buradaki psikoloğa olan ve bitenleri anlatır.

Annesi bir gün Antoine’yi ziyarete gelir. Burada babasına yazdığı mektuptan dolayı onu tekrar azarlar. Yine, çocuğu askeri okula veya dökümhane göndermekle tehdit eder. Ancak Antoine buradan kaçmayı başarır. Ancak arkasında da onu kovalayan biri vardır. 400 Darbe final sahnesi ise Antoine’in denize ulaşmasıyla son bulur.

400 Darbe Film Konusu

400 Darbe Film Konusu
400 Darbe, aile ve eğitim hayatındaki baskının bir çocuk üzerindeki etkisini net şekilde anlatmaktadır.

Film bir çocuğun aile ve okulda gördüğü baskıdan dolayı nasıl bir çocukluk geçirdiğini anlatmaktadır. Açıkçası, François Truffaut, bu noktada izleyiciyi gerçekten etkiler. Korku dünyasının çocukta ne gibi etkilere yol açtığı tüm çıplaklığıyla yüzümüze vurur. Yine, filmin ilk başlarında babayla olan ilişkinin daha sağlam olduğu düşünülür. Ancak filmde böyle bir ilerleyiş yoktur.

Otoriter annesinin her dediğini yapan çocuk, annesiyle başka bir adamın öpüştüğünü gördükten sonra bu ilişkinin daha kötü olabileceği aklımıza gelir. Ancak anne, aksine çocuğa daha iyi davranır. Eğer kompozisyon ödevinde iyi bir derece yaparsa onu ödüllendireceğini de söyler. Bu durumun babaya bir şey söylememesi için olabileceği de aklımıza gelir.

Kısacası, filmde aile ve eğitim hayatındaki baskının bir çocuk üzerindeki etkisi net şekilde anlatılmaktadır. Kötü bir aile kavramının bir çocukta nelere yol açabileceği tüm çıplaklığıyla gözler önüne serilir. Yine, François Truffaut, eğitim sistemindeki ceza yöntemlerine de büyük bir eleştiri getirmektedir. Yani, bir çocuğun hayatını olumlu veya olumsuz şekilde etkileyecek iki noktada eleştiriler gözümüze çarpmaktadır.

400 Darbe Yorum

400 Darbe, Fransız sineması film tarihinde ve dünya çapında çok büyük yankılar uyandırmıştır. Ayrıca adını aldığı “400 Darbe” deyiminin de okuldan kaçmak anlamına geldiğini söylememiz gerekir. Şimdi ise 400 Darbe filminin üzerine bir analiz yapacağız. Bu analizimiz sırasında anne, baba ve çocuk ilişkisine ve eğitim eleştirisine değineceğiz.

Anne, Baba ve Çocuk İlişkisi

Anne baba cocuk iliskisi
400 Darbe temelde Antonie’ye odaklansa da genel bir sorun olan anne-baba ve çocuk ilişkisine değinir.

Anne ve babanın davranışları, bir çocuğun hayatını çok büyük ölçüde etkiler. Filmde Antoine’nin anne ve babasından sevgi görmediğini net bir şekilde görebiliyoruz. Antoine, psikoloğa annesinin evlenmeden önce onu doğurduğunu söyler. Hatta bu doğuma büyükannesi vesile olmuştur. O doğduğunda da Antoine’yi sütanneye vermişlerdir.

Annesinin otorite tutumu neticesinde de sorunlu bir aile ilişkisi vardır. Özellikle okul ödevini yapmadığı için annesinin öldüğünü söylemesi, net bir şekilde bu sorunu gösterir. Annesi ve babası okula geldikten sonra ise çok daha kötü sonuçlar beklenir. Ancak böyle olmaz anne ve çocuk arasındaki ilişkinin bir nebzede olsa düzeldiği söylenebilir.

Çocuk, ayrıca anne ve babanın tehdidinden dolayı korkmaktadır. Sürekli olarak anne ve baba her dediklerinin yapılmasını ister. Ayrıca babası da annesiyle sonradan evlenmiştir. Aslında ilk aşamada babasıyla daha sağlıklı ilişki kurduğu düşünülebilir. Ancak babası tarafından herkes içinde tokatlaması da söz konusudur. Yani, aile otoritesi burada da gün yüzüne çıkar. Artık Antoine’nin kaçması, sadece bir özgürlük arayışı değildir. Ayrıca anne ve babasından intikam da alabilecektir.

Antoine, ayrıca küçük yaşına rağmen sigara içen bir çocuktur. Bunu da anne ve babasından intikam almasına ve özgürlük arayışına bağlayabiliriz. O, annesinin her dediğini yapsa da yaşadığı sevgisizlikten dolayı kendi özgürlüğünü bulmaya çalışır. Ayrıca anne ve babasıyla olan ilişkisinin onda büyük bir yabancılaşmaya da neden olduğu söylenebilir. Çünkü bu sevgisizlik ona, bir çocuk olma, yani kendisi gibi olma durumunu elinden almıştır.

Eğitim Sistemi Eleştirisi

Eğitim Sistemi Eleştirisi
Filmde göze çarpan en önemli temalardan biri eğitim sistemine yönelik eleştiridir.

Filmdeki önemli noktalardan biri de eğitim sistemine verilen eleştiridir. Antoine’nin eğitim aldığı okulda öğretmen çok serttir. Çocuklara şiirler, ezberletir ve ezberlemeyenleri cezalandırır. Antoine, sürekli öğretmenin cezalarına maruz kalan bir çocuktur. Bu nedenle evde korktuğu yetmezmiş gibi okulda da ceza almaktan korkar. Zaten okula da gitmek istememektedir.

Annesinin kompozisyon ödevinde ilk beşe girmesinden sonra alacağı ödülü düşünür. Böylece okuduğu Balzac romanından çalıntı yaptığı söylenerek tekrar cezalandırılır. Artık okul da onun için tamamen bitmiştir. Tek yol, özgürlüğünü bulmak ve arkadaşıyla birlikte deniz kenarına gitmektir. Bu yolda da babasının daktilosunu çalar. Böylece ıslahevine düşerek yeni bir baskıyla daha karşılaşır.

Islahevinde bir süre kalan çocuk burada psikoloğa yaşadığı bütün durumları anlatır. Anne ve babası arasındaki kötü ilişki bir defa daha gösterilir. Islahevinde de yaşadığı koşullardan memnun değildir. İstediği özgürlük ve intikam duygusu burada da devam eder. Zaten filmin sonunda da Antoine, top oynarken ıslahevinden kaçar ve deniz kenarına ulaşır. Yani, artık özgürlüğünü kazanmıştır.

400 Darbe filmi, bir çocuğun sevgisiz bir ortamda büyümesinin neler olabileceğini gayet net şekilde gösterir. Burada anne ve babanın çocuğa nasıl davranmaması gerektiği açıktır. Yine, eğitim kurumlarında da çocuklara yapılan baskının kötü sonuçlar doğurabileceğini gözlemleyebiliyoruz. François Truffaut tarafından yazılan ve yönetilen bu film, herkes tarafından izlenmelidir. Bir çocuğun sevgisizlik içinde büyümesinin nelere yol açabileceğini görmek ve üzerine düşünmek oldukça önemlidir. 400 Darbe filmi, bunu çok iyi bir biçimde izleyiciye aktarır.

400 Darbe filminin konusu hoşunuza gittiyse size bir önerimiz daha var: Kefernahum Film İncelemesi: Politik Bir Hiciv mi? Ontolojik Bir Tartışma mı?

Sıkça Sorulan Sorular

400 Darbe filminin konusu nedir?

400 Darbe filmi, bir çocuğun aile çevresi ve okulda aldığı baskılar neticesinde yaşadığı hikayeyi konu edinmektedir.

400 Darbe filmi hangi akıma dahildir?

400 Darbe filmi, Fransız Yeni Dalga akımının öncüsü niteliğindeki filmler arasındadır.

400 Darbe filmi kaç dakikadır?

400 Darbet filmi 99 dakika uzunluğundadır.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir