Sinema

Aklınızı Başınızdan Alacak Zamanda Yolculuk Filmleri

zamanda yolculuk filmleri

Anda kalmak ve anın tadını çıkarmak moda olmaya başlamışken, yıllardır süregelen anda kalmaya taban tabana zıt bir konuya gelelim, yani zamanda yolculuğa. Her insanın mutlaka kafasını kurcalayan, geçmişteki hallerini değiştirmek istediği ya da geleceğe şöyle bir bakıp çıkacağım diye düşündüğü meseledir zamanda yolculuk.

Öyle ki, bunu düşünmek yetmemiş ve senaristlerle yönetmenlerin ortak çalışmalarıyla beyaz perdeye uyarlanmıştır. Zamanda yolculuk filmleri her dönem izlemeyi sevdiğimiz ve kurgularına hayran kaldığımız filmlerin kategorisidir. Çoğunlukla bilimkurgu ile harmanlanarak beğenimize sunulan zamanda yolculuk temalı filmleri sizler için derledik.

Filmseverlerin tekrar izleyeceği ve “Bugün ne izlesek?” sorusuna cevap arayanların keyifle şans verebileceği zamanda yolculuk filmleri listesi karşınızda!

Back to The Future – IMDB: 8.5

Back to The Future
Zamanda yolculuk filmleri söz konusuysa listenin başını elbette Back to The Future çeker.

Klasik dendiğinde aklınıza kitaplarda ne gelir bilmiyoruz ama sinemaseverler için “Geleceğe Dönüş” her şeyiyle bir klasik. Çok kısaca konusundan bahsedelim.

1985’te çatlak bir doktor zaman makinesini icat eder, fakat işler beklediği gibi gitmez. Başrollerden biri olan Marty yani Micheal J. Fox, çatlak Dr. Brown ile beraber zaman yolculuğunda raydan çıkan olayları düzeltmeye koyulur.

Mr. Nobody – IMDB: 7.8

Mr. Nobody
Mr. Nobody (2009)

Aklınızı başınızdan alacak zamanda yolculuk filmleri listemizin en iddialılarından Mr. Nobody. 2092 yılında hayatta kalan tek ölümlü olarak o yaşta bile anlam arayışı için mücadelesini izliyoruz baş karakter Nemo’nun. Annesi ile babasının ayrımında tren istasyonunda seçtiği şey bir hayat değil, aynı zamanda tüm olasılıkları ile kendini var etme çabası. Beyninizi yakmaya aday, yumuşak ama etkili zamansal geçişleriyle bol bol sorgulatan Mr. Nobody unutamayacağınız filmler arasına girecek.

Midnight in Paris – IMDB: 7.7

midnight in paris
Midnight in Paris (2011)

Zamanda yolculuğumuz bu sefer kaoslardan ve savaşlardan oldukça uzak. Nişanlı bir çiftin kendini Paris’te bulmasıyla başlayan macera, saatler gece yarısını gösterdiğinde bambaşka bir hale geliyor. Edebiyat ve sanata doyacağınız bu film, aynı zamanda 64. Cannes Film Festivali’nin açılış filmiydi.

Looper – IMDB: 7.4

looper
Looper (2012)

Zamanda yolculuk filmleri kategorisinde Looper’a yer vermezsek sinemaseverler tarafından eleştirileceğimizi düşündüğümüz Tetikçiler adlı filmden bahsedelim biraz da.

2074 yılında zamanda yolculuk bulunmuş fakat kötü adamların eline geçmiş. Çetelerin elinde olan zamanda yolculuk, yargı mekanizması olarak kullanılmaya başlanmış. Öldürmek istediklerini 30 yıl geriden gelen ekiplerine yollayarak infaz ettiren çetenin bu sefer ki emirleri biraz farklıdır. Filmin gidişatını değiştiren bu beklenmedik karşılaşma keyifli bir zamanda yolculuk filmi izlemenizi sağlıyor.

Time After Time – IMDB: 7.1

Time After Time
Time After Time (1979)

1979 senesine giderek kendi yaptığı zaman makinesinin kurbanı olarak maceraya atılan Lesley Stevenson’u izliyoruz. Karındeşen Jack’i bulmak için tüm yeteneklerini sergileyen ve zaman ile mekanı aynı anda değiştiren kahramanın nelere tanık olduğunu görüyoruz. Gördüğü Londra karşısında hayrete düşen kahraman, tüm duygusal mücadelelere rağmen arayışını sürdürmektedir.

Timecrimes –  IMDB: 7.1

Timecrimes
Timecrimes (2007)

Karısıyla yeni taşındığı evde macera arayan Hector, gerilim dolu birkaç saatin kapılarını aralar. Dürbününden bakıp gördüğü çıplak kadın görüntüsünün sebeplerini sorgulayan Hector, zaman kırılmaları ile dolu bilimkurgu gerilim türündeki filmi seyirci ile buluşturur.

The Adam Project – IMDB: 6.7

The Adam Project
The Adam Project (2022)

Bu sene en çok tercih edilen dizi ve film platformunda gösterime giren The Adam Project listemize en yakın tarihte katılan zamanda yolculuk filmi.

Time Lapse – IMDB: 6.5

Time Lapse
Time Lapse (2014)

Zamanda yolculuk filmlerinde kah geçmişte kah gelecekte geçen sahneleri izlemeyi seviyoruz. Sevdiğimiz bu sahneler bu filmde olduğu gibi her zaman olumlu şeyleri göstermiyor. Geleceğin fotoğrafını çekebilen zaman makinasını tasarlayan üç arkadaşın aç gözlülüğünün sonuçlarına tanık olduğumuz film, sevenlerinden tam not alanlar arasında.

Hot Tub Time Machine – IMDB: 6.4

Hot Tub Time Machine
Hot Tub Time Machine (2010)

Zorlanmadan, gerilmeden, bir sonraki adımı endişeli bir şekilde beklemeden yüzünüzde gülümseme bırakacak bir zamanda yolculuk filmi bırakalım buraya. Jakuziden geleceğe geçişte ancak bu birbirinden farklı kahramanlarımızın başına gelirdi desek haksız sayılmayız. Monoton hayatları şimdi hiç olmadığı kadar renkli!

Babasının vefatının ardından yalnızlık içinde annesiyle hayatına devam eden 13 yaşındaki Adam, evlerine ait depoda kendinin büyük hali ile karşılaşır. Zamanda yolculuk yaparak eve dönen büyük Adam ve küçüklüğünün maceraları kısa zamanda binlerce seyirciye ulaştı.

Saving Sanata – IMDB: 5.3

Saving Sanata
Saving Sanata (2013)

Her yılbaşında saatler içinde binlerce hediye dağıtan Noel Baba’nın mutlaka bir sırrı olmalıydı. Bilinen zamanda yolculuk filmlerinin aksine eğlenceli, kahramanlık temalı ve kötülerle savaşmalı Savin Sanata ailecek izlenebilecek keyifli filmlerden. Sevimli yaramaz elfimiz Berard, Noel Baba’nın zaman makinesi kurtarılabilecek mi?

The Time Traveler’s Wife

The Time Traveler’s Wife
The Time Traveler’s Wife (2022)

Hayatınızın aşkı ya daha önce sizi tanıyorsa ve kaderi buna göre yönlendiriyorsa tepkiniz ne olurdu? Kocasının zaman yolcusu olduğunu öğrenen eşin, evliliğini ayakta tutmak için verdiği çabaları büyük bir takdir ile izlediğimiz filmin senarist koltuğunda Steven Moffat var. Doctor Who gibi kült senaryoların mimarı olan Moffat romandan uyarlanan bu filmde kalemini konuşturarak seyirciyi ekrana kilitliyor.

Aklınızı başınızdan alacak zamanda yolculuk filmleri listemiz burada sonlanıyor. Her gün gelişen teknolojiler ile farklı bir boyut kazanan sinema sektörü bu kategoride de şaşırtmaya devam ediyor. Farklı kurgu ve senaryolar ile yenilenerek her dönem seyirciyi hayran bırakan işler çıkartan sektördeki popüler filmlerin sayısı da azımsanamayacak kadar fazla. Farklı senaryolar ile bir araya getirdiğimiz listemiz için şimdiden iyi seyirler.

Zamanda yolculuk filmleri izlemeyi sevenlerin hoşlanacakları bir liste: Büyük Bir Soru İşaretiyle Biterek Beyin Yakan Filmler

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir