Ne, Ne Değildir?

Zaman Yönetiminde ABC Yaklaşımı Nedir? 

ABC Yaklaşımı Nedir

İnsanlar, zamanının büyük bir kısmını sorumluluklarını gerçekleştirmek üzere değerlendirir. İş ve kişisel hayata bağlı olarak ortaya çıkan bu sorumluluklar, giderek daha da yoğunlaşan bir yapıya sahiptir. Bu noktada “zaman yönetiminde ABC yaklaşımı nedir?” konusu hakkında bilgi sahibi olmanız, işlerinizi daha verimli bir şekilde gerçekleştirmenize yardımcı olacaktır.  Gelin, “ABC yaklaşımı nedir?” sorusuna daha yakından bakalım! 

ABC yaklaşımı, bireyin sorumluluklarını önem sırasına göre düzenlemesini ve bu derecelendirmeye göre yerine getirmesini kapsayan bir planlama yöntemidir. Zaman yönetimi noktasında problem yaşayanların ABC tekniği ve diğer yönetim yaklaşımları hakkında bilgi edinmesi oldukça önemlidir. Böylece sorumluluklarını düzenli bir şekilde takip edebilir, gecikmelere karşı önlem alabilirler. Zaman yönetiminde etkili yaklaşımları yazı içerisinde bulabilirsiniz.

ABC Yaklaşımı Nasıl Uygulanır? Faydaları Nelerdir? 

ABC Yaklasimi Nedir Nasil Uygulanir
ABC yaklaşımı nasıl uygulanır sorusuna yanıt almak için içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Hedef yaklaşımından yola çıkarak düzenlenen ABC tekniği, en temelinde işleri derecelendirmeye bağlıdır. Kişinin iş ve gündelik hayatındaki sorumluluklarını düzene oturtması noktasında oldukça etkili bir teknik olduğunu söylemekte fayda vardır. Yaklaşıma göre sorumluluklar önem derecesine bağlı olarak 3 farklı başlık altında toplanır. “ABC yaklaşımı nedir?” sorusuna yanıt verirken değinebileceğimiz ilgili başlıklar şunlardır:

  • A Grubu: “A” grubu altında değerlendirilecek görevler, zaman ve hacim bakımından yoğun olanlardır. Dolayısıyla diğer iki gruba kıyasla daha öncelikli ve vazgeçilemez konumdadır. Kriz durumları bu başlık altına yerleştirilebilir. 
  • B Grubu: “B” başlığından yükümlülükler aciliyeti olmakla birlikte çözümlenebilir yapıya sahiptir. İlgili çalışmaların ertelenerek gerçekleştirilebilmesi mümkündür. Bununla beraber mutlaka gerçekleştirilmesi gereken görevlerdir. 
  • C Grubu: Zamana yayılarak yapılması mümkün olan, zaman bakımından gecikmesi sorun teşkil etmeyen sorumluluklardır. Zamana yayılarak aralıklı olarak tamamlanmalarında herhangi bir problem yoktur. 

Tüm bu sınıflandırmayla birlikte günlük ve haftalık planınızı oluşturmanız mümkündür. Aynı zamanda farklı yaklaşımlardan da faydalanarak yüksek verimlilik sağlayabilirsiniz. 

Alternatif Zaman Yönetimi Yaklaşımları 

“ABC yaklaşımı nedir?” sorusuna yanıt vermekle birlikte tercih edebileceğiniz çeşitli zaman yönetimi alternatiflerine de değinebiliriz. İlgili yöntemler hakkında bilgi sahibi olarak kendi programınıza ve kişiliğinize uygun bir yol haritası inşa edebilirsiniz. Bu sayede günlük, haftalık ve aylık görevlerinizi düzenleyebilir, kriz durumlarının önüne geçebilirsiniz. İlgili yaklaşımlar, teknolojik araç kullanımı ve zaman yaratma teknikleri noktalarında yardımcı etkiye sahiptir. 

Sihirli araç yaklaşımı, zaman ve görev yönetiminde teknolojik cihazlardan faydalanılması gerekliliğini temsil eder. Dijital planlayıcılar, takvim uygulamaları ve hatırlatıcılar bu tekniğe örnektir. Etkili bir uyarıcı niteliği taşıyan bu teknolojik araçlar yardımıyla gözden kaçırmanın önüne geçilebilir. Böylece sorumlulukların zamanında yerine getirilmesi de mümkün hale gelir. 

Sorumlulukların yerine getirilmesi sürecinde yalnızca zaman yönetimi önemli değildir. Aynı zamanda kişisel zamanın yaratılması ve korunması da gerekir. Böylece kurduğu düzenin sürekliliğini sağlayabilir. Peki, bu noktada etkili bir çözüm sunan savaşçı yaklaşım nedir

Savaşçı yaklaşım, kişinin kendisi için değerlendirdiği zaman aralığını geliştirmeye odaklanmasıdır. İlgili tekniğe bağlı olarak kişinin sorumluluklarına ayırdığı vakti, konfor alanını ve verimliliğine yardımcı etkenleri korumaya çalışması gerekir. Bu noktada ilk adım olarak yakın çevresine gerek duyduğu ölçüde telkinlerde bulunabilir. Aynı zamanda çalışma ortamını koruma yolunda adım atabilir. 

İçeriğimizi beğendiyseniz “Gallagher Endeksi Nedir?” yazımız da dikkatinizi çekebilir!

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir